UÇAR; “TTK’NIN İMKÂNLARI VERİMLİ KULLANILMIYOR”
Haber
21 Haziran 2021 - Pazartesi 13:31 Bu haber 2054 kez okundu
 
UÇAR; “TTK’NIN İMKÂNLARI VERİMLİ KULLANILMIYOR”
SİYASET Haberi
UÇAR; “TTK’NIN İMKÂNLARI VERİMLİ KULLANILMIYOR”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar,  Uzun Mehmet’in 192. yıl dönümünde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)’nun imkânlarının verimli kullanılmadığını açıkladı.

 

TTK hepimizin diyen Milletvekili Uçar; “ Çalışanların, sendikanın yönetenlerin değil. TTK hepimizin. Biz bu pencereden bakarak değerlendirmeyi yapıyoruz.” dedi.

 

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar,  Uzun Mehmet’itin 192. yıldönümünde yaptığı açıklama ile yeni bir tartışmaya ve iddiaya imza attı.

 

Milletvekili Uçar; “Genel Maden işçileri Sendikası Sayın cumhurbaşkanımıza takdim ettiği bir dosya var. Onun dışında bizim bildiğimiz herhangi bir şey yok. Uzun Mehmet’i anma töreninde konuşma yapan arkadaşlarımızla aynı dili kullandığınızı gösteriyor. Aynı şeyleri söylüyoruz ama çözüm  açısından aynı mücadeleyi vermiyoruz gibi bir algı oluşuyor. Bir gerçeği ortaya koymak lazım, Türkiye Taşkömürü kurumu Türkiye’ye mal olmuş bir kurumdur. Bu anlamda kurumun kendi bünyesinde yapacağı konferanslar, sempozyumlarla ve çalıştaylarla gündeme gelmesi lazım. Kurumun rehabilite edilmesi ve verimli olması açısından teknik anlamda neler yapılabilir bu tür çalışmaların yapılması gerekir. Siyasi erk olarak bizim yatırımlarla ve istihdamla ilgili hazineden ya da diğer bakanlıklardan ne yapılması gerekiyorsa takipçisi olacağız. Ancak zaman zaman yılda bir defa törenlerde ifade etmenin dışında sendika ve teknik ekiplerin bir araya gelip bir takım çalışmalar yapması gerekir. Çalıştay önerisi var buna benzer çalıştaylar yaparak kurumun nasıl verimli hale geleceğini değerlendirmek lazım. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun ayakta kalması için, verimli hale gelebilmesi için 19 yıldır bu iktidardayız ve muhalefetin sürekli kapattı kapatılıyor, özelleştiriliyor gibi cümleler kullanmasına rağmen her defasında zararın artmasına da rağmen her defasında yeni yatırımlarla ve istihdamlarla ayakta tutmaya çalışıyoruz. Bunun sendika ayağında da, işveren ayağında da bir takım çalışmalar çalışmalar yapılarak teknik anlamda da somut bir şekilde ortaya getirilmesi lazım. Nerede, ne zaman davet ederlerse hangi ortamda olursa biz samimiyiz bir araya geliriz. Ancak şunu söyleyeyim kurum çalışanların, sendikanın yönetenlerin değil. TTK hepimizin. Biz bu pencereden bakarak değerlendirmeyi yapıyoruz. Şu anda kurumun imkânları verimli kullanılmıyor. Türkiye Taşkömürü kurumunda rödevanslı sahalarda üretimin daha verimli olması lazım. Bu anlamda geçen hafta rödevanslı saha sahipleri ile birlikte Enerji Bakanı Fatih Dönmez ile görüştük. Onların sorunlarının kaldırılması ve verilecek desteklerle ilgili ne yapılabilir onlar görüşüldü. Hem özel sektör ve kamu ayağının güçlendirilmesi lazım ki öyle bilinçsizce değil planlı bir şekilde teknik çalışmalar yapılarak artırılması gerekir.” dedi.

 

Milletvekili Hamdi Uçar’ın bu açıklaması ile TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nda ‘Metal yorgunluk mu var?’ sorusunu gündeme getirdi.

 

 

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: UÇAR;, “TTK’NIN, İMKÂNLARI, VERİMLİ, KULLANILMIYOR”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı