İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber
30 Eylül 2018 - Pazar 17:07 Bu haber 2187 kez okundu
 
Zonguldak- Bitlis arasında kardeşlik tohumları ekildi
GÜNDEM Haberi
Zonguldak- Bitlis arasında kardeşlik tohumları ekildi

* İstanbul Bağcılar Olimpik spor salonunda Zonguldak Bitlis kardeşlik gecesinde kardeşlik tohumları ekildi. Kardeşlik gecesi protokolün oturma tartışmasıyla başladı sanatçı Egemen Sekmen’in Türkiye marjı ile sona erdi. 
* Bitlis ve Zonguldak Dernek Federasyonları kardeşliğin uzun yıllar sürmesi temennisinde bulundular.  Gecede konuşan Zonguldak Valisi Ahmet Çınar. En Bitlisli ve en Zonguldaklı benim dedi. Bitlis ve Zonguldaklılar müziğin evrensel dilinde bol bol eğlenip dost oldular. 
* Kardeş olmak Cenabi Allah’ın emriydi. Allah söylüyorsa buna başka ne söz söylenebilir diyen Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Biz aptal ve ahmak olmamalıyız. Akıllı ve Allah’ın dediğini yapmalıyız. Kardeş olduğumuzu bilmeliyiz ve ona göre davranmalıyız. Bu gece bunun için büyük bir mesajdır” dedi. 


Muhammet KARAPINAR 
Zonguldak ve Bitlis Dernekler Federasyonu Türkiye’de bir ilke imza attılar. Zonguldak Bitlis kardeşlik gecesi düzenlendi. İstanbul Bağcılar Olimpik spor salonunda düzenlenen gecede Bitlis Zonguldak kardeşlik tohumları ekildi. 
 İstanbul Bağıcılar da düzenlenen Zonguldak Bitlis kardeşlik gecesine Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu, AK Parti Milletvekili Hamdi Uçar. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mustafa Çufalı, Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren,  Zonguldak İL Özel İdare Genel Sekreteri Recep Demirtaş, AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, İŞKUR İl Müdürü   Gönül Demirsu, Türkiye Taşkömürleri Kurumu Genel Müdür yardımcısı Ercan Gebeş, AK Parti Zonguldak eski Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Devreak Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Bitlis Dernek Başkanı Selim Korkmaz, Zonguldak Dernekler Federasyonu Başkanı Gurbet Altay, Zonguldak Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği Başkanı Necati Başar, Yedi Renk ve Tek Yürek Platformu Dernek Başkanları ve çok sayıda bitlis ve Zonguldaklı vatandaşlar katıldı. 


VALİ ÇINAR; EN ZONGULDAKLI VE BİTLİSLİ BENİM 
Kardeşlik gecesinde konuşanZonguldak Valisi Ahmet Çınar, Buruda iyi insanları sevmek Cenabi Allah’ın ibadet, emirlerine uymaktan daha emsal gördüğü bir davranış. Bunu hepimiz bu gece burada yaşıyoruz. Kardeşlik Cenabi Allah’ın emri. Bizi bugün bu kardeşlik gecesinde buluşturan Dernek başkanlarına huzurunuzda çok teşekkür ediyorum. Ben en çok Bitlisliyim bunu orada da söyledim. Hepinizden çok Bitlisli olan benim. Çünkü Bitlis’in yolları, suları, meseleleri, iyileri, iyilikleri  ve her şeyi beni çok yakından ilgilendiriyordu. Bir çok insan kendi en yakınına sırlarını veremezken makamımızdan dolayı sırlarını paylaşıyordu. Bu nedenle benden daha iyi Bitlisli olması mümkün değil diye düşünüyorum. Ben Bitlis’i çok sevdim. Bitlis’in tarihini, toprağını, insanını, sıcaklığını, samimiyetini ve dostluğunu çok sevdim. Bitlis’te çalışmış olmaktan dolayı gurur duyuyorum.  Aynı şeyleri Zonguldaklılara da söylüyorum. Hepinizden daha çok Zonguldaklı benim. Zonguldaklıları az önce saydığımız sebeplerden dolayı çok seviyorum. Bu dostluk ve insanlık bizim özümüzde var. İslam’la yoğrulmuş bir ahlakın, bir öğretin ve bir medeniyetin sonucu oluşmuş bu kültürden başka şey bekleyemeyiz. Kardeş olmak Cenabi Allah’ın emriydi. Allah söylüyorsa buna başka ne söz söylenebilir. Dünyada Müslümanlar perişan durumdalar. Ölüyorlar ve bir birini yiyorlar ve öldürülüyorlar. Memleketlerini terk edip gitmek zorunda kalıyorlar. Göç yollarında denizlerde boğuluyorlar. Aslında Müslüman en onurlu insandır. En yüksek makamlarda konforlarda yaşayabilecek insanlardır. Emperyalistler bizimle oyun oynuyorlar, bizi aşağılıyorlar. Bizi bir birimize düşürüyorlar. Bizim çocuklarımızdan terörist çocuklar yaratıyorlar. Biz aptal ve ahmak olmamalıyız. Akıllı ve Allah’ın dediğini yapmalıyız. Kardeş olduğumuzu bilmeliyiz ve ona göre davranmalıyız. Bu gece bunun için büyük bir mesajdır. Kardeşliği sağlayamazsak asla bu oyunlardan. Zulümlerden ve aşağılanmalardan kurtulamayız. Birlik olursak bağımsız, özgür ve güçlü oluruz.  Artık Türkiye dev adımlarla yürüyen bir ülkü. İslam aleminin kurtarıcısı biz olacağız” dedi. 


