Haber
10 Temmuz 2018 - Salı 19:06 Bu haber 1529 kez okundu
 
REKLAM İÇİN SİYASİ KAPIŞMALAR ve ZONGALİK
GÜNDEM Haberi
REKLAM İÇİN SİYASİ KAPIŞMALAR ve ZONGALİK

REKLAM İÇİN SİYASİ KAPIŞMALAR ve ZONGALİK

Farkında mısınız, son günlerde, şehrin politikacıları arasında ‘Kısır çekişme’ dediğimiz, kendi reklamlarından başka bir işe yaramayan ‘Laf salatası’ izliyoruz.

Laf salatasından kasıt, yerel medyayı basamak kullanıp, kendi reklamlarını yapma sanatının Zongalikçesi.

Zongalik, Zonguldak’ın en eski isimlerinden… Sazlık ve bataklık anlamına geliyor/muş.

Zonguldak’ın ilk internet gazetesi Zongalik.com bana aitti. Hacklanınca  o zamanın şartlarında hem hukuki hem hackerler yoluyla geri alamadık ve kaybolup gitti, uzayın derinliklerinde…

Neyse…

Bir işe yaramayan, maksada matuf ‘Tezgah’ çekişmelere ben ‘sazlık’ manasında laf salatası ya da Zongalikçe laflar diyorum.

Zaten CHP Merkez ilçe başkanı, basında yer almak için bu yolu hep deniyordu.

Buna AKP Merkez İlçe Başkanı da başladı.

Karşı tarafa laf yetiştirme bahane, reklam şahane

İktidar Partisi’nin il başkanı geçtiğimiz sezon bunu sürekli yaptı. Neticede AKP Zonguldak’ta 20 bin üzerinde oy kaybetti. ‘Hafriyat döküm alanı yok’ diyoruz, İl başkanından fındık kabuğunu doldurmayan laflar çıkıyor medyaya da. ‘Tünel /viyadük inşaatları durdu’ diyoruz, il başkanı başka bir havadan çalıyor. Örnekleri arttırmak mümkün. Seçim bitti, biz ‘AKP 20 bin oy kaybetti’ diyoruz; İl başkanı ‘Başarılıyız’ diyor.

Yani… Yanisi şu… Zonguldaklı politikacılar, medyayı basamak yapıp, kendi reklamlarını yapmaktan vazgeçmeliler. Zonguldak’la ilgili bir yol haritası yapıp, Zonguldak’a bunu açıklamalılar.

İnanıyorum ki bu işin zor tarafını seçmeyecekler. Başta Milletvekilleri olmak üzere, bir haber yapan adam bulup, günlük olarak yerel basına haber postalayıp, reklam resimlerinin çıkmasını sağlayacaklardır. Elbette Zonguldak’ın sorunları da bu ‘Çene suyu çorba’ haberler arasında kaynayıp gidecek.

Müneccim değilim elbette. Ancak, 1979 yılından bu yana bir fiil bu işin içinde olan biri olarak ‘Tahmin’ etmemek abes olur değil mi?

Efendim, ‘Senin dediğin, tanıdığın vekiller, Parlamenter sistem vekilleriydi’ diyebilirsiniz. Yani, Cumhurbaşkanlığı sistemi milletvekilleri ‘Farklı’ olabilir.

İnşallah farklı olurlar ve ben yanılırım. İnşallah, Başkanlık Sistemi’nde il ve ilçe başkanları da eski alışkanlıklarını bir kenara koyarlar. Şehrin sorunları üzerinde ‘Ciddi’ olarak dururlar.
 

ESNAF KOLLARI SIVADI
BELEDİYE MÜDAHALE ETTİ

Fevkani Köprü altında Bakkaloğlu Sokak sakinlerinin muzdarip olduğu kaldırımda su birikmesi olayı, esnaf-belediye ortak çalışmasıyla ortadan kaldırıldı.

Köprü altı esnafı yanında Acılık tarafından Soğuksu istikametine giden vatandaşlarda biriken sulardan şikayetçi oldu. Ancak, Zonguldak Belediyesi bu şikayetlere kulak tıkayınca, esnaf ani bir kararla dükkanlarının önündeki taşları söküp, birikintiye sebep olan suyu aramaya başladı.
 

Olay çevrede ‘belediye yapmayınca, esnaf kolları sıvadı’ şeklinde yayılınca, belediye ekipleri de olaya müdahale etti.

Dün yapılan imece usulü çalışmalar neticesinde, binaların altından gelen yağmur suları ve atık su kaçakları belirlendi ve tek kanalda toplanıp, birikmenin önüne geçildiği öğrenildi.

Köprü altı Bakkaloğlu Sokak sakinlerinin sorunu halletmek için kolları sıvaması, bu yolu kullanan vatandaşlar tarafından da olumlu karşılandı. Vatandaşlar ‘ Bakkaloğlu sokaktaki esnaflar kolları sıvamasaydı, kaldırımlar su içinde kalmaya devam ederdi’ dediler.

BU KAYALAR ‘TESÇİLLENDİ’ Mİ ACABA!

İlginç olaylar şehri Zonguldak…

Yıllardır, Zonguldak’ta hafriyat döküm alanı ‘İcat’ edilemediği(!) için, vatandaşlar deniz kenarlarına, dere kenarlarına, orman yollarına hafriyatlarını gizlice/kaçak olarak döküyorlar.

Görüntü kirliliğini bir kenara koyun. Dere yataklarına dökülen hafriyatlar inşaat atıkları, yağmurlu havalarda yükselen dere sularının önünü tıkaması kuvvetle muhtemel.

Anlamadığım iş, Kozlu’da deniz kenarına dökülen hafriyatların güzelim Ilıksı ve Değirmenağzı plajlarına dolgu malzemesi olarak gittiğini görmüyorlar mı?

Dökülen hafriyatlardan alacağın kamyon başına yüz lire bir belediyeyi ne kadar kurtarır?

Şimdi Belediye Başkanı Kerim Yılmaz’a soruyorum. Ilıksu ve Değirmenağzı plajlarında su derinliği sen belediye Meclis üyesi olduğun vakit kaç kulaçtı, şimdi kaç kulaç?

Neyse… Şimdi konumuz bu değil. Konumuz, Ilıksu yoluna aylar önce düşen kayaların muhteşem görüntüsü(!).

Tıp Fakültesi altındaki derme-çatma kavşağı hatırlayın… Hemen kavşağın elli metre solunda yukardan kayaların asfalta indiğini göreceksiniz…

Allah aşkına… Bu yola/asfalta yuvarlanıp yolu kapatan kayaları ‘Anıtlar yüksek kurulu’ tescilledi mi ki, yerlerinden kaldırılmıyorlar?

Bu kayaların kaldırılmayışındaki sebep nedir acaba? Görüntüsündeki(!) muhteşem göz temaşası mı?

Yoksa o bölgede yüzlerce trafik işaretlerinin meydana getirdiği karmaşanın estetiği(!) mi?

Bu yuvarlanan kayaların kaldırılması için görevli bürokrasi imparatoru kim ki!

Seçim sonrası 20 bin oy kaybına rağmen ‘Başarılıyız’ diyen AK Parti İl Başkanı’na soruyorum ‘Bu kayalar, dünyanın en nadide kayaları mı kaldırılmıyorlar?’

ASFALT İŞİ, NE İŞ?

Parasını bulmak ayrı bir dert, ihalesi ayrı dert, dökmesi ayrı…

Zonguldak Belediyesi asfalt ihalesini yapıp, yolları aylar önce kazıdı. Öyle bir kazıma ki, hem belediye önü acılık esnafı hem de İncivez Mahallesi sakinleri aylardır Belediyeye gazel okuyorlar.

Acılık Caddesi esnafı dökülmeyen asfalt yüzünden çıkan toz-duman dışında, açık kanalizasyonlardan fışkıran sivrisinek ordusu ile mücadele etmekten bıktılar.

Birde; ikide bir yapılan ‘Falanca yerde asfalt dökümüne başlanacak’ açıklamaları fiyasko çıkınca gazele, ince telden başlayıp kalın tele geçiyorlar.

Edindiğimiz bilgilere göre, ÖNCÜ İnşaatın tesislerinin bulunduğu Kozlu köylerinde her sabah elektrik kesintisi oluyor(muş).

Ne hikmetse, Ereğli, Kozlu, Kilimli asfaltı dökülürken olmayan Elektrik kesintileri Zonguldak Belediyesi asfalt dökerken oluyor…

Asfalt karma makinesi çalışırken ikide bir elektrik kesilince iş yarım kalıyormuş. Asıl önemlisi, ikide bir elektrik kesilince makinanın aksamı yanmış, tamire götürmüşler.

Asfalt için mahalle kazınmış, mahalleli beklemeye geçmiş. Bekle ki asfalt makinası gelsin. Belediye’ye telefonlar yağmaya başlıyor. Kimi bulurlarsa ‘Sizin dökeceğiniz asfaltın… Ne zaman dökülecek kardeşim bu asfalt. Boğulduk’ diyorlar.

Ağzını açmış gözünü yummuş’ vatandaşı nasıl ikna edeceksin!.. ‘Elektrik kesildi, makine bozuldu, vs…’

Velhasıl-ı kelam… Acılık Esnafı ve başta İncivez olmak üzere mahalleler toz duman içinde bekliyor.

Hem asfalt bekliyor, hem de Belediye ve BEDAŞ yetkililerinden açıklama…

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: REKLAM, İÇİN, SİYASİ, KAPIŞMALAR, ve, ZONGALİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı