0
Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 17:36 Bu haber 1565 kez okundu
 
ÜSLÛBA DİKKAT
- Haberi
ÜSLÛBA DİKKAT

31 Mart Yerel yönetim seçimleri için geri sayım başladı.

17 gün sonra kurulacak seçim sandıkları ile Türkiye de 74 bin koltuk için bir milyon aday seçim heyecanı yaşayacak.

Zonguldak’ta da demokrasinin olmazsa olmazlarından seçim için, bin 031 koltuk için 90 bin civarında yurttaş oy kullanacak.

Başkan adayları ve meclis aday listelerinin belirlenmesi yanında, mahallelerde muhtar adayların çokluğu da seçimlere heyecan katan faktörler arasına girdi.

Başkan adayları ile il genel meclisi ve belediye meclis listelerini belirleyen siyasi partiler, hazırladıkları eylem/hizmet projeleri ile seçmen huzuruna çıkıyor.

Ancak, Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesi ardından, oluşturulan ‘Eylem birliği/ ittifak’ listeleri sonrası siyasi partiler arasında üstünlük kurulamadığı gözleniyor.

Partiler arasında üstünlük görülmediğinden, adaylar ve taraftarlar arsındaki propaganda konuşmalarında dil zaman zaman argo ve sokak ağzını geçip, seçmene ‘Üslupsuzluk’ olarak yansıyor.

Üst düzey yöneticilerinin birbirlerine ‘Zillet’, ‘İllet’ , ‘Dörtlü çete’, ‘Terörle ittifak’, ‘Çirkin kumpas’ gibi saldırıları, seçmen bazında moral bozarken, her geçen gün eleştiriler saldırılara dönüşüyor.

Zonguldak’ta da adayların birbirlerine karşı tavırları son günlerde sertleşti. Toplantılarda kullanılan dil, demokratik yarışın ruhuna yakışmayan bir seviyeye dönmeye başladı.

Birbirleri için ‘Muhatap kabul etmiyorum’ şeklindeki söz ve yaklaşımların, sürecin daralması ve kazananın belli olmaması durumunda daha da sertleşmesi bekleniyor.

Seçmenler ise, yarışın her türlü evresinde siyasi üslubun, ahlaki kurallar dışına çıkmamasını, üslupsuzluğun seçmene ve gelecek nesillere kışkırtıcı yansıtılmamasını istiyor.

İNANIŞ

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜSLÛBA, DİKKAT,
Yorumlar
Haber Yazılımı