“ZONGULDAK'IN JEOLOJİK MİRASI FALEZLER SAHİPSİZ!” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
03 Ağustos 2020 - Pazartesi 14:48 Bu haber 1205 kez okundu
 
“ZONGULDAK'IN JEOLOJİK MİRASI FALEZLER SAHİPSİZ!”
GÜNDEM Haberi
“ZONGULDAK'IN JEOLOJİK  MİRASI FALEZLER SAHİPSİZ!”

Antalya Jeoloji Mühendisleri Odası yetkilileri Antalya falezlerinin benzersiz olduğunu söyleyerek üzerine titreyip, koruyabilmek için ilgililere uyarılar içeren çeşitli raporlar hazırlarken, Zonguldak'ın '145 - 252 milyon yıllık geçmişi bulunan' eşsiz falezlerini korumaya almak için adımını atan, parmağını kımıldatan olamadığını söyledi.

YETKİLİLERE AÇIK ÇAĞRI

Zonguldak falezlerin kırılmaması, bütünlüğünün bozulmaması için yetkililerin vurdumduymaz davrandığını belirten Antalya Jeoloji Mühendisleri Odası yetkilileri, “  Falezlerin üzerine hiçbir yapının inşa edilmemesi, kırılmaması, bütünlüğünün bozulmaması gerekirken, yasa tanımaz yerel yerleşimciler ve bunlara göz yuman yerel bürokratlar ve yöneticilerin vurdumduymazlığı nedeniyle bir hayli yara alan Zonguldak falezleri, II. Zaman Karbonifer Çağı'ndan kalma ve neredeyse 252 milyon yaşında. Zamana karşı direnen bu eşsiz jeolojik miras denizin, yağışların ve daha da önemlisi insan müdahalesinin yıkıcı etkisi altında sürekli zarar görüyor. Denizden kente bakıldığı zaman, falezlerin üzerine oturtulmuş, falezlerin peyzaj özelliğini ve doğal güzelliğini bozan ucube beton yığınları dikkati çekiyor. Kent içindeki falezlerin bir bölümünün üzerine, kıyıları koruyan yasalara rağmen yer yer yapılar kondurulmuş, beton dökülmüş, duvar örülmüş, bir bölümü de kırılarak parçalanmış, peyzaj bütünlüğü bozulmuş. Örneğin, Zonguldak kenti içinde yer alan en yüksek falezlerin (Tünelağzı-Tersane Falezleri) üzerine, otel adı altında dev bir kütle kondurulmuş. Bu da yetmemiş bir başka yapı yanıbaşına monte ediliyor. Eski Emirgân Bahçesi’nin yerinde de bir başka ucube yapı; Eski Ömür Bahçesi'nin üzerinde de Orman İşletmesi lokali var. Balkaya'nın milyonlarca yıllık falezleri üzerinde ise ayrı bir çirkinlik, beton yığını bir başka ucube otel yer alıyor.” dedi.

“BENZERSİZ FALEZLERE SAHİPTİR ZONGULDAK İLİ”

Zonguldak Falezleri hakkında bilgi veren Antalya Jeoloji Mühendisleri Odası yetkilileri , “Antalya'nın falezleri mi, Zonguldak'ın falezleri mi?" dense, Zonguldak falezlerini çoğu yurttaş bilmez, hiç duymamıştır.Oysa, neredeyse bir yarımada olan Zonguldak'ın koruma altındaki 'yeşil cennet' Fener Semti bile, bir yarım çemberle çevrili, yüksekliği yer yer 40-50 metrenin üzerinde olan falezlerin üstünde konumlanır. Ereğli-Zonguldak kıyıları boyunca bir falez cenneti uzanır ama kent içinde falezler Balkayası'ndan başlayıp, Karakum'a doğru alçalarak, Liman Arkasında yeniden başlayıp Feneri dolanarak Deniz Kulübü'ne, oradan Tünelağzı'na ulaşır ve Emirgân'ın altında, Tersane üzerinde 100 metreyi bir hayli aşar. Tersane Plajı-Ortakapuz-Kapuz arasında da kayalıklara dönüşür. Kapuz Yarımadası da tıpkı Fener Semti gibi ama yer yer Fener'den daha yüksek, eşsiz falezlerin üzerinde yer alır. Uzunkum Plajı'nda sonlanır ama bitmez, Plajdan sonra yeniden boy gösterir. Kimselerin bilmediği, işte böyle benzersiz falezlere sahiptir Zonguldak ili.” şeklinde açıklamada bulundu.

KISACA FALEZ

Bu doğal oluşuma "yalıyar" da denir. Dalgalar, dik kıyıların alt kısımlarını aşındırırlar. Zamanla üst kısımları çöker ve böylece falezler oluşur. Falezler ülkemizde en fazla Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında görülürler. Karadeniz’de Ordu-Sarp, Sinop-Ereğli, Cide-İnebolu arasında görülür. Birinci Jeolojik Zaman'ın (Paleozoik) Karbonifer Dönemi'nde (359 milyon yıl önce) gür ormanlar yetişmiş ve bitki kalıntılarının göllerde birikmesiyle Zonguldak çevresi oluşmuştur. İkinci zamanda (Mezozoik) ise, (145-252 milyon yıl önce) Karadeniz kıyılarında Samsun-Zonguldak arasında, kumlu ve kireçtaşı tabakaları görülür.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “ZONGULDAK'IN, JEOLOJİK, , MİRASI, FALEZLER, SAHİPSİZ!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı