Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 17:35 Bu haber 3629 kez okundu
 
SELİM ALAN, BİLEREK Mİ HATA YAPIYOR?
GÜNDEM Haberi
SELİM ALAN, BİLEREK Mİ HATA YAPIYOR?

SELİM ALAN, BİLEREK Mİ HATA YAPIYOR?

CHP Zonguldak’ta seçimi AK Parti’ye ‘Rica-minnet’ yalvararak verdi.

CHP örgütü, vekilleri, aday ve meclis üyeleri, parti çelebileri, kurmay ve kurnazlarının bu işte payları eşittir.

Öyle ki, ‘Piyangodan çıkan AK Parti Adayı Selim Alan’ bile şaşırdı bu işe…

Seçim sürecinde, önüne gelene ‘demet demet söz’ veren Alan, seçim sonrası muzip ‘Tonyalı’ edasıyla (Erdoğan Başkan’ın kulakları çınlasın)))sözlerini pas geçti.

Ben başkan Selim Alan’ın hallerini, “Sınıf atlayan devrimcilere” benzetiyorum. Sosyalistliği kimseye bırakmayan ‘Sözde’ devrimci, attığı nutuklara inat, parayı bulunca, bir celsede sosyalizm defterini kapatır ve ‘liberalizmi bile çalımlayıp, kapitalizmin kucağına’ kendini bırakır ya(!)

Başkan Alan, AK Parti felsefesine ‘Patinaj’ yaptırmakla kalmadı, teşkilatlara da, meclis üyelerine de, kendisine oy verenlere de ‘Patinaj’ yaptırıyor.

Basın ve kameraların gözüne baka baka söylediklerinin ‘Tersini’ yapıyor.

Mesela, ‘Ramazan ayında Gazipaşa’yı trafiğe kapatıp, Zonguldaklılarla iftar yemeği yiyeceğiz’ dedi, yapmadı. ‘İstinat duvarı-iftar yemeği’ tartışması sonucu etkiledi.

Uzun yıllar sonra Karaelmas Kültür Sanat Festivali yapacağım’ dedi, yapmadı. Mutaassıp parti tabanı, Mayolu Aleyna Tilki pozlarını beğenmedi.

Muhtarlarla yaptığı toplantıda ‘Mahallelerinizden ihtiyacı olan insanları belirleyip getirin, ‘Gıda çekleri’ dağıtacağım’ dedi, yapmadı. Muhtarlar liste verdi, mahallelerinde ‘Sinek ikili’ oldular.

Göreve başlar başlamaz, ilk işi ‘İşten adam çıkartmak’ olan Selim Alan, işe adam almalarda da ‘Teşkilat ve meclis üyelerini’ takmadı. Okul arkadaşları arasından daha ziyade ‘Sosyal demokrat’ olanları alıp, kendine göre ‘Sırdaş’ bir takım yaratmaya başladı.

En önemlisi, İŞKUR aracılığıyla alınacak 80 kişi için, teşkilatın meclis üyeleri tavsiyesi ile oluşturduğu otuz kişilik listeyi pas geçti. İl Başkanı Tosun’a ‘Diğer belediyelere karıştığınız kadar karışın bana’ dedi adeta.

Verilen sözlerin tutulması konusunda da, teşkilatı ‘Patinaj’ yaptırdı.  Belediye’nin İller Bankası gelirinin dışında öz gelirlerinin başında emlak, su ve Kapuz Plajı gelirleri gelir. Kapuz Plajı gelirleri ile Zonguldak’ın tüm mahallelerinin asfaltı dökülür. Kapuz Plajı Cumartesi- Pazar çakılı olarak altı bin biletli insanı barındırır. Hafta içi kadınlar gününde(Salı-Perşembe) yine 6 bin kişi alır. Diğer günleri saymıyorum.  4x6= Ay da 24 bin kişi yapar. 24 bin x 3 lira=72 bin lira. 72 bin de cumartesi-Pazar için koyun. Buyurun bakalım paraya.

Benim anlamadığım iş, Sayın Başkan Alan, neden200 tane şezlong ve 200 tane şemsiye parasını müstecire bıraktı ki! Bir şemsiyenin tanesi 7.5 liradan, şezlongun tanesi 10-15 liradan kiralanıyor ve yok satıyor!..

Hayırdır başkan, bir durum mu var! Rica, baskı veya keyfi bir tutum mu var! Eğer bunların hiç biri yoksa, hizmete sıra geldi mi, ‘Mali tablo malum’ demeyeceksin kardeşim.

Bu arada, Kapuz Plajının kira borcu, ‘Mahsup’ ile kapatılmış. Ancak, 20 bin lira civarındaki su borcu için ‘Çare’ arayışları devam ediyor. Kim bilir, belki de yeni ‘Ekonomist’ bu işi halletsin diye alınmıştır(!)

Velhasıl-ı kelam, CHP, beceriksizliğinden dolayı Zonguldak Belediyesi’ni AK Parti’ye ‘Rica-minnet’ verdi de; alanların ne teşkilatı, ne belediye içindeki ‘Hain’ damgası yiyenler ne de partililer mutlu değil. Oy verende pişman vermeyen de…

Bu görüntüden mutlu olan yok mu? Var elbette… Muharrem Bey’in ‘Viski  ağacı’ Yaşar Höt, zevkten ‘Dört köşe

Mutsuz’ tayfasına bir tavsiyem var. Yaşar Höt’ün köşelerini törpüleyip, yuvarlatın.

 Başkan, mutlaka etkilenecektir…


CHP’NİN  TAKTİK HATASI:

MECLİSTEN KAÇMA…

Zonguldak’ta Belediye Başkanlığını ‘Taktik’ dedikleri ‘Beceriksizlik’ çeşitlerini uygulayıp, Ak Partiye kaptıranlar, yine zaman ve siyasal güç kaybı yaşamaya devam ediyor.

İttifak ortakları İYİ Parti ile anlaşmayı beceremeyen CHP’li kurmay ve kurnazlar(!), sadece Zonguldak’ta değil, Kozlu ve Kilimli’ de de ellerindeki ekmeği kaptırdılar.

Gelelim önceki gün ki, Zonguldak Belediyesi’ndeki ‘Meclis terk etme’ işine.

CHP’li meclis üyeleri, ‘Muhalefet olsun’ diye meclise gidip, önerge verdiler ‘Su fiyatlarını yüzde 40 indirin’ dediler. On yıldır Zonguldak’ta yerel iktidar olan CHP’li yönetimler sanki ‘Her yıl su indirimi’ yapıyormuş gibi.

Anladığım kadarıyla, CHP’li meclis üyelerinin su fiyatlarından haberleri bile yok. Önemlisi, Ak Parti’nin ‘Su fiyatlarını indireceğiz’ diye ‘Söz’ veren seçim bildirgeleri bile yok ellerinde…

Hatırlatalım; Mesken suyunun çıplak fiyatı 2 lira 80 kuruş. Giydirilmiş(Atık su-KDV-ÇTV) fiyatı: 4 lira 51 kuruş. İşyeri su fiyatı, çıplak 7 lira, giydirilmiş:8 lira 91 kuruş. İnşaat suyu, çıplak: 10 lira, giydirdilmiş:12 lira 15 kuruş. Öğrenci Yurtları, çıplak 7 lira, giydirilmiş 8 lira 91 kuruş.

Su parası, Zonguldak Belediyesi’nin iller bankası gelirlerinden sonra, öz gelirlerin başında gelen bir kalem. İller Bankasından gelen para 4 milyon civarında ve 800 personel (İşçi-memur-şirket)maaşına gider. Su’dan gelen para ile diğer işler yürütülür. Tahakkuk eden su açısından bakmayacağım hesaba.

İki ay da bir, üç milyon lira su geliri olduğunu varsayalım. Ayda 1.5 milyon ettiğini… Yüzde 40’ı 600 bin lira eder.

CHP’li kurnazlar, piyasadaki tüm ‘Kurnazlıkları’ toplayıp meclise gelmiş, “Suyu ucuzlatın, işçi parasını ödeyemeyin” diye tutturmuşlar…

CHP’li kardeşler, siz on yıldır Zonguldak Belediyesi’ni yönettiniz, ‘Kaç defa suya indirim’ yaptınız?

Elinizde sayısal üstünlük vardı, ‘Zeki Çakan gibi su fiyatlarını iki kat arttırıp, sorunları kökünden çözseydiniz’ bari…

Böyle ‘Su’dan sebeple, iktidar sıkıştırılır mı? ‘Yüzde 10 indirin’ desen neyse, yüzde kırk ne!

Önemlisi, daha önce meclise getirilen ancak reddedilen ‘İlim Yayma Cemiyeti’ teklifi ‘Nazım İmar Plan değişikliği’ üzerinden hesap yapılsaydı, kamuoyunda ‘Cemaatler kollanıyor’ şeklinde ‘Taraftar’ bulmak daha kolay olurdu.

Akılları sıra, 50 bin konutu ilgilendirdiği için, ‘Su’ edebiyatlı ‘Şov’ yapıldı. Sonrasında ‘Kaçar’ gibi, meclis terk edildi. Meclisi terk ettiğinde, Meclisi ‘Tıkaman’ şart… CHP’liler ’Gemiyi terk etti’ ancak, gemi yoluna devam etti. Yani, meclis çoğunluğu bulunduğundan, gündemin diğer maddeleri görüşülüp, onaylandı.

Anlaşılan, CHP Zonguldak’ta yine seçim kaybeden ‘Kurmay’ ve ‘Kurnazlarla’ taktik çalışması yapıyor.


ALEYNA TİLKİ VE TURİST ÖMER

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, verdiği sözleri tutmama inadını, basın önünde tescil ettirerek sürdürüyor.

Başkanlık görevine başlamasının ardından, işten çıkartmalarla gündeme giren başkan Alan, ardından ‘Gazipaşa’yı iftar için kapatacağım’ dedi, patinaj yaptı. Muhtarlara ‘Gıda çeki dağıtacağım’ dedi, patinaj yaptı. Yine basın huzurunda ‘Festival yapacağım’ dedi, patinaj yaptı.

