Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 15:16 Bu haber 4165 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

Zonguldak Eğitim İş Şube Başkanı Metin Kahveci, Valilik Binasında bulunan Atatürk’ün Gençliğe Hitabe'sinin kaldırılıp yerine Porsuk Ağacı'nın konulmasına tepki gösterdi.

Kahveci, “Gümeli Porsuk Ağacı, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinden önemliymiş!” dedi.

Eğitim İş Şube Başkanı Kahveci, Valilik Binası önünde bulunan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin kaldırılması konusunda yaptığı açıklamada “Porsuk Ağacı konulmadan önce yetkilileri uyarmıştık. Ancak görünen o  ki dikkate alınmadığını görmekteyiz.  Buradan ‘Atatürk’ün gençliğe hitabesi  bizim için önemi yok, Gümeli porsuk ağacı bizim için daha önemlidir’ anlamı çıkmaktadır.” şeklinde konuştu.

Kahveci’nin konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle, “Zonguldak Valilik binasında bulunan Atatürk’ün Gençliğe hitabesi kaldırılmış yerine porsuk ağacı konmuş.  Konulmadan önce bir basın açıklaması yaparak yetkilileri uyarmıştık. Ancak görünen o  ki dikkate alınmadığını görmekteyiz.  Buradan ‘Atatürk’ün gençliğe hitabesi  bizim için önemi yok, Gümeli porsuk ağacı bizim için daha önemlidir’ anlamı çıkmaktadır. İtirazımız yaklaşık 25 yıl aynı yüzde Atatürk’ün Gençliğe hitabesinin kaldırılmasına ve yerine ağaç resminin koyulmasıdır. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini yaklaşık 25 yıl önce valilik binasının görünen köşesine  yazdıranların amacı Atasının İzinden giden bir gençliğe yol göstermekti.  Gençlerimize yol göstermeyi mili ve manevi değerleri kapsayan bir anlayış çerçevesinde bir nasihatti. Şimdi bu nasihatin yerine porsuk ağacının koyulması vaz geçilmeyen inkarların ve Atatürk  karşıtlıklarının  bir devamı olarak  görmek istemiyoruz. Elbette porsuk ağacının bölgemizde yaşı itibariyle önemli bir yeri olabilir. Porsuk ağacına duvarın arka yüzünde yer varken yada orta bölüme koyulması gerekirken hitabenin kaldırılmasındaki amaç nedir? Dervişin zikri ne ise fikri  de odur anlamı mı çıkıyor?  Zonguldak’da her şey çok çabuk duyuluyor. Elbette Atatürkçü  dernekler ve kurumlar bu olayı kendi aralarında bir değerlendirme yapacağına inanmaktayız. Gümeli porsuk ağacı  ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE hitabesinden değerli olamaz. Buradan Atatürk karşıtlığı bir zihniyeti ve Türk gençliğine milli ve manevi duyguların yok edilmesi anlayışı çıkmamalıdır.  Yani bizim gençlerimiz porsuk ağacının resmine bakarak ‘’ Ey Türk Gençliği, birinci vazifen Türk İstiklalini , Türk Cumhuriyetini ,ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir mi ? Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur mu   anlayacak? Bu bir skandaldır. Vakit fazla geçmeden bu vahim hata en kısa zamanda ivedilikle düzeltilmeli, Atatürk’ün Hitabesi yerine yazılmalı, porsuk ağacına da daha uygun bir yer bulunarak sorun çözülmelidir. Bu konun takipçisi olacağımızı bildirir ,kamu oyuna üzüntü ile duyurulur.”

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı