Haber
13 Mart 2018 - Salı 20:30 Bu haber 1872 kez okundu
 
TTK'dan Karadon' da ki üretimle ilgili flaş açıklama
TTK'dan Karadon' da ki üretimle ilgili flaş açıklama
GÜNDEM Haberi
TTK'dan Karadon' da ki üretimle ilgili flaş açıklama

Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, yıkama tesislerinin kurulmadığı için üretimin duracağı ile ilgili iddialara yanıt verdi. Yerel basında TTK Karadon Müessese Müdürlüğü’ne bağlı sahalarda üretilen kömürün yıkama ihalesini kazanan Zafer Madencilik’ in tesisi kurmadığı için kurumu zarara uğrattığı yönünde haberler çıkmıştı.

Karadon Müessese Müdürlüğü’nde günlük 1600 ton tuvenan kömürü üretiliyor, kömür ÇATES ve KARDEMİR’e gönderiliyor. Edinilen bilgilere göre kömür üretiminin devam ettiği ancak çıkarılan kömür tesislerde yıkanamadığı için bir birikme olduğu öğrenildi.

TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, yıkama tesislerinde kimyasal denge sağlamaya çalıştıklarını belirterek “Sistem tamamı ile kurulu vaziyette, kendim de gittim gördüm. Üretim aksamadı, zarara uğramadık” dedi.

EROĞLU: “ŞARTNAMELER SAYIŞTAY DENETİMİNE AÇIK”

Tesis kurulmadığı için Karadon’ da üretimin duracağı ile ilgili haberleri değerlendiren Genel Müdür Eroğlu, şunları söyledi; “Bu tür tesisler hastanın tansiyon ilaçlarının dengeye alınması gibi bir şey. Kimyasallarla beslenmeye başlandığında dengeye alınması söz konusudur. Ben Kozlu Müessese Müdürlüğü yaparken Kozlu’da ki lavuarın dört dörtlük yıkayacak hale gelmesi 3 ay sürdüğü olmuştur. Çünkü kimyasallarla beraber sistem dengeye alınıyor. Sistem tamamı ile kurulu vaziyette, kendim de gittim gördüm. bütün sistem tamamı ile çalışıyor, sadece kimyasalları dengeye almak biraz zaman aldı. Bu şartnameler Sayıştay denetimine açık, devletin hesap verilebilirliği açık. Üretim aksamadı, zarara uğramadık. Şu an mevcut verebileceğimiz kömürü veriyoruz. Yeraltında üretimi aksatan hiçbir sıkıntı yok.”

Özel Haber: Öznur GÜNEŞ

Kaynak: Editör:
Etiketler: TTK'dan, Karadon', da, ki, üretimle, ilgili, flaş, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı