UÇAR: “TTK VE GMİS’İN BİR PROJESİ YOK”
Haber
12 Nisan 2021 - Pazartesi 16:09 Bu haber 1064 kez okundu
 
UÇAR: “TTK VE GMİS’İN BİR PROJESİ YOK”
GÜNDEM Haberi
UÇAR: “TTK VE GMİS’İN BİR PROJESİ YOK”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) Komisyonu raporlarının ardından Türkiye Taşkömürü Kurumu TTK yönetimini GMİS yönetimini proje yapmamakla suçladı.

“Basın aracılığı ile beyanatları dışında hiçbir şey yok” diyen Milletvekili Uçar, “Proje ve fikir sunarlarlarsa işçi alınması için siyaseten yardımcı oluruz.” dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu TTK KİT Komisyonu raporları ile ilgili konuşan AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, “ KİT Komisyonu’nda görüşmeler yapıldı. Komisyona AK Parti milletvekilimiz Polat Türkmen de katıldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na eğer işçi alınması gerekiyorsa ve öyle bir açık varsa Genel Müdürümüz raporunu hazırlar ve Bakanlığa sunar.

Sadece Kit komisyonundaki görüşmelere binayen bir açıklamanın olduğunu biliyoruz. Ama kurumun yetkilileri bizim üretimle ilgili, üretim ayağında şu kadar elemana ihtiyacımız var, açığımız var bir ifade kullanmadılar.

Yetkili be sorumlu onlar olduğu için onların bu konuyla ilgili bir çalışmasını yapıp Bakanlığı’na sunmaları gerekir. Biz de siyaseten takipçisi oluruz.

TTK’ya işçi alındığı halde üretimin artmaması ve zararın artması ve üretimin geriye gelmesi bir soru işaretidir.

Bununla ilgili yetkili herkes kendi payına düşeni alması gerekir.

Sadece siyasetçiler bu işi niye çözmüyor denilirse siyasete fatura edilirse bu işi sulandırırsınız.

Gerçekçi olmak lazım kamuoyunun, sivil toplum örgütlerinin ve basın camiasının bu konuda hassas olması lazım. Yoksa üretim düştü işçi alalım ya da almayalım.

Ben böyle bir ifade kullandığında olaya farklı Pers pektifden bakıldığında Hamdi Uçar işçi almak istemiyor muş gibi görünüyor.

TTK’ya işçi alınmasını en çok ben istiyorum neden çünkü ben bu şehirde ticaret yapıyorum. Eğer bu kurum ayakta durursa ve bu kurumda 15 bin işçi çalışsa bundan şehir kazanır ve biz kazanırız.

Buna karşı olmak bir siyasetçi olarak ya da bir vatandaş olarak kabul edilebilir anlaşılabilir bir düşünce değildir.

Olayı saptırarak farklı yerlere taşımanın bir anlamı yok. Herkes taşın altına elini koysun.  Üretim düşüyor zarar artıyor bir gün bir yerde tak diye bir dakika diyecekler.

Onun için ben de diyorum GMİS ve TTK yönetimi olarak teknik bir çalışma hazırlayın ve bizim şuraya şunu şunu yapmamız lazım deyin. Biz de siyaseten buna destek verelim. Ben şimdi çıkıp da TTK’ya 5 bin işçi alınsın diyebilirim ve afaki konuşabilirim.

TTK yönetimi GMİS herhangi bir toplantı organize edip evet bizim kurumumuzun bu kadar işçi ihtiyacı var ve bir problem var deyip biz şu projeyi hazırlarsak kurumda şu hale gelir ve üretim artar diye teknik bir çalışma yok.

Bir önerileri yok sadece basın aracılığı ile beyanatları dışında hiçbir şey yok.” dedi.

 

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: UÇAR:, “TTK, VE, GMİS’İN, BİR, PROJESİ, YOK”,
Yorumlar
Haber Yazılımı