0
Haber Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 15:23 Bu haber 3905 kez okundu
 
Zonguldak ucuz tüp kullanıyor
Mutfaklarımızdaki en önemli ihtiyaç maddesi, yediğimiz, içtiğimiz her yiyeceğin ısıtılması, kaynatılması ve pişirilmesini sağlayan mutfak tüplerinin fiyatlarındaki dengesizlik dikkatizi çekmiştir mutlaka. Çeşitli markalardaki mutfak tüpleri İzmir ve Kocaeli’deki dolum tesislerinden çıkış fiyatları ile Türkiye’nin birçok ilindeki bayi satış fiyatları arasındaki 5 ile 8 TL’lik fardklar göze çarpıyor.
EKONOMİ Haberi
Zonguldak ucuz tüp kullanıyor

Mutfaklarımızdaki en önemli  ihtiyaç maddesi, yediğimiz, içtiğimiz her yiyeceğin ısıtılması, kaynatılması ve pişirilmesini sağlayan mutfak tüplerinin fiyatlarındaki dengesizlik dikkatizi çekmiştir mutlaka.
Çeşitli markalardaki mutfak tüpleri İzmir ve Kocaeli’deki dolum tesislerinden çıkış fiyatları ile Türkiye’nin birçok ilindeki bayi satış fiyatları arasındaki 5 ile 8 TL’lik fardklar göze çarpıyor.
Tüp firmalarının Enerji Piyasası Denetleme Kurumu(EPDK) na bildirdiği fiyat tarifesine göre; 12 kilogramlık mutfak tüpleri  İstanbul’da 93 TL., Ankara’da 90.50 TL., İzmir’de 92 TL. olurken, birçok ilde değişik fiyat tarifileri uygulanıyor.
Mutfaklarımızda kullandığımız 12 kg.’lık mutfak tüpü Zonguldak’ta 85 TL., Bartın’da 88.50, Karabük’te ise 89.50 olarak satıldığı belirtiliyor. 
Mutafa tüpü fiyatlarına bakıldığında;  Zonguldak ile Bartın arasında 3.50, Karabük’e göre ise 4.50 TL fark göze çarpıyor.
Yine mutfaklarımızda kullandığımız 2 kg.’lık tüp fiyatlarında da belirgin bir dengesizlik göze çarpıyor. Küçük tüplerde de 25 ile 50 Krş. Fark dikkat çekiyor. Küçük tüp fiyatı Zongludak ile Bartın’da 17.75 olurken, Karabük’te ise 17.50 TL’den satılıyor. 
Mutfak ve küçük tüp fiyatlarındaki değişik fiyat politikasının nedenini merak eden vatandaşlar, Ege Bölgesi ile Marmara bölgesinde uygulanan fiyat tarifeleri 93-95 TL arasında değişirken Doğu illeri ile Batıo illeri arasındaki fiyatların neye göre belirlendiği de merak ediliyor.
Türkiye’de 81 ilde uygulanan 12 kg.lık mutfak tüpü fiyat araştırmasına göre Zonguldak bugün diğer illere göre en ucuz tüpü kullanan illerin arasında ilk sırada yer alıyor.

Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zonguldak, ucuz, tüp, kullanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı