YÜKSEK POZİTİF VAKA AYIBI KİMİN?
Haber
08 Nisan 2021 - Perşembe 16:53 Bu haber 1657 kez okundu
 
YÜKSEK POZİTİF VAKA AYIBI KİMİN?
GÜNDEM Haberi
YÜKSEK POZİTİF VAKA AYIBI KİMİN?

YÜKSEK POZİTİF VAKA AYIBI KİMİN?

 

 

Türkiye risk haritasında Zonguldak’ın tehlikeli renk kırmızı ile tanıtımına rağmen, halkın uyarılara dikkat etmediği, pozitif vaka sayısının resmi kayıtlara 313 olarak geçmesinden anlaşılıyor.

Bu rakam, hastanelerdeki erişkin yoğun bakım toplam yatak sayısının(265) çoğunun (189)dolu olması demek.

Aslında, Zonguldak’taki toplam hastane yatak sayısı (2 bin 213) açısından bakıldığında, dolu yatak sayısı(bin 127) bile durumun vahametini ortaya koyuyor.

Olayın teknik ve istatistik tarafının anlaşılması için, hastanelerde pandemiye ayrılmış yatak sayısının 487 olduğunu bilmemiz gerek.

Türkiye genelinde 55 bin civarında vaka ile 2 bin 200 üzerindeki koronavirüs hastası ve ölüm sayılarının artması korku yaratırken, önlemlere uyulmayışa mana verilemiyor.

Çünkü, önceki gün itibarıyla ortaya çıkan 276 can kaybı ile toplam can kaybı 32 bin 943’e yükseldi.

Hafta sonu eve kapanma süreçlerine rağmen vaka ve ölüm sayılarının artması, insanların ev ziyaretlerini sürdürdüğünü ortaya koyuyor. Bu da, insanların bırakın uyarıları dikkate almayı, kendilerini korumaktan kaçındıklarının bir göstergesi oluyor.

Diğer taraftan şehirde vaka sayılarının artması milli eğitim camiasında da korku yarattı. Milli Eğitim de 72 öğretmenin pozitif çıkması üzerine konuşan sendika yetkilileri, ‘Öğretmenleri mezarda mı aşılayacaksınız?’ şeklinde acımasız eleştiriler ile dikkat çekmeye çalıştı.

Gözlemciler ise, mutant virüs yayılımının hızlanmasına dikkat çekiyor. Zonguldak’ta da mutant virüs yayılması sonrası, pozitif vakalarda yaş aralığı da değişti. Yeni pozitif vakalar arsında küçük yaşta çocukların bulunması aileler arasında tedirginliği arttırdı.

Önemli bir konu da, tüm uyarılara rağmen, önlem alınmayış yanında, Coronavirüs ile ilgili yapılan haberlerin ilgi görmemesi ve dikkate alınmaması.

Yapılacak olan, önlem paketi için haftada iki gün kapanmayı arttırmak ve Ramazan Ayı itibarıyla kapanma sayısını yükseltmek.

Çünkü, dikkate alınmayan önlemler, kötü örnek olup, önlem almayanların sayısını sürekli yükseltiyor.

 

 

ROMANLARIN MEDENİ CESARETİ

 

 

8 Nisan Dünya Romanlar Günü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

Bu etkinlikler gösterdi ki, yaşam tarzları itibarıyla farklı gözüken Romanlar, gerçekten de kentlilik bilinci için gayret sarf ediyorlar.

Zonguldak’ta kentleşme ile birlikte sayıları her geçen gün artan Roman vatandaşlar, dışlanmışlıklarını izole ediyor, toplumla bütünleşme duygu ve çalışmalarını yoğunlaştırıyorlar.

Dün itibarıyla başlayan etkinliklerde, Zonguldak Romanları Öncü Lideri İsmail Demir’in ‘Devletimizden ‘Eğitim- eğitim- eğitim’ istiyoruz’ açıklaması takdire şayandır.

