İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
KARAGÜMRÜK’E CEZA GELDİ
KARAGÜMRÜK’E CEZA GELDİ
Haber
11 Ekim 2018 - Perşembe 18:08 Bu haber 1524 kez okundu
 
VALİ ÇINAR- CHP’Lİ BELEDİYELER- HİZMET
GÜNDEM Haberi
VALİ ÇINAR- CHP’Lİ BELEDİYELER- HİZMET

VALİ ÇINAR- CHP’Lİ BELEDİYELER- HİZMET

Vali bir şehirde merkezi idarenin temsilcisidir.

Bürokrasinin başı hizmetin temsilcisidir. Siyasi görüşü ne olursa olsun, hizmetin içinde bulunanların tamamının denetleyicisidir. Dolayısıyla geniş bir alan ve geniş bir idareci kadro ile çalıştığından, görev alanı nedeniyle yetki alanında büyüktür. Bildiğim kadarıyla kâğıt üzerinde binin üzerinde yetkisi vardır.

Nerden çıktı şimdi “Vali’nin yetki alanı” diye soruyorsunuz değil mi?

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’a belli ‘Mihrak’ ya da ‘Odaklar’dan eleştiriler var. ‘Efendim, neden CHP’li belediyeleri ziyaret ediyor?’ diye.

Zonguldak’ta görev yapan bazı valilerin uygulamalarından enstantaneler  ‘Şuur altlarında’ işgal yapmış Politipler bunlar… Bunların aralarında etkin/yetkin iktidar partililerin olması ise daha büyük bir ‘Siyasi zafiyet’ örneği…

Çünkü, bu tipler, iktidar partisi genel başkanının aynı zamanda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu unutuyorlar. Ya da bilerek görmezden geliyorlar…

Sayın Erdoğan, hem devletin hem de siyasi iktidarın başı. Bir koltukta iki karpuz denen işin görüntüsü bu işte. Sayın Erdoğan’ın, muhalefetin başı olan CHP lideriyle didişmesi, valilere verilmiş bir işaret ve icraat talimatı değil ki!..

Geçmişte, elbette Zonguldak’ta bazı muhalefet belediye başkanlarına ‘Randevu’ vermeyen valiler olmuştur.  Bırakın onu, şehrin sorunlarına bakarken, ‘Öncelik’ derecelerini ‘Sana’ ya da ‘Bana’ göre değerlendirenlerde oldu. Bu ‘Her yiğidin yoğurt yemesi farklı’ sözüne binaen değerlendirilecek bir konu.

Bir Vali’nin iktidarla aynı görüşte olmayan ya da direkt muhalif olan bir belediye başkanıyla görüşmesi, ‘Olumsuz’ gelişmeleri görmezden gelmesi demek değil ki!..

Muhalefet Partili bir belediyenin yaptığı hizmetlerde bu devlet ve millet için değil mi?

Vali’nin, muhalefet partili belediye başkanı ya da politikacılarla görüşmesi, onları daha çok hizmet için teşvik ve motive eder. Yapacakları hizmetler insanların kaliteli yaşamına renk ve etki etmez mi?

Kaldı ki, her vali aynı ‘Tavrı’ sergilemez. Her insanın sıradan ya da sıra üstü de olsa kabiliyeti/ kapasitesi farklıdır. Vali Çınar’ın farkı, bana göre ‘Okur-yazar’ oluşundan kaynaklanıyor. Okur-yazar olmak, dünyaya açık olmak, medeni cesaretin yüksek olmasıdır.’ İlkeli- omurgalı’ olmanın tariflerinden biride, ‘Demokratik’ olmaktır. Demokratik olmak, ‘Bağımsız’ olduğu kadar ‘Tarafsız’ olmaktan geçer. ‘Tarafsız’ olmak ise, ‘İcraat-hizmet’ konusunda gelişmelere ‘İktidar-muhalefet’ gözetmeden; ‘Takım ruhu’ ile bakmaktır.

Bu gün içinde bulunduğumuz siyasi ve ekonomik gerginlik ortamında, işte bu gibi ‘Diplomat’ tavırlara, ‘Güvenilir’ bürokratlara ‘Saygın’ politikacılara, her zamankinden çok ihtiyaç vardır.

