Haber
06 Eylül 2018 - Perşembe 17:03 Bu haber 1367 kez okundu
 
‘Zonguldak için karlı bir gündü’
AK Parti Zonguldak il Başkanı Zeki Tosun, önceki gün Zonguldak’a gelerek çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in ziyaretini değerlendirdi.
SİYASET Haberi
‘Zonguldak için karlı bir gündü’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimleri öncesi TTK’ya bin 500 işçi alımı ile ilgili Bakan Dönmez’in de bu konuda çalışmaların hızlandırılması konusundaki açıklamaları ve yerli kömür ile ilgili açıklamalarının Zonguldak için önemli olduğunu vurgulayan AK Parti il Başkanı Zeki Tosun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın Zonguldak ziyaretinin “Zonguldak için karlı bir gündü, TTK ve özel şirketlerdeki istihdam artırılarak, üretim artışı ile birlikte Zonguldak’ın yeniden Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak” dedi.   
“BAKANIMIZ DA GELİP BURADA DEKLARE ETMESİ BİZİM İÇİN VE ZONGULDAK İÇİN DE İYİ OLMUŞTUR”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in TTK’ya bin 500 işçi alımı ile ilgili açıçlamasının önemli olduğunu hatırlatan Zeki Tosun,“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez Zonguldak’ta bir dizi ziyaretlerde bulundu. Daha önce planlanmıştı. Tabi anlamlı bir ziyaretti, şu anda seçimlerden sonra seçimlerden sonra ilimize gelen ilk Bakan, aynı zamanda Enerji Bakanı olması Zonguldak bölgesi için çok önemliydi. Sayın Bakanımız yaptığı bu ziyaretlerde de basına verdiği bilgilerde de sizler de takip ettiniz. Bizim tabi en önemli konumuz geldiğinde Sayın Cumhurbaşkanımızın 24 Haziran seçimleri öncesi mitingimizde söylemiş olduğu 1000+500 kişi Türkiye Taşkömürleri Kurumu’na işçi alımıydı. Bununla ilgili Sayın Bakan ‘Cumhurbaşkanımızın sözü bizim için de talimattır’ dedi ve bunu açık açık söyledi ve bunun çalışmasının da yapıldığını söyledi. Biz de zaten bunu biliyorduk Ankara’da Çalışma Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bununla ilgili çalışma başlamıştı. İnşallah bu çalışma daha hızlı lir şekilde olacak. Bu işçi alımının yöntemi ne olacak, nasıl olacak bununla ilgili biz Sayın Bakanımızla 3 milletvekilimizle birlikte görüş alış verişinde bulunduk. İleriki günlerde de bunun devamında sendika ile beraber yine Ankara’da görüşerek bu işçilerin yıl sonuna kadar alınması konusunda gayretlerimiz olacak.  En az bin kişiyi ilk etapta, daha sonra da 500 işçiyi 2019 yılında alınması konusunda çalışmalarımıza daha hız vereceğiz. Bakanımız da gelip burada deklare etmesi bizim için ve Zonguldak için de iyi olmuştur” diye konuştu.
“ZONGULDAK TÜRKİYE EKONOMİSİNE DAHA FAZLA KATKI SAĞLAYACAK”
Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Dönmez’in diğer ziyaretlerinin de önemli olduğunu kaydeden Zeki Tosun, “Tabi Sayın Bakanımız bununla kalmadı. Burada Zonguldak madenlerine, taşkömürünün öneminden bahsetti.  Burada yapılan üretimin yıllık bazda  şu anda az olduğunu bunun çıkartmamız gerektiğini,, yerli kömüre ihtiyacımız olduğunu, hele son ekonomik olaylardan sonra buna daha fazla ihtiyaç olduğunu deklare etti Sayın Bakanımız. Tabi bunu da yaparken, yıllık 1 milyon ton üretimin daha yukarılara çıkması ve çıkarken de tabi aynı şekilde hem TTK’nın, hem özel şirketlerin rödevanslarda çalışanlar var bunların üretimlerinin artması, artı 3 saha daha önce ihale edilmişti. Erdemir’e, Çates’e verilen sahalar var bunların da takibini yaptıklarını, bunların da yakın zamanda inşallah üretime geçmeleri konusunda Sayın Bakanımız bize bazı bilgiler verdi.  Bu üretim arttığı müddetçe de buradaki işçi sayısı da artacaktır. Bizim temennimiz ve çalışmalarımız bu yöndedir. Ve bu bakımdan Sayın Enerji Bakanımız Fatih Dönmez’in Zonguldak’a yapmış olduğu bu gezi çok olumlu geçmiştir. Zaten Zonguldak ve TTK ile ilgili çalışmalar, özel sahalar da olsun Sayın Enerji Bakanımız Fatih Dönmez daha önce Enerji Bakanlığı müsteşarı iken bu bölgeden sorumluydu. Bu bölge ile ilgili  bilgisi çok fazla ve çalışmaları da var ve şu anda da Bakanlık yapıyor. İnşallah bu çalışmaları önümüzdeki günlerde Zonguldak’a daha yararlı bir şekilde göreceğiz. Sayın Bakanımız maden müzesine de gitti, Oruç Reis gemisini inceledi,  daha sonra da  Gelik’te ocağa girdi  Orada işçilerimizle yemek yedi ve orada  mekanize çalışmaları yerinde gördü. Yani kısacağı Zonguldak için karlı bir gündü, inşallah da hem istihdam artacak, hem de üretim artacak. Burada Zonguldak Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak, onun için Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde ifade etti.

Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Zonguldak, için, karlı, bir, gündü’,
Yorumlar
Haber Yazılımı