ŞEHİRDE ‘HAİN’ ARAYACAĞINIZA, ‘DOKTOR’ ARAYIN
Haber
17 Haziran 2021 - Perşembe 17:39 Bu haber 2188 kez okundu
 
ŞEHİRDE ‘HAİN’ ARAYACAĞINIZA, ‘DOKTOR’ ARAYIN
GÜNDEM Haberi
ŞEHİRDE ‘HAİN’ ARAYACAĞINIZA, ‘DOKTOR’ ARAYIN

ŞEHİRDE ‘HAİN’ ARAYACAĞINIZA, ‘DOKTOR’ ARAYIN

 

 

Bizim politikacılarımız, yol, tünel, kanal, kavşak yapınca ‘insanların yaşam kalitesi’ tavan yapıyor zannediyorlar.

Bizim politikacılarımız, her eve para girince, ‘İnsanlarımız lüks hayat yaşıyor’ zannediyorlar.

Bizim politikacılarımız, yandaşlarına attıkları nutuklar sonrası alkışlanınca; kendilerini ‘Bulunmaz Hint Kumaşı’ zannediyorlar…

Halbuki, yol/kavşak yaparken, insanlarımız doktor yokluğu nedeniyle kanserden, böbrek yetmezliğinden ölüyor.

Tünel, kanal yaparken, evine açlık sınırı altında para giren insanlarımız, ailesini geçindirmek için kara kara düşünüyor.

Bizim politikacılarımız ‘Bol keseden vaat ve nutuk’ atarken; Zonguldak’ta 50 bin işsiz, çaresizlikten ölüp ölüp diriliyor.

Bir aydır, Zonguldak’ta hastanelerimizdeki Onkolog(Kanser ) ve Nefrolog (Böbrek) doktoru eksikliğinden bahis ediyoruz.

Haber bulamadığımız için değil bu şehrin müzmin hastalıkları konularındaki tekrarımız. Derdimiz, seçilmiş ve atanmışlar üzerinde ‘Farkındalık’ yaratıp, soruna çözüm noktasında ‘Kımıldama’ sağlamak.

Yani, ‘İddia ve tekrar’ ile konuyu terk etmediğimizi, gündemde tutup, çözüm arayacağımızı göstermek için sürekli yazıyoruz.

Ancak, bizim ‘Politikadan nemalanan’ seçilmiş ve atanmışlarımız, tüm işlerini bırakıp, insanlara ‘Umut’ olacakları yerde, ‘Anneler günü’ veya ‘Sevgililer günü’ gibi ‘Tüketim ekonomisine dolaylı destek olmak’ için varlarını yoklarını kullanıyor, medyadaki ‘Reklam’ pastası içine giriyorlar.

Hastane-doktor sorunlarına girdikçe, politikacılarda mecbur kalıyorlar açıklama yapmaya.

Zonguldak malumunuz kömür hastalığı Koah ve Promokonyoz konusunda birinci il. Ancak, bu hastalıkları takip eden hastalık ise Kanser. Havadan partiküller madde yağıyor, denizde kül dalgaları sörf yapıyor ancak, ilgililer susmayı tercih ediyorlar.

TÜİK 2020 Haziran verilerine göre; 2018-2019 yıllarında Zonguldak’ta 7.500 civarında insanımız ölmüş. Bunun içinden 797 kişi kanserden vefat etmiş. Bunun yanında, kanser tedavisi gören hasta sayısı da yüksek.

Dün Zonguldak Milletvekilleri ve belediye başkanlarının Ankara gezilerinde ‘Güler yüzlü‘ resimlerini gördüm, üzüldüm. Onlar güler yüzlü resimler çektirirken, kim bilir kaç insanımız hastanelerde ıstırap çekiyordu.

Bunlara anlatamıyoruz. Yol, kavşak, tünel yapımı elbette yaşam kalitesine olumlu etki eden hizmetler. Ancak, doktorsuz hastane, tuvaletsiz, otoparksız şehir de yaşam kalitesine negatif etki eden faktörler. Hatta, iç muhalefeti çökertmek, rekabeti engellemek için ‘Hain’ aramak, “İşine gelmeyen bürokratları Ankara’ya şikayet etmek” bile yaşam kalitesine negatif tesir eden faktörlerden.

