0
Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 17:35 Bu haber 1429 kez okundu
 
UZUNKUM DA…PARA BİTTİ AŞK’A PAYDOS
GÜNDEM Haberi
UZUNKUM DA…PARA BİTTİ AŞK’A PAYDOS

AMELE BİRLİĞİNDE ‘SENDİKA’ KAVGASI

Zamanın en büyük sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından biri olarak kuruldu.
Atatürk’ün direktifiyle kurulan bu sandığa zamanın Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar da üye oldu.
Bu gün de varlığını çalışma bakanlığı önünde dalgalanan bayrağı ile sürdürüyor.

Ancak, 25 tane yönetim kurulu üyesi ile Türkiye’nin en büyük rant kapılarından biri. Yaptığı iş, üyelerine faizle para vermek…  Üye çocuklarına burs vermek… Son zamanlarda Ankara’daki misafirhanesini hizmete geçirmek ve Zonguldak merkezinde bir öğrenci yurdu yapma gayretleri var.
Neyse; detaya sonra gireriz. Geçtiğimiz hafta Amele Birliği’nin merkez ve Şu be yöneticilerinin seçimi yapıldı. Seçimlere 7 bin 600 TTK çalışanı işçi katıldı.
Malumunuz, Amele Birliğinin 15 yönetim kurulu üyesi var. 7 tanesi işçi, 7 tanesi işverenden oluşuyor. Başkanlı birlikte 15.
Amele Birliğinin seçimleri hem Genel Maden İşçileri Sendikası’nın şube kongreleri için bir ön seçim hüviyetinde olur; hem de merkez yöneticilerinin hesap verme seçimi gibi.
Yapılan seçimler neticesinde: Merkez Şubeden Hikmet Gülşen, Üzülmez’den İsmail Köseoğlu, Kozlu’dan Ramazan Özdemir, Karadon’dan Volkan Yıldız, Gelik’ten Hakan Yeşil, Armutçuk’tan Metin Arttırmak, Amasra’dan Serhat Engin Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliklerini kazandılar. Böylece 3 bin lira civarında ekstra aylık almayı da hak kazandılar.
Merkez Şube’den Taşkın Ar, Üzülmez’den Osman Tutkun, Kozlu’dan Ramazan Aktepe, Karadon’dan Sabri Darıcı, Gelik’ten  Adem Aydeniz, Armutçuk’tan Çetin Yiğit, Amasra’dan Ferhan Kara şu yöneticiliklerini kazandılar. Böylece bin 500 lira civarında ekstra maaş alacaklar.
Seçilenler mazbatalarını 24 Mayıs’ta alacaklar. Gelelim olayın uzaydan görüntüsüne.
Genel Merkez yöneticisi iken kaybedenler arasında Osman Tutkun, Sabri Darıcı, Çetin Yiğit, Ferhan Kara var.
Kaybediş nedenlerinden biri, Ankara’daki misafirhanenin açılamayışı yanında, Zonguldak Merkezdeki yurt inşaatının başlaması olabilir. Yani, üye hesap sormuş olabilir. Ancak, bu üye o kadar duyarlı değil bence. Bu işe Mevcut Sendika şube yöneticileri ile genel merkez yöneticileri ‘bir fiil’ müdahale ettiler.
Bir yıl sonra yapılacak olan GMİS Şube seçimleri öncesi, Amele Birliği Yönetim Kurulu üyesi olan yukarda adını yazdıklarımın yollarını kestiler.
Yani, Sendikada (GMİS) bir yıl sonrasının hesaplaşması erken başladı.

UZUNKUM DA…PARA BİTTİ AŞK’A PAYDOS

Dün Kozlu da AKP Milletvekili Hüseyin Özbakır ve Karayolları Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, Kozlu köprü başında yıkılan mendirekle ilgili inceleme yaptılar.

Seçim sath-ı mailinde yapılan bir gösteriş olarak aldım bunu. Çünkü, yapılan bir inceleme ise sonucunda halka yapılan bir açıklama yoksa bu gösterişten ibarettir.
Önceki gün AKP Milletvekili Zonguldak’ta yapılan ve yapılacak işlerin etrafında bir tur atmış.
İl Başkanı Zeki Tosun zaten bu işlerle pek ilgilenmiyor. Yönetim kurulu üyelerinin de umurunda değil.
Kimin umurunda bakalım?
Uzunkum da Yıkılan Hasan Ali Yücel Okulu vardı. Üzülmez Tüneli’nin devamı olarak burada döner kavşak ve Viyadük yapılacaktı. Aynı zamanda Kilimli’ye gidecek tünel başlangıcı…
‘Para bitti aşka paydos’ filmi çevrilmeye başlanmış burada… Yani, ‘ödenek yokluğundan’ iş stop etmiş. Arkadaş, bu Zonguldak’ın işleri ne zaman düz gitti de şimdi gidecek!..
Edindiğim bilgilere göre, Kastamonu ve çevresindeki yatırımlar, ‘tekmili birden’ devam ediyormuş…
Sayın Cumhurbaşkanı, İngiltere’de gençlere hitap ederken ‘Zonguldak’taki Madenci’nin  üzerinizde ki hakkını unutmayın’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanım, Zonguldak’taki madencinin sizin üzerinizde de ‘hakları’ var. Siz de unutmayın. Hem başlayan işler, hem de DDY’nin yapacağı hemzemin geçitlere bir an önce başlanmalıdır.
‘Lafla hatırlanmak’ yerine, icraata geçmek daha iyi. Hem de sandığa giderken… 

SEÇİMLER /  GENÇLİK ve AKP​

Müracaat süresi olması dolayısıyla siyasi partiler, aday adayları arasında kendilerine en bağımlı ve faydalı olacakları arıyor.
Aday adayları Ankara-Zonguldak arasında ‘fink’ atıyor.

