SİYASETİN AVUKATLARI!
Haber
05 Nisan 2021 - Pazartesi 19:48 Bu haber 3704 kez okundu
 
SİYASETİN AVUKATLARI!
SİYASET Haberi
SİYASETİN AVUKATLARI!


Zonguldak genelinde 5 Nisan Avukatlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından ilk defa en geniş katılımlı 3 Ocak 1934 tarihinde İzmir'de gerçekleştirilen Türkiye Avukatlar Birliği Toplantısı'nda, 5 Nisan tarihi 'Avukatlar Günü' olarak ilan edildi. Zonguldak’ta kamusal alanda olduğu kadar sosyal ve siyasi hayatta da oldukça yer bulan Avukatlar çeşitli siyasi partilerde kendilerine yer buluyor. 

Zonguldak’ta Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi ve Saadet Partisi (SP) gibi siyasi oluşumlarda bir çok avukat kendine yer buldu. Zonguldak teşkilatları olmak üzere AK Parti’de  Köksal Toptan, Mehmet Gök, Çağla Dursun, Gizem Gonca, Hansa Talas, Aykut Bora, Elif Nas Kalaycı,  Hasret Uzunyörük isimler parti içi avukatlar olarak dikkat çekiyor.

CHP’de ise Ünal Demirtaş ‘Avukat Milletvekili’ olarak dikkat çekerken Zonguldak Belediye Meclisi CHP Grubu ve parti içinde ise bir çok avukat bulunuyor. CHP içinde Ünal Demirtaş, Merve Kır, Gerçek Ülker, Özberk Papila, Deniz Dilaver, Türker Kapkaç ve Canberk Balcı gibi isimler yine kendilerine siyaset içinde yer bulana avukatlar.

MHP’de ise daha önce Zonguldak Baro Başkanlığı yapan fakat Baro işleri sebebiyle partiden istifa eden Kerem Ertem en dikkat çekici isim. Ülkücü camia tarafından yakından bilinen Ertem bir dönem parti üyeliğinde bulundu. MHP’nin bir başka avukat üyesi ise genç jenerasyondan Atiye Nur Çetin olarak göze çarpıyor.

DEVA Partisi’nde ise il başkanlığı makamı bir avukatın emanet edilmesi sebebiyle dikkat çekiyor. İl Başkanı Fatih Keleş ‘Avukat İl Başkanı’ olarak Zonguldak’ta diğer il başkanlarından ayrılan isim olarak göze çarpıyor. Keleş’in yönetimi altında Ceren Demirbaş Önaç ve Güven Yiğit gibi avukatlar da dikkat çekiyor. Saadet Partisi  Zonguldak İl Yönetimi’nde avukat bulunmazken Devrek ilçe yönetiminde Hasan Öztürk siyasette kendine yer bulan avukatlar arasında yer alıyor.

ADALET HERKESE EŞİT İŞLER
Politikada Hukuk ve Hukukçu olma üzerine değerlendirme yapan AK Parti İl Seçim İşleri Başkanı Çağla Dursun açıklamasında, “Politikada Hukukçuluk en önemli kavramların başında gelmektedir. Çünkü Türkiye’nin ve diğer ülkelerin hukuk sistemlerini bilirsiniz. Yargı ve kanuna göre ilerlersin politikada. Bunların yolunu bilirsin. Devletin işleyişini ve sistemlerini bilirsin. Siyasetin içinde olmanız bir şey değiştirmez. Adalet önünde herkes eşitti. Adalet herkese eşit işler.” dedi.

İŞLEYİŞİ BİLİRSİNİZ
CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ise siyasette yer alan avukatların özellikle yasa çıkarma noktasında işleyişi bildiklerinden parlamentonun hukukçu ağırlıkta olduğunu dile getirdi. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Demirtaş, “Her dönem parlamentoda hukukçular ağırlıktadır. Hukukçuların siyasetle benzeşen yönü vardır. Bir hukukçunun siyasetçi olması da bir avantajdır. Neticede yasaların çıkması ile uğraştığınız için işleyişi bilirsiniz. Bu da hukukçu olan siyasetçilerin bir avantajıdır diye düşünüyorum. Avukatlar asla tarafsız değildir. Avukat her zaman taraftır. Avukat müvekkilinin tarafındadır. Avukatlar hukukla bağlıdırlar. Ama taraftırlar da aynı zamanda. Vekaletini aldığının kişinin tarafında olursun.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİYASETİN, AVUKATLARI!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı