Haber
10 Ekim 2018 - Çarşamba 20:53 Bu haber 1649 kez okundu
 
ZAM DEDİĞİN ‘YÜZDE 46.51’ OLUR1
- Haberi
ZAM DEDİĞİN ‘YÜZDE 46.51’ OLUR1

ZAM DEDİĞİN ‘YÜZDE 46.51’ OLUR1

Bir tarafta çatı çökerten zam oranları, bir tarafta etiketlerden yüzde on indirme edebiyatları…

Dolarize’ hareketten sonra, piyasaların çivisi çıktı, daha tutmuyor. Hükümete yandaş firmalar ‘indirim yaptık’ diye gösterişlerini sürdürüyorlar.

Anladığım kadarıyla, bundan sonra ne yapılırsa yapılsın, atı alan Üsküdar’ı geçti bile.

İki gündür Zonguldak’ta iş yerlerine yapılan kira zamlarıyla ilgili kulak kabartıyoruz.

Acılık camii altı Belediye dükkânları ile aynı yerde cami altında Cami Vakfı’ndaki dükkânları ‘Kantar’a koyduk.

Zonguldak Belediyesi sözleşmesi biten dükkânlara zam yapmış. Ancak, zammı yiyen dükkân kiracısının gözleri fal taşı gibi açılmış.

Belediye ‘Biz şartnameyi uyguladık. Kiracı şartnameyi okuyup kiracı oldu. Şartname sözleşme yapılan ayda ÜFE neyse arttırım o kadar olur’ diyor. Kiracının şansına’ diyor.

Belediye kiracıları ise ‘Allaha reva mı bu... Bu ay yüzde 46. 51. Başka bir ay yüzde 5.10. bu işin ortası olmalı. Yıllık ortalama yüzde 21.36’ diyor. diyor.

Belediye yetkilileri ‘Biz şartnameyi baz alırız’ diyor. Kiracılar ise ‘Yargıtay kararı ortalama baz alınmalı’ diyor.

Acılık Camii altı kiracıları, Belediye’nin uygulamasında hakkaniyet ölçüleri rencide edilmiş. Üst katta 8 dükkânlık cafe, yeni artışla birlikte bin 900 lira olmuş. Kiracılardan Deniz KavrazBelediye başkanına Adaletsizlik var. Bu dükkânların zamlarını orantıla’ dedim ‘Yapamam’ dedi.

Ortada bir gariplik var. Eline geçiren, fırsatı kaza etmiyor.

Belediye ‘Yapacağımız bir şey yok. Kiracılar mahkemeye gitsin. Çıkan karara göre hareket ederiz’ diyor. Kiracılar ise, işi Allaha havale etmenin yanında, mahkeme hazırlıklarına girişiyor.

 

PLATFORM DENİNCE

Tam bir yıl önce Ankara Tren Garı’nda toplanan mitinge yapılan canlı bomba saldırısı ile tam 109 insanımız hayatını kaybetmişti.

Maksat ne olursa olsun, toplanan bir kalabalığa öldürmek için saldırmak, elbette insanlık açısından ayıp ötesi canilik…

Hayatını kaybedenlerin yanında birçok insanımız sakat kaldı. Ve bu saldırının mağdur ve yakınlarının varlığına inat, saldırının failleri konusunda şüpheler devam ediyor.

Dün Zonguldak’ta da olayın sene-i devriyesi hatırlandı. Madenci Anıtı’nda Platform adı altında küçük bir kalabalık vardı. Yine aynı isim ve resimler…

Arkalarında “Binlerce taraftar/üye gücü olduğunu beyan eden sendika ve tabela dernekleri” ile bunları bünyesinde gösteren platform…

Toplantının yapılış nedenine eyvallah… Ancak, toplantıya katılan sendika ve tabela derneklerinin temsilcileri açısından bakıldığında; büyük bir ‘Özgül ağırlık zafiyeti’ göze çarptı yine…

Yapılan elbette bir hatırlama ancak, atılan sloganlar, toplumda ötekileştirme yaratan siyasi hedefli  komplike laflar… Yapılan ‘Aynı tiplerle politika’ olunca, madenci anıtına toplanan iki elin parmaklarını geçmiyor ve yapılan aktivite ise ‘Laf olsun, torba dolsun’ cinsinden olup; ‘Atılan taş kurbağa ürkütmüyor

Lafa geldi mi ‘Platform’ deyince ‘Devasa’ bir şey anlatılıyor. İcraata geldi mi, şehrin en ‘Namütenai’ yerinde/ göbeğinde cılız ses ve görüntü

Ön saftakilerin ‘Reklam’ aşkından başka bir şey değil bence…

 

Araba kornası ile hem selamlaşıp hem küfredip hem de uyarı yapabilme yeteneğine sahip bir milletiz biz…

CHP DANIŞMA KURULU VE TURPÇU

CHP’nin Zonguldak’ta yaptığı ‘Danışma Kurulu’ toplantısının ‘Başrol’ oyuncusu eski vekil Şerafettin Turpçu oldu. Turpçu, mikrofona çıkıp, partinin toparlanması için yapılan eksikleri anlattı. 24 Haziran seçimlerinde Edirne’den Sonra en büyük yıkımın Zonguldak’ta olduğunu belirtti. Zonguldak’ta ikinci Milletvekilinin iki bin oyla kurtarıldığını söyledi.

Ki; bu Zonguldak, 38 yıl sonra 7 Haziran 2015’te rekor oy aldı. 16 Haziran 2017’de Referandumda yine kazandıranların başında olan Turpçu vardı.

Turpçu’nun dolaylı olarak eleştirdiği konulardan biride, Umut Başoğlu sonrası il başkanlığı belirlemesindeki çarpıklıklar. İlk seçimde 14 -14 berabere çıkmıştı oylama. İkinci oylama öncesi ‘HOKUS- POKUS’ söylentileri çıktı. Netice de Hakkı Güney’in seçilmesi esnasında belediye ve il genel meclis üyelikleri sözleriyle aritmetiğin değiştiği konuşuldu. Harun Akın ve Halil Posbıyık’ın da aktif rol aldığı ileri sürüldü. Aslında, 2019’un matematiği içinde olmak isteyenlerin hepsi ‘Burnunu’ soktu bu seçime…

Sonuç: Şu anda CHP’nin bu Danışma Kurulu ile gardı düştü. Toplantı sonrası kimse ‘Detay’a girmedi. Kapatıldı konu. Turpçu hangi konularda ‘Doğru söyledi’, hangi konularda ‘Yanlışı var’ tartışılmadı.

Mevcut yöneticiler hallerinden memnun. Anlaşılan odur ki, meclis üyeliklerinde üst sıraların kapışılma çalışması var... Seçim kazanılırsa ‘ben kazandım’ denecek. Kaybedilen yerlerde ‘Muhalefet çalışmadı’ denecek.

Bu saatten sonra,  30 bin oy kaybeden partinin hataları tartışılacağı yerde, ‘Doların on lira olması’ beklenecek.  ‘Seçim kazanacak yönetim’ yapılması yerine, kolaycı yol tutulacak. AKP’nin yarattığı ‘Hayat pahalılığı’ üzerine politika üretilecek.

Bence, ‘Güçlü CHP’ Zonguldak için hizmetin anahtarı olur. Birliğin yolu, seçimler öncesi ‘Önseçim’ yapılmasıdır. Bu tüm partiler için geçerlidir. Zonguldak’ta, halkta karşılığı olan ancak bu gün ‘Muhalif’ gözüken politikacıların bir şekilde kapısı çalınmalıdır. Tabii ki, bunca olumsuz gelişme ve karamsar tablo sonrası ‘Parti küçük olsun benim olsun’ kafası terk edilmeli, seçime ‘Gram’ etkisi olacak, tecrübesi kesin olan politikacılar, kesinlikle saflara katılmalıdır. Bunu da yapması gereken CHP Genel Merkezidir.

Danışma Kurulu toplantısına 500-600 kişi katıldı. Bu şartlarda iyi rakam... ‘Danışma Kurulu’ yöneticilerle üyelerin yüzleşmesini sağlayamadı. Ancak, bu yüzleşme bir şekilde sağlanıp, kırgınlıklar ‘İzole’ edilmelidir.

Yoksa, ‘Hal ve Gidiş iyi değil…

DESENLİ KAVŞAK BACASI

Zonguldak-Kozlu  başlangıcında ki Uğur Mumcu kavşak göbeğine oturtulan cisim, elbette ‘Heykel’ niteliği taşıyor.

Ancak, bu tür görsel yapılar, şekli ne olursa olsun, tarif ve tatbiki nasıl olursa olsun ‘Heykel’ veya ‘Anıt’ denilir geçilir.

Bu yeni icat, yakından bakılınca; kimine göre kedi merdivenini kimine göre Zonguldak’ın bazı özelliklerini harf ve şekiller aracılığı ile aksettiriyor.

Çoook uzaktan bakılınca; budaklı bir ağaç hissi uyandıran bu heykelin biraz yaklaşınca desenli bir ocak veya fabrika bacası gibi…

Efendim, yanına gidilip resim çektirilmezmiş… Boş bir lakırdı… Yanına gitmen, üzerine mi çıkman gerekiyor yani?

Bu kavşağın neresinden ‘İnsan geçişi’ planlanıyorsa (Şu anda belli değil) oradan resim çekmek mümkün.  Zaten bu ‘Desenli Kavşak Bacası’nın yanına gidip resim çektirmek isterseniz ‘Desenli Kavşak Bacası’nın tamamını resim karesine sığdıramazsınız.

‘Kime yaptırılmış, kaç liraya yaptırılmış ve Zonguldak’ta bu tür kavşak ve noktalardan çıkartılıp depolara hapsedilen heykel veya benzeri alametlerin sayısı nedir?

Önemlisi, bu tür heykel, anıt ve yapıların yapılmasına kim karar verir. Sonra kim çıkartır atar, satar!..

Bu ‘Desenli Kavşak Bacası’na eleştirilerin çoğu da beğenilmeyen belediye hizmetlerinden kaynaklanıyor.

Bana kalırsa, 300 milyon lira civarında borcu olan bir Belediye’ye ‘Desenli kavşak Bacası’ eleştirisi, yöneticileri için mutluluk göstergesidir. 

‘Lağım Kokan Dere’nin köprü üzerindeki ‘Çiçeklerle’: 300 milyon lira borcun, heykelle kapatılması taktiği, şimdilik tutmuş gözüküyor.

Seçimde bakacağız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZAM, DEDİĞİN, ‘YÜZDE, 46.51’, OLUR1,
Yorumlar
Haber Yazılımı