KORKMAZ; MESELE KARDEŞLİK İSE GERİSİ TEFERRUATTIR.
Bitlis Dernek Başkanı Selim Korkmaz, “Bu memleket hepimizin. Mesele kardeşlik ise devlet ise gerisi teferruattır. Sevdası büyük olanın imtihanı da büyüktür. Bu kardeşliğimizi bin yıl önce bozmak istediler. Ama elhamdülillah başaramadılar. 1071 Malazgirt’te, Sarıkamış’ta, Çanakkale’de ve en son 15 Temmuz dediler başaramadılar. Başaramayacaklar. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada  akıbetimiz hayırdır inşallah. Ben İstanbul’da İstanbulluyum. Zonguldak’ta Zonguldaklıyım. Bitlis’te Bitlisliyim. Diyarbakır’da, Diyarbakırlıyım. Sivas’ta Sivaslıyım. Adım Selim soyadım Türkiye’de ” dedi.ALTAY; BİZ SEKSEN BİR MİLYON KARDEŞİZ
Zonguldak Dernekler Federasyonu Başkanı Gurbet Altay, “Bizler Zonguldak’tan Bitlis’e bir yol yaptık. Hem yer üstünden hem de yer altından. Bunları gönül köprüsüyle bağladık. Yüz yıllardır birlikte yaşadığımız, gözyaşımızı birlikte akıttığımız bu toprakları vatan belledik. İsmimiz Bitlisli, Zonguldaklı ama soy adımız Türkiye. Biz bir dilim ekmeği bölüştük. Aynı güneşten beslendik. Aynı kök hutbede kaldırdık elleri ya Allah dedik yüz yıllara sesledik, şarkı ve türkü yaptık kardeşliği.  Birileri kardeş sözcüğünü bir yerlere sığdırabilir ama biz yere göğe sığdıramadık. Biz Türk milletiyiz, komşusu açken asla tok yatmadık. Bizim bayrağımız milletimiz ve vatanımız tek. Türk milleti asla mazlumlara el kaldırmaz, asla salim karşısında eğilmez. Kanımızda ay yıldızlı bayrağın rengi değil sadece gönlümüzde kardeşliği yıldız ettik biz. Cennet vatanımızın her yerini ana belledik. Yanımızdaki komşumuzu kardeş belledik. Düşmana sırtımızı bir birimize vererek set eyledik.  Devrek bastonu ile Ahlat bastonunu kardeş eyledik. Bizim yüreğimizde kardeşlik, dostluk, birlik ve beraberlik var. Biz seksen bir milyon kardeşiz” dedi.  Bitlis sanatçısı Cansu Koç, Zonguldak sanatçısı Egemen Sekmen söyledikleri bir birinden güzel şarkılarla kardeş illeri eğlendirdiler. Gecede Bitlis ve Zonguldaklı evli çiftlerde sahneye çıktı. Kardeşlik gecesi Zonguldak sanatçısı Egemen Sekmen’in Türkiye marşı ile sona erdi. Gecenin sunuculuğunu  Zonguldaklı Gülhan Çetin, Bitlisli partneri ile birlikte yaptı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zonguldak-, Bitlis, arasında, kardeşlik, tohumları, ekildi, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Zonguldak- Bitlis arasında kardeşlik tohumları ekildi
Zonguldak- Bitlis arasında kardeşlik tohumları ekildi
Yorumlar
Haber Yazılımı