Başkan Alan, seçim sürecinde, icraatlarını açıklarken, ‘İkna edici’ ve sert üslupla ‘Projelerimi gerçekleştireceğim’ sözü verdi. Seçim meydanlarındaki ‘Hizmet’ ve ‘Adalet’ dağıtan ‘Hz Ömer’ tavırları, seçimden sonra, uçup gidince ‘Turist Ömer’ tavırlarına döndü.

Hizmetten söz açılınca, ‘Mali tablo’ edebiyatı yapan başkan Alan, mali tablo gerektirmeyen hizmetler içinde, ‘Bürokrat hastalığı’ olan ‘Sağıra yatma’ taktiği uyguluyor.

Para ile yapılacak işler var elbette. Lavuar Alanı düzenlemesi gibi…

Ancak, Zabıta kuvveti ile halledilecek(bedava halledilecek) işler var… Cadde ve sokakların işgali, kaldırımların işgali… Seyyar rezaletleri gibi… Şehir içi ve mahallelerin arazözle yıkanması gibi…

Yani, belediye içinde ‘Kendi’ ekibini kurmadan bu işler yapılamaz mı?

Belediyecilik gönül işi’ Lafla olmuyor, vesselam…

‘Aday olmak’ ve ‘Seçilmek’ yetmiyormuş demek ‘İcraat’ için…

İNŞALLAH


LAĞIM YOSUNLARI

LİMANA İTEKLENDİ

Zonguldak Belediyesi’nin hemen yanından geçen daranın vaziyeti ahvalini biliyorsunuz…

Önceki başkan Muharrem Akdemir, seçim vaatlerinde 'Dereyi temizleyeceğim’ demişti. Seçildi, dereden lağım kokuları çevreyi boğunca, dere üzerindeki köprüye çiçek saksıları asıp, kokuları ‘Psikolojik’ yok etmeye, yani Zonguldaklıları kandırmaya çalıştı.

Aslında, deredeki lağım kokularının sebep-i hikmeti, dereye bağlanan lağım kanalizasyonlarıydı.

Bildiğiniz gibi Zonguldak’a gelen en pahalı yatırımlardan biride, dünya bankası kredisiyle  22 milyon 576 bin EURO’ya mal olan ‘Arıtma Tesisi’dir. Yanlış hatırlamıyorsam, bu gün itibarıyla 18 milyon küsur borç var. İlginç tarafı, arıtma tesisi yüzde otuz kapasite ile çalışıyor. Yani, dere civarında yüzlerce evin kanalizasyonu, dereye aktığı için çevreye lağım kokusu yayılıyor.

Mevcut AKP’li Başkan Selim Alan da, dere ile ilgili birçok ‘Projeye’ imza attı. Koltuğa oturdu ki, dere civarına lağım kokusundan geçilmiyor.

Öyle bir durum aldı ki, dere içinde lağımlar yosun salkımları oluşturdu ve çevreye koku dışında, görüntü olarak da tedirginlik yarattı.

Dün, küçük bir iş makinası dere içinde kısa metrajlı turlar atarak, bu lağım yosunlarını dağıtıp, limana doğru iteledi.

Böylece, kısa bir süre için, Zonguldak Belediyesi civarı, lağım kukusundan kurtulacak. Böylece, biraz da, liman çevresindekiler, ‘Vilayet Binası’ çevresi, bu lağım kokularından istifade ettirilmiş(!) olacak…

‘İktidarın, sorunu halkla paylaşması’ böyle bir şey her hal de!...


KOZLU LİMANINDA VUKUAT

  

Dün Kozlu Limanı’nda yine ‘Çevre’ konulu bir vukuat daha yaşandı.

Bir taraftan denizcilik ve kabotaj bayramı için hazırlık yapılan Kozlu Limanı’nda bir taraftan karmaşa yaşanıyor.

Yasadışı yapılan ve görüntü kirliliği konusunda Türkiye çapında reklamı olan çekeklerdeki pejmürdelik yanında, liman içindeki çirkin görüntülere bir türlü önlem alınamıyor.

Önceki gün de liman içinde denize hafriyat atığı tuğlalar atıldı. Balıkçılar olayı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne aktardı. Kozlu Limanı’na gelen ilgililer yaptıkları gözlem ve kamera görüntü tespitleriyle, kirlilik yaratan şahsı buldular.

Tutanak tutuldu ve getirilen iş makinası ile denizden çıkartılan hafriyat atıkları kamyonla taşındı.

Kozlu Limanı, Kozlu Belediyesi denetiminde bulunuyor. Limanın Balıkçı barınağı statüsünde olması için birçok eksiği bulunuyor. Liman içindeki yasal olmayan çekekler, Ali Bektaş’ın bundan önceki başkanlık döneminde inşa erilmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SELİM, ALAN,, BİLEREK, Mİ, HATA, YAPIYOR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı