Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 19:44 Bu haber 3104 kez okundu
 
SAĞLIKTA BAYRAM YOK
GÜNDEM Haberi
SAĞLIKTA BAYRAM YOK

Tıp Bayramı olarak kullanılan, İstanbul’un işgaline karşı tıbbiyelilerin başlattığı direnişin üzerinden tam 100 yıl geçti.

Ancak, hekimler son yıllarda olduğu gibi bu yıl da bu günü tıp bayramı olarak kullanmıyor. Sebep; şiddet, baskı, sömürü…

Tıp Bayramı 17 Mart günü İstanbul Haydarpaşa da yapılacak ‘Büyük Hekim Yürüyüşü’ ile kutlanacak.

Dün, 14 Mart ile ilgili iyi niyet belirten mesajlar yayınlandı, meslek kuruluşları temennileri kabul etti.

Ancak, tıp adamları ve hastane çalışanları, sorunların giderek artığı görüşünde birleşti.

Hastaların müşteri olarak görülmesi, sözlü ve fizik şiddetin artması, sağlık çalışanlarında düşük ücret, güvencesiz çalışma, ağır iş yükü göze çarpan sorunlardan bazıları.

Zonguldak’ta da Çalışma koşullarının ağırlığı, hastanelerin bina olarak eski olması, odaların dar-koğuş sisteminin devam etmesi, doktor ve personel eksikliği insanları hem yoruyor hem düşündürüyor.

Atatürk Devlet Hastanesinde, Karabük ve Bartın gibi yakın illerdeki doktor ve teçhizat eksikliğinden kaynaklanan hasta kabulü ile her gün yoğunluğu artıyor.

Atatürk Devlet Hastanesinde bir doktora muayene için ortalama yüz üzerinde hasta düşüyor.

Çevre illerin yanında, ilçelerden ve BEÜ Tıp Fakültesi Hastanesindeki doktor eksikliğinden kaynaklanan hasta sevkiyatı da Atatürk Devlet Hastanesine yük olarak biniyor.

Diğer taraftan kurum ve kuruluşlar arası mutabakat olmayışta, moral-motivasyon olarak çalışmalara sekte vurup, insanlara sağlık sorunu olarak yansıyor.

Hastane çalışanları, 14 Mart’ın gerçek ‘Tıp Bayramı’ olarak kutlanacağı günü hasretle bekliyor.

İNANIŞ - Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: SAĞLIKTA, BAYRAM, YOK,
Yorumlar
Haber Yazılımı