Ancak, bu seçimin görünmez kahramanları bence ‘genç’ nüfus olacak. İlk defa bu seçimde4 milyon 800 bin genç oy kullanacak.
Dışardan bakıldığında, “AKP döneminde yetiştiler, AKP’ye oy verirler” gibi gözüküyor değil mi?
Hatırlayın bir yıl önceki referandumu!.. İlk defa oy kullanan gençler (İPSOS’a göre) yüzde 61 hayır, yüzde 31 evet oyu verdiler.
İşte asıl mesele  burada... AKP döneminde yetişen gençler, neden ‘hayır’ dedi?.
Şimdiki gençler, hıyar gördü mü bir avuç tuzla koşmuyorlar artık… Yapılan propagandayı süzgeçten geçirip, beklentilerine göre sonuçlandırıyorlar. Gençlerin süzgeci anne-babalarının süzgeci gibi değil.
Gençlere ‘seçilme-seçme’ hakkı vermeyle ‘kafakola aldım’ zannedilmemelidir.
Bu gün Türkiye’nin yarınlarında ‘özgürlükçü demokrasi’, ‘hukuk devleti’, ‘kuvvetler ayrılığı prensibi’, ‘rekabetçi ekonomi’ olduğu bir gerçek.
İmar barışı adı altında ‘kaçak yapılar’ affedildi. ‘Vergi Barışı’ adı altında vergisini ödemeyenler affedildi. Kanunlara uyanlar ‘keriz’ yerine kondu. Bu ‘düzeysizliği’ şimdiki gençlere nasıl anlatacaksın!
Tamam, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yeniden kuruluyor. Eyvallah… Ancak, eski Türkiye ile arasında bir ‘değişim/gelişim’ olmayacak mı? Hani 3Y(yasaklar, yolsuzluk, yoksulluk) ile yapılacak mücadele sözleri? İmar kaçakçıları, vergi kaçakçılarının affedilmesi ne demek!..
Yarın medya’nın durumunu tartışalım mı?

19.05.1919 “İŞTE BENİM DOĞUM GÜNÜM”​

Zonguldak Belediyesi Kültür ve Sanat Çocuk Tiyatro Topluluğu tarafın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında 19.05.1919 “İşte Benim Doğum Günüm” adlı oyun sergileyecek.
Yazan Engin Çök ve yönetmenliğini Engin Çöl ve Fedai Madan’ın yaptığı Yönetmen Yardımcılığını Şenay Çöl’ün, Genel Koordinatörlüğünü Abdullah Bakır’ın yaptığı 19 Mayıs Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezinde saat 18.00’de sergilenecek olan oyuna tiyatro severler bekleniyor.

AF SUÇUN TEKRARIDIR​

Soğuksu’da yol ortasında yapılan inşaatın sökümüne başlandı. Bina gerçekten bir ucube gibi duruyordu ortada. Fikrimi söyleyeyim, bina sahibinde hiç kabahat yok(!). Bal tutan parmağını yıkadığı nerde görülmüş. Böyle bir belediye olursa, herkes’ parmak yalamaya’ devam eder.
 Efendim, ‘kaçak binalara af geldi ya’ diyeceksiniz değil mi? Mesele ‘af meselesi’ değil. Mesele ‘yakışanın’ yapılması. Dün Mithatpaşa Mahallesine gittim. Hayri bey Sokak’ta bir ucube inşaat başlamış. Başında da belediye meclis üyesi tur atıyordu. Yola dayamış inşaatı. Araçlar buradan nasıl dönecek kardeşim.
İkincisi… 467 camii kapısına inşaat yapılıyor.
Her iki inşaatta ‘kazmanın sapına takılı kaşık’ gibi duruyor ortada.
Sosyal Demokrat bir belediye… Kaçak binalara af getiren bir iktidar… İşte manzara…

ENGELLİLERE ENGELSİZ ETKİNLİK​


10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Engelsiz Yaşam Merkezi'nde etkinlik düzenlendi. 
Etkinlikte çocuklar çeşitli gösteriler sundular, şiirler okudular. 
Etkinliğin sonunda gösterileri en güzel şekilde sergileyen çocuklar davetliler tarafından ayakta alkışladılar.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: UZUNKUM, DA…PARA, BİTTİ, AŞK’A, PAYDOS,
Yorumlar
Haber Yazılımı