Her ne kadar ‘Romanlar eğitimsiz ve toplumdan dışlanmış vaziyette hayatlarına devam ediyorlar’ dese de, on yıl öncesine bakıldığında alınan mesafe yadsınamaz.

Şehirdeki mülteciler kadar nüfusları olan roman vatandaşların, asayiş olayları içindeki yoğunlukları, ‘Dışlanmış’ olarak gözükse de, ekonomik yapılar güçlendikçe, yaşam kaliteleri arttıkça, toplumla barışıklıkları da artacağı kesindir.

Onun içindir ki, Romanların yerel lideri İsmail Demir’in ‘Eğitimli ve kültürlü yetiştiğimizde, sizden farkımız kalmayacaktır’ tespit ve açıklaması önemsenmelidir.

Anlaşılan odur ki, Roman Vatandaşların toplumla iç içe ve dışlanmadan değer gördüğü, seçilmiş ve atanmışların açıklamalarından anlaşılmaktadır.

Sayın Vali Tutulmaz’ın ‘Kucaklayıcı davranmazsak, toplumsal barışı sağlayamayız’; Belediye Başkanı Sayın Selim Alan’ın ‘Toplumsal ayrımcılık yapmadan hizmet getiriyoruz’ açıklamaları önemlidir.

Önemli bir konu da, ortak yaşam alanı şehirde(Zonguldak), etnik ve sosyal konulu bir takışma olmamıştır. Kaldı ki, eğitim açısından geri kalmış olsalar da;, Roman vatandaşların, eksiklerini kapatmak için gayret sarf ettiği gerçektir. Bunu da, Öncü lider Demir’in ‘Atalarımız bize göbek atmayı öğretti, eğitim öğretmedi’ özeleştirisi, örnek bir tavırdır.

Önemlisi, bu açıklama, samimi bir tenkit olmanın yanında samimi bir teklif niteliği taşımaktadır. Teklif, ‘Sorumluluk almak için biz hazırız’ demektir.

Yapılacak olan, toplum katmanları arasındaki samimiyetin arttırılması için, bu tür etkinliklerin senede bir defa, ‘Adet yerini bulsun’ cinsinden yapılmanın ötesinde; kısa arlıklarla yapılmasıdır.

Dünkü toplantı, Roman vatandaşların sorunlarını tespit toplantısıydı. İnşallah, sorunların eksiltilmesi manasında yapılan toplantıları da görürüz.

Aslında, Zonguldak’ta yaşam kalitesini aşağı çeken sorunların yok edilmesi; hizmetlerin/yatırımların artmasıyla birlikte, Romanların topluma katılmaları ve kentlileşme sürecine katkıda bulunacaklarına inanıyorum. Toplantıya katkı verenler teşekkür ediyorum.

 

 

KOZTAŞ YAŞAMAK İÇİN DİRENİYOR

 

 

Zonguldak merkez ile Kozlu’da belediye halk otobüslerinin sorunları bitmiyor. Zonguldak merkez de bir halk otobüsü ticari yaşama direnemedi bıraktı.

Yeni ihaleyi alan firma ise semt minibüsleriyle rekabete girerek, taze para bulmaya yöneldi.

Kozlu Belediye Halk Otobüsleri(KOZTAŞ) ise yaşamak için adeta milli mücadele veriyor.

Yılbaşı itibarıyla kirası 243 bin+ KDV olan KOZTAŞ, seçilmiş ve atanmışların timsah gözyaşı dökmelerine rağmen yardım etmeyişi karşısında, kendi göbeğini kendi kesmek için çırpınıyor.

KOZTAŞ’ın Kozlu Belediyesi’nden bilet fiyatlarına yüzde 5-10 arası zam talebi ve kullan-at kartlarına 1 lira ilave edilmesi teklifi bu gün belediye meclisinde görüşülecek.

KOZTAŞ, bir yandan yaşama mücadelesi verirken diğer yanda insanlara her şartta hizmet ediyor. KOZTAŞ, öğrenciyi 2 lira 20 kuruşa taşıyor. Bu fiyatlarda bölgede taşımacılık yok. Zonguldak Halk Otobüsleri sivilleri 3 lira 25 kuruşa, öğrenciyi 3 liraya çekti. Bu gün rekabet neticesi sivil 2 lira 75 kuruş, öğrenci 2.50 kuruşa çekiliyor. Rekabetli fiyatlar bile Kozlu’dan yüksek.

Belediye ile olan kira kontratı mahkeme sürecinde olan KOZTAŞ, kullan-at kartlarında da yüksek fiyat uygulaması yapmıyor. İki kullanımlık kartların fiyatı 10 lira. Kart maliyetleri de bu para içinde.

KOZTAŞ yetkilileri, amaçlarının kar etmek değil, dengeyi sağlamak olduğunu belirtiyor.

Ancak, yapılan bu yaşam mücadelesi içinde, Belediye’nin aktif rol almayışı hem şirket yöneticileri hem de vatandaşlar tarafından eleştiriliyor. Zonguldak Belediye Başkanı’nın, halk otobüsleri için gereğini yapacağım açıklaması yanında, Kozlu Belediyesi’nin aktif rol almayışı, ‘Timsah gözyaşı’ olarak değerlendiriliyor.

KOZTAŞ,  yılbaşı itibarıyla 243 bin + KDV olan aylık kiraya itiraz edip, mahkemeye taşıdı.

Bakalım, belediye meclis toplantısından, KOZTAŞ’a karşı nasıl bir uygulama çıkacak?

 

 

KAÇAK OCAK VE COVİD-19

 

 

Kororaviris vaka ve ölüm sayılarının artması, insanların yaşam umutlarını kaybedip, ‘Ne olacaksa olsun’ demesinin bir sonucu mudur?

Sokaktaki maskesiz ve dipdibe oturan insanların, sonuçlarını bile bile uyarıları dikkate almayışın nedeni ne ola ki?

Son olarak yine Kilimli İlçesi’nde meydana gelen kaçak ocak olayında bir insanımız hayatını kaybetti.

Zonguldak’ın kanayan yaralarından biridir kaçak ocak. Ancak, yasak olmasına rağmen, insanlar, geçim sıkıntılarını gerekçe göstererek, köstebek usulü kömür çıkartırken hayatlarını feda ediyorlar.

Kaçak ocak konusunda da, uyarılar yapılıyor, sözde denetimler yapılıyor. Ancak, neticede, insanlar ölüyor.

Sokakta kol gezdiği bilinmesine rağmen, insanlar pandemi/salgını dikkate almıyor.

İlk etapta, ‘Amaaan sende’ diyenlerin çoğunluğu, ekonomik bağımsızlığını  kazanmayanlardan oluşuyor.  Yani, hayat pahalılığı dolayısıyla geçim sıkıntısı çekenler; iş güvenliği ve işçi sağlığı konularının dikkate alınmadığı kaçak ocaklarda, köstebek usulü kömür çıkartması, bıkkınlığın bir tezahürü olarak görülüyor.

Daha ziyade geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar, ‘Ölümcül’ konularda daha cesur ve önlemleri dikkate almıyor.

Bu açıdan bakıldığında, kaçak ocak denetimlerine pandemi/salgın sürecinde  ara verildiği anlaşılıyor. Denetimler etkili sürseydi, ölümlü kaçak olayı olmazdı.

Yapılacak olan, kaçak ocak ölümlerinin önüne geçmek için, denetimlerin sıklaştırılması ve günlük kazancı ile yaşamını idame ettirenlere maddi yardımların arttırılmasıdır.

Mübarek Ramazan Ayı dolayısıyla, sosyal yardımlaşma ve dayanışma konularında vatandaşın duyarlı olması için uyarılar arttırılmalıdır

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YÜKSEK, POZİTİF, VAKA, AYIBI, KİMİN?,
Yorumlar
Haber Yazılımı