YÜZ YÜZE EĞİTİM TEHLİKEDE!
Haber
06 Nisan 2021 - Salı 17:39 Bu haber 2328 kez okundu
 
YÜZ YÜZE EĞİTİM TEHLİKEDE!
GÜNDEM Haberi
YÜZ YÜZE EĞİTİM TEHLİKEDE!

Türkiye genelinde 1 Mart itibari ile başlayan ‘Yeni normalleşme’ süreci ile birlikte her ilin kendi kararlarını verebilmesine imkan tanınmış, bu kararların İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından alınabileceği belirtilmişti. Vaka sayılarından yaşanan artışların ardından ise vatandaşları en tedirgin eden konuların başında, okullar ve yüz yüze eğitim geliyor.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim katılım oranları hakkında yaptığı açıklamada, “Okullarımıza devam noktasında ilkokullarda yüzde 80'lerin üzerinde, ortaokullarda yüzde 76, liselerde de yüzde 70 civarında bir katılım var." şeklinde konuştu. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yüz yüze eğitime ilişkin yapılan açıklamada ise, “Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflar ile lise hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarda yüz yüze ve uzaktan eğitime geçiş, risk durumu haritasına bağlı olarak valilikler koordinasyonundaki İl Hıfzısıhha Kurulu kararları doğrultusunda il bazlı olarak uygulanacaktır.” ifadelerine yer verildi.

 

Türkiye genelinde Milli Eğitim’de yaşanalar üzerine Zonguldak’ta ise velileri tedirgin eden gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde, Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde eğitim veren İhsan Yılmaz ve Kayabaşı Alemdar İlkokulları’nda bazı öğrencilerde coronavirüs görülmesi üzerine, eğitime ara verilmişti. Zonguldak’ta vaka sayılarının her geçen artması, yüz yüze eğitime ara verilmesini gündeme getirdi. Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması olmasına rağmen, Zonguldak genelinde 126 vakanın görülmesi salgın boyutunu gözler önüne serdi. Pazartesi gününe ilişkin verilerde ise 200’ü aşkın vaka olduğu belirtiliyor.

 

Normalleşme süreci ile birlikte İllerin Hıfzısıhha Kurulları gerektiğinde yüz yüze eğitime ara verme kararı alabilmesi, Zonguldak’ta yaşanan vaka sayıları göz önüne alındığında olası görülüyor. Özellikle öğretmenlerin aşılama süreci devam ederken, okullardaki durumun hangi boyutlara varabileceği öngörülemiyor. Zonguldak İl Hıfzısıhha Kurulu’nun yüz yüze eğitim noktasında alacağı karar ise merak konusu oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YÜZ, YÜZE, EĞİTİM, TEHLİKEDE!,
Yorumlar
Haber Yazılımı