Bir örnek daha… Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Uğur Mumcu Kavşağı ile ilgili Elmas TV’de Atilla Öksüz’ün konuğu oldu. Akdemir ‘ Kazım Eroğlu’ndan önceki Genel Müdür, kavşak çalışmamız için bize bir gram yer vermedi’ dedi. Yani, Sayın Eroğlu’ndan önce, bu ‘Kavşak çalışması engellenmiş’ demek bu…

Demek ki, düne göre, ‘Bürokrasi’de bir tavır değişikliği var. Ya da benim sürekli eleştirdiğim ‘Kurumlar arası mutabakat’ konusunda, adımlar atılmaya başlanmış. Bu adımların atılmasında, inanıyorum ki, Sayın Vali Ahmet Çınar’ın tavrı Pozitif yansımış.

Bu aynı zamanda yeni ‘Devlet yönetimi’ şekli olan ‘Başkanlık Sistemi’nin giderek oturacağını gösteriyor.

Demek ki mesele ‘Sistem’ değil, ‘yetişmiş- kendini yetiştirmiş, cesur, geniş ufuklu adamlar’ meselesiymiş. Örnekler çoğaldıkça, sistem oturacaktır. Oturmalıdır da…

Aslında ‘İnsaniyet’, ‘Medeniyet’ ve ‘Kanunlar’ bunu emrediyor…

 Bu insanlar ve Ülke bizim.

 

GÖÇÜK FİLMİ SENARYOSU BULUNDU

Zonguldaklı  meşhur Sendikacılardan biri Şemsi Denizer.1995-96 yılları arasında ünü Zonguldak’ı aşmış; sendikacılık dışında siyaset ve magazin basınının da malzemesi olmuştu.

Büyük Yürüyüş adı altında madenciyi Ankara yollarına döküp, politik iktidara kafa tutmasıyla da sükse yapmıştı. Anc ak bu tavır kendisine ‘Yerli Walesa’ yakıştırmasını getirdiyse de, madenci asi-anarşist-çalışmayan olarak, Zonguldak’ta ülke ekonomisinin sırtında kambur ilan edilmişti.

O şaşalı dönemleri film yapmak üzere ‘Göçük’ adı altında bir senaryo hazırlayan yönetmen Yavuz Yalınkılıç, maalesef amacına ulaşamadan vefat etti.

Bundan tam 22 yıl önce gelişmeleri geçen hafta anlattım. Yavuz Yalınkılıç, ‘Göçük’ senaryosunu bana da vermişti. Geçen hafta Yavuz Yalınkılıç’ın oğlu Korkmaz Yalınkılıç aradı. Babasının vasiyetini yerine getirmek için ‘Göçük’ senaryosunu aradığını belirtti.

Netice… Ben Arşivimde bulamadığımı belirttim. Arayışını sürdürmüş. Ve depolarından birinde, babasının hem masası hem kasası olan çanta sına ulaşmış. Göçük senaryosunu bulmuş.

Dün Dostum Raşit Korum haber verdi. Valla ‘Maden bulmuş’ gibi sevindim.

Haydi Korkmaz, ortada tarihi bir vaka var. Zonguldak’ın da o günleri bilmek ve yaşamaya hakkı var.

Kolay gelsin kardeşim.
 

ZONGULDAK KÖMÜRSPOR VE…

Zonguldak Kömürspor’un yönetilmesi konusunda bazı dertlerimi eleştiri olarak yazıyorum.

Hatta, yönetimi sert dille eleştirip, ‘Dipsiz Kuyu’ yakıştırması yapıyorum.

Derdimiz elbette ‘Üzüm yemek’ bağcı dövmek değil. Nihayetinde, liglerde bulunan ‘Yegâne’ takımımız. Derdim, başarılarının artması ve Zonguldak’a olan ‘Katma Değer’inin yükselmesi.

Biz, Kulüp yönetimini eleştirirken, kulübe faydası olması gereken ancak olmayanları da terazinin bir kefesine koymalıyız.

Kulüp, maddi bir boşluğun içinde… Hatta bu boşluk, içerde bir ‘Boşluk’ yaratmış. Kulüp başkanı ile takımın Teknik Direktörü aynı konuda farklı açıklamalar yapıyorlar.

Ne hikmetse, kulübün zor durumundan istifade eden kurumlarda ‘Fırsatı ganimet’ bilmişler.

Mesela: TTK, kulüp binası için biriken kira alçaklarını (36 bin lira), Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü de ‘Stat kirası’ olarak 86 bin lirayı tek kalem de, Spor-toto gelirlerinden kesmiş.

Taksitlerden birinin ödenmemesi sonrası, alacağın tümüne el konması  ilginç.  Kömürspor’a samimi destek olan Genel Müdür Kazım Eroğlu’nun bu konudan haberi olmadığına inanıyorum.

Gençlik Spor da konuyu ‘Siyasetlendirip’ taksitlendirme yoluna gidebilirdi…

Tanesi bin liradan satılması beklenen VİP kombine biletleri neden satılamıyor? Satın alanlar neden tribüne sokulmuyor?

Bu konuda ‘Dün’ geldi bana… Önümüzdeki haftayı bekleyin…
 

İŞ BANKASI-CHP SORUNU

Bir ay kadar önce işlemiştik konuyu…

İş bankası-CHP ilişkileri yine gündeme gelmişti.

Kurtuluş Savaşı zamanları… Emperyalizm karşısında ezilmemesi ve Anadolu’nun kurtuluşu için komşu yada Müslüman ülkelerden maddi-manevi yardımlar gelmişti.

Sınırlarımızın netleşmesinden sonra, belli fonlarda duran bu paraları, Mustafa Kemal kendi mal varlığına katmamış, kuruluşunda(1924) İş Bankası’na yatırmıştı.

Basına yansıyan 25.700.569.000TL.Varlığı var bankanın. Yüzde 28’i CHP’nin. 8 Milyar ediyormuş bu para.

Şimdi tartışılan, savaş zamanı Mustafa Kemal’in 8 milyarı var mıydı ve Para CHP’nin mi, paranın denetimi mi CHP’nin?

Olaya ‘Siyasi’ açıdan bakıldığında, ‘Banka-Para’ ilişkisi daha çabuk taraf ve tartışma yaratıyor.

Velhasıl-ı kelam, İş Bankası konusunda dün Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama ile yeni boyut kattı.

Cumhurbaşkanı, ‘CHP’nin hissesi Hazinenin olacak’ dedi.

Bence de doğru bur karar. Böylece, İş Bankası hesaplarında olan bu para nedeniyle, birçok CHP’li banka yönetimine giriyor. Dolayısıyla, ‘Siyasi partililer banka yöneticisi olamaz’ düsturu boşa çıkıyordu.

Bir başka açıdan, banka varlığının yüzde 28’i CHP’nin olması, bankanın ortağı olması manasına geliyor. ‘Partiler banka sahibi olamaz’ etiğine de aykırı durum, bu vesileyle ortadan kaldırılacak.

TRAFİK’TE ‘KÖTEK’ GİBİ UYGULAMA GELİYOR

Aslında, ‘Trafik’ konusunda çözülmesi gereken bir çok sorun var.

İnsan, araç ve konut yoğunluğu dolayısıyla, her gün yeni gelişmeler yaşanıyor.

Olayın Belediye ve Karayolları boyutları olduğu kadar, sürücü boyutuda var.

Trafiği aslında çekilmez yapan faktörlerin başında sürücüler geliyor. Trafik’te yaşam kalitesinin artması, sürücülerin eğitimi ile kaim. Ancak, anlaşılıyor ki, basın-yayın yoluyla yapılan ‘Eğitim’ çalışmaları yüzde 60-70 oranında işe yaramıyor.

Sonuç, ‘Nush ile uslanmayanı etmeli tektir, tektir ile uslanmayanın sonu kötektir’ sözüne geliyor.

Yeni yapılan yasa teklifinde bu uygulama öne çıkıyor. Sürücüye en iyi ‘Kötek’ para cezasıdır.

Yasa teklifi meclise sunuldu. Trafik’te kural ihlalinin bedeli ağır olacak. İnşallah erken çıkar ve uygulamaya başlanır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, ÇINAR-, CHP’Lİ, BELEDİYELER-, HİZMET,
Yorumlar
Haber Yazılımı