Bu konu çok önemli.

Siyasetin argümanlarını kullanıp, hizmette ve parti içi rekabette  mesafe almak için didinmek, elbette politikanın ruhunda var. Ancak, politikanın ruhu ‘İnsan’ üzerine kurulduğu müddetçe. İnsanın sağlığı, güvenliği, eğitimi vs.

Eğer insanlarınız en zor günlerinde hastanede doktor bulamazsa, siz onları ‘Kaymak’ gibi yollardan, tünel ve kavşaklardan hastaneye ulaştırsanız ne yazar?

Velhasıl-ı Kilem, siz parti içi rekabeti ezmek, yok etmek  için ’Hain’ tahriki ile mesafe alacağınıza, hastanelerdeki doktor ihtiyacı için koşturun.

 

 

ŞENOL GÜNEŞ-FATİH TERİM

 

 

 

Aylardır, medya goygoycularının havaya soktuğu Milli Takım, önceki gün akşam, Avrupa Kupası’nda patinaj etti ve elendi.

İtalya’dan yediğimiz üç golden sonra Galler’den de iki gol yiyip, boyumuzun ölçüsünü aldık.

Fatih Terim’den Sonra Şenol Güneş’li Milli Takım maceramızda bitti.

Goygoycu takımı, en iyi üçüncülük şansımız var’ diye ‘Kaval-zurna’ peşrevine devam ediyor. 8-0’lık mağlubiyetler sonrası atılan ‘Yenildik ama ezilmedik’ başlıklarını hatırlıyorsunuz değil mi?

İki hafta önce ‘Bu jenerasyon çok farklı’ ve ‘Final için umutluyuz’ gibi ‘Goygoycu’ takımının seremoni tezahüratlarını dinliyorduk.

Allah aşkına, bizim takımın jenerasyonunu bir kenara koyun. Seyrettiğiniz takımlardan Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda, Avusturya gibi takımlardan hangisini ‘Rahat yeneriz’ diyorsunuz?

İki maçta, ne teknik gördük ne taktik nede kondisyon! İtalya maçında ikinci yarı üç orta saha oyuncumuzu birden değiştirdik. Yani, karşı tarafa göre takım kuramamışız.

Şimdi, ‘bahane’ bulma/uydurma zamanı. Gerdan büküp, bel kıvırıp, ‘Hedef dünya kupası hazırlıkları’ deyip, koltuğu ‘Deruhte etmek’ için, ‘yandaş yorumcular’ üzerinden prim yapmak zamanı.

bence, ‘Değişim zamanı.’ Şenol Güneş ve Fatih Terim ya Tribüne çıkmalı yada egolarını dış ülkelerde ‘futbol elçimiz’ olarak sürdürmeliler.

 

 

TEFE- SİLAH- PARA-HUZUR

 

 

Zonguldak’ta Sıtkı Velioğlu’nun intiharı sonrası başlayan ‘Tefecilik’ konulu tartışmaların boyutu her geçen gün artıyor.

Tartışmaların seyri esnasında meydana gelen bir ‘silahlı Saldırı’ haberi dün sabah şehirde heyecan boyutlarını arttırdı.

Zonguldak Halk Otobüsleri eski işletmecisi Akın Kavi, Soğuksu’da Karadağ Otomotiv yetkililerinden Aslan Karadağ’ın silahlı saldırısına uğradı. Olayın ‘Alacak-verecek’ davasından kaynaklandığı ileri sürüldü.

‘Tefecilik’ Zonguldak’ın son bir yıl içinde önemli tartışma konularından biri. Tefecilerin cirit atmadığı hiçbir sektör yok. Tefeciler, spordan siyasete, kömürcülükten ticarete tüm piyasalarda hakim. Tefeciler, bin liradan milyonlarca liraya kadar; her türlü paranın olduğu yerde ahkam kesiyor. Eskiden ‘Tefeci’ parmakla gösterilir, şehirde belli tiplerdi. Şimdi şehirde ‘Ben tefeciyim’ diyenden geçilmiyor.

İlginçtir ki, tefecilik; pandemi, intihar, uyuşturucu, kaçak yapı, işsizlik, otopark gibi şehrin sorunları arasında aleni olarak yer alıyor, konuşuluyor.

Diğer taraftan Zonguldak Valiliği dün, gelişen son olaylar üzerine bir açıklama yaptı.

Sıtkı Velioğlu’nun intiharı ardından kamuoyunda tefecilerin baskı yaptığı ve bu yüzden intihar ettiği yönünde çıkan haberlere ilişkin, İl Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Savcılığı tarafından çok yönlü soruşturma başlatıldığı açıklandı.

İnşallah, yapılacak olan çalışmalar, Zonguldak’ta huzur ve güvenin sağlanması açısından fayda sağlar. Yoksa, sıkışan ekonomik şartlar çerçevesinde, ‘Alacak-verecek’ piyasasında ‘Kendi işini kendin gör’ operasyonları etkili olur ki; toplumsal huzursuzluk boyutlara daha da genişler.

Bekleyelim, görelim.

 

 

İNTİHAR HABERİ İNTİHARI TEŞVİK EDER

 

 

Dün Zonguldak’ta her geçen gün artan intihara teşebbüs olayları sonrasında, ‘İntihar haberi’ yapmayalım’ şeklinde bir teklif getirmiştim.

Büyük ihtimalle meslektaşlarım ya KULİS’i okumadılar yada,; bürokrat hastalığı olan sağıra yattılar.

Okumamaları mümkün değil, biliyorum beni takip ediyorlar. İşlerine gelmediği için ses çıkartmadılar.

Çünkü, ‘İntihar ve intihara teşebbüs’ haberleri, toplumda fazla tıklanan/okunan haberlerden biri., Şu sıralar Sedat Peker Videoları kadar ilgi görüyor. Hele de ‘O adam intihar eti’ veya ‘O adam intihar etti’ başlığıyla ‘Heyecan katsayısı’ arttırılırsa, daha çok tıklanıyor.

Aslında bu konuda, Sayın Vali Mustafa tutulmaz, savunucusu olduğu ‘Sevgi dili’ çerçevesinde, bir gezi sırasında etrafında biriken meslektaşlarımıza sohbet ederken, bu konunun önemine binaen tavsiyelerde bulunabilir.

‘İntihar haberlerine yer vermemek’ elbette intihar teşebbüsü olaylarının önünü almaz. Ancak, intihara teşebbüs ve intihar reklamları ile teşvikleri açısından önemli bir çare olabilir.

 

 

KÖMÜRSPOR BU GÜN MASADA OLACAK

 

 

Dün itibarıyla Ankara’daki temaslarını bitirip şehre dönmüş olan Belediye Başkanı Sayın Selim Alan, bu gün büyük ihtimalle Zonguldak Kömürspor sorunu çözümü için yapılacak toplantıya katılacak

İnşallah, Kömürspor meselesine ‘Göstermelik’ bir çözüm bulunmaz.

Çünkü, göstermelik işler çözüm değil, sorunu daha çok büyütüyor.

Kömürspor konusunda manzara nettir. Anonim Şirketten vaz geçilecek. Şehrin kapsayacak üye yazılımı yapılacak dernek ileri çıkartılacak. Dernek ve A.Ş. borçları toplantıya katılacak olanlar tarafından bir şekilde halledilecek.

 

Kömürspor’un şehrin ortak paydası olabilmesi için, herkesin maddi-manevi içinde olabileceğinin gösterilmesi gerekir. Şahısların tekelindeki bir Kulüp’ün şehrin ortak paydası olması mümkün mü?

Kağıt üzerindeki borçlar değil, transfer dönemi gözetilerek olması gereken parada bu gün yapılması beklenen toplantıda ele alınmalıdır.

Hayırlısı olsun bakalım.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞEHİRDE, ‘HAİN’, ARAYACAĞINIZA,, ‘DOKTOR’, ARAYIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı