ZONGULDAK ve EKMEK’TE ÇELİK-ÇOMAK OYUNU
Haber
04 Nisan 2021 - Pazar 16:28 Bu haber 3034 kez okundu
 
ZONGULDAK ve EKMEK’TE ÇELİK-ÇOMAK OYUNU
GÜNDEM Haberi
ZONGULDAK ve EKMEK’TE ÇELİK-ÇOMAK OYUNU

ZONGULDAK ve EKMEK’TE

ÇELİK-ÇOMAK OYUNU

‘Ekmek’, sündürülmeye; siyasetten ticarete, sosyal hayattan spora kadar değişik anlamlar yüklenmeye müsait bir kelime. Günümüzde daha ziyade tarım ve gıda sektörü yanında sokak argosunda yeri var..

Biz olaya, son günlerin aktüel konusu, insanın beslenme dolayısıyla ‘Zorunlu’ tüketim maddeleri arasında olan ‘Ekmek’ açısından bakacağız.

‘Ekmek’, kelime olarak tarih sahnesine, bir bitkiyi ‘Üretmek’ için ‘Toprağa tohum atmak’ veya ‘Gömmek’ suretiyle çıktı.

‘Toprağı ekip biçmek için kullanmak’ ve ‘Tohumu serpmek’ ile kelime yapısı ve kullanma alanı genişledi.

Elbette insanı geçindirecek iş, kazanç, yemek olunca mana ve muhtevasındaki ağırlık arttı.

Bu gün, tahıl unundan yapılmış hamurun fırında, sacda veya tandır da pişirilmesiyle yapılan Nan / ekmeğin tüketilmesiyle orta çıkan tartışmaya bakacağız.

Malum-u aliniz, içinde bulunduğumuz pandemi/salgın süreci toplum katmanlarının tamamını sadece moral motivasyon olarak değil; ekonomik olarak da bozdu. İşsizlik arttı, peş peşe gelen zamlar ile piyasalarda ekonomik düzenler bozuldu, insanların alım güçleri düştü, sızlanmalar arttı. Hükümet, 850 bin basit usul çalışan esnafa vergi muafiyeti getirdi. Destek kredileri ve korumalar yapıldı.

Velhasıl-ı kelam, ortak sorun ‘Covid-19’ için yapılan ‘Maske-Mesafe-Hijyen’ önlemleri paralelinde; ‘Sıkıntılı süreç’ için el ve gönül birliği tavsiyeleri gündeme girdi.

Gündeme giren konulardan biride, halkın günlük gıda ihtiyacını temin eden fırın işletmelerinden geldi. Maliyetlerin(Un, maya, tuz, nakliye, poşet, asgari ücret, vergi-sigorta) korkunç yükseldiğini; 1.5 liraya satılan 200 gram ekmeğin 1.40 liraya mal olduğunu belirtip, ekmeği 220 gram fiyatını 2 lira  yapmayı teklif ettiler.

Ancak, vilayetin itirazı ile fiyatta eski uygulamaya geçildi. Akabinde, geçen hafta, fırıncıların zam konusunda bağlı olduğu kuruluşun açıklamasıyla ekmek 10 gram arttırıldı fiyatı 2 lira oldu.

İlginç olan şu. Tüm maliyet unsurları serbest piyasaya endeksli bir üründe devlet tekeli hissi yaratılması.

Fırıncıların zam konusunda bağlı olduğu kuruluş, maliyetlerin yüzde 40 artığı bir ortamda yapılan zammın yüzde 16 olduğunu, fırıncıların ‘Fedakârlık’ ettiklerini açıklaması şaşkınlık yarattı.

Yapılan ilk zam talebinin iptal edilmesi sonrası “Bu iş bir ay gitmez, zamma itiraz siyasi” demiştim.

Şimdi de iddia ediyorum. Ramazan bayramı sonrası, fırıncıdan habersiz “Fırıncı fedakârlık yaptı’ diyenler, ‘Patinaj’ yapacaklar. Ekmeğin gramajı 200 gram fiyatı 2 lira olduğunda bakalım ne yapacaklar? Nasıl engelleyecekler? Bir ay içinde gelecek zamlarla, fırıncı 230 gram ekmeği 2 liradan satmaz/satamaz. Bir ay uncuyu, poşetçiyi, kendi çalışanını dolandırır, sonra patlamaya başlarlar. Fırıncıyı engelleyecekler, patlamasını, zarar/iflas etmelerini ‘Nasıl’ seyredecekler?

Benim evimin bitişiğinde fırın var. Biz fırın içinde, çalışanlar ile fırın şartlarında büyüdük.

‘Maliyetlerin yüzde 40 arttığı’ bir yerde, yüzde 16 zam yapıp, ‘Fırıncı  fedakarlık yaptı’ demek, ‘Fırıncı, iflas etmeyi gönüllü kabul etti’ demektir.

Peki, dar gelirliyi, işsizi sadece ekmek fiyatı mı zorluyor? Bu pandemi/salgın ortamında en acil ihtiyaç temizlik maddesi suya gelen zamma neden itiraz edilmiyor? “Doğalgaza, elektriğe gelen zamlar; fakir-fukara-gurebayı pas geçiyor” mu zannediyor bu seçilmiş ve atanmışlar?

20 milyon ton buğday üretip 8 milyon ton ithal eden Türkiye de günlük 120 milyon ekmek üretildiğini; günlük 12 milyonunun israf edildiğini unutmayalım. 7 milyar dolarlık bir sektörden bahsediyoruz. Batan fırıncıya ‘Eğitim zayiatı’ olarak bakamazsınız.

SONUÇ:

Yazı girişinde ‘Ekmek’ kelimesinin üretimle ilgili tariflerine bakıp, analiz yaptık. ‘Ekmek’ tariflerden biride ‘Bir şeyin başlamasına yol açacak sebepleri açıklamak’ olarak çıkıyor ortaya. Fırıncının zarara gideceği fiyatlandırma ortamının hazırlanması gibi.

‘Ekmek: Parayı boşuna harcamak, ziyan etmek’ tarifi de, fırıncının elindeki parasını, zararına ekmek üretip, elden çıkartmazsına örnektir.

‘Birini uydurma sebeple bırakıp gitmek, savuşturmak, atlatmak’ manasına uygun ekmek tarifini ise ’Fırıncı fedakarlık yaptı’ açıklamasında görüyoruz.

‘Ekmek’ kelimesinin argoda kendini bulan ‘Yarışta geçmek’ tarifini ise; Zonguldak’ta siyasetçinin halkı etkileyecek bir sorunu, karambol’ de ‘Zammın iptali’ ile geçip, ‘Gramaj zammı ‘ için ‘zaman kazanma’ opsiyonu kullanmak olarak değerlendirmek lazım..

‘Ekmekte israf’ kimin umurunda!..

 

TÜRK TELEKOM DA ‘EMEKLİLİK’ TARTIŞMASI

Türkiye’nin ilk entegre telekominikasyon operatörü Türk Telekom’da yapılan son emeklilik operasyonu ile tartışma başlatıldı.

Türkiye’nin çoklu oyuncusu’ Türk Telekom, Türkiye’yi yeni teknolojilerle buluşturma ve bilgi toplumuna dönüşüm sürecini hızlandırma vizyonuyla çalışırken, ‘Yeniden yapılanma’ adı altındaki çalışmaları eleştiri nedeni oldu.

Elektrik Mühendisleri Odası(47. Dönem Yön.Krl), çalışanların‘Teşvik’ adı altında emekliliğe zorlandığını ileri sürdü. Oda, kurumdaki yönetim krizi faturasının deneyimli ve nitelikli çalışanlara kesilemeyeceğini belirtti.

2005 yılında personel sayısının 51 bin olduğu bu gün ise 13 bin personelin çağrı merkezinde olmak üzere sayıları 10’u geçen grup şirketleriyle çalışan sayısının 34 bin 034 olduğu belirtildi.

15 yılda 17 bin istihdam eksiltmesi olduğunu açıklayan Oda, ‘Türk Telekom da kadın yöneticinin adı yok’ dedi.128 Telekom Müdürü’nden 127’sinin erkek olduğunu, saha çalışanları arasında sadece 1 kadın, genel müdürlük kadrolarında ise kadın yönetici olarak 1 adet direktörün yanında birkaç tane grup müdürü ve müdür olduğu ileri sürüldü.

Odanın açıklamasıyla birlikte kurum içinde tartışma başladı. Tartışmaların son olarak emekli edilen 150 üzerindeki çalışanın oda yönetici ve üyesi olmasından kaynaklandığı söyleniyor.

 

İL GENEL MECLİSİ’NDENEDEN 3. KEZ KARAVELİ?

Geçtiğimiz haftanın aktüel olaylarından biri de İl Genel Meclisi’nde iki yıl görev yapacak yöneticilerin seçilmesi oldu. Tartışmaya konu AK Parti ve CHP’li üyelerin oylanması değil, AK Parti’de Necdet Karaveli’nin 3. kez koltuğa oturmasıydı.

Başkanlık seçimi için Necdet Karaveli 19 oy alırken CHP’li rakibi Hayrettin Kartal 12 oyda kaldı.2. Başkanvekilliği seçiminde ise Ak Parti’nin Zonguldak’taki kurmaylarından Ali Kemal Karaca ile CHP’li İhsan Korkmaz 12 oyda kaldı.

2. Başkanvekilliği seçimi, iki maden işçisi eski sendikacıyı karşı karşıya getirdi. AK Partili Adnan Tısksa, rakibi Ramis Muslu’yu sayı olarak geçip seçildi.

Zonguldak’ta 8 ilçe 380 köy, 733 belde de hizmet götüren İl Genel Meclisi encümen üyeliklerine ise Abdullah Karagüzel, Hüseyin Engin, Vedat Tuzcuoğlu   seçildiler.

Necdet Karaveli, 3 dönem kuralına uygun olmanın yanında, İl Başkanı Zeki Tosun’un meclis üyeleriyle teker teker görüşmesi ardından, ilçelerin teklifi paralelinde tekrar koltuğa oturdu.

 

REİS, YASAKLI GÜNDE GELİR Mİ?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 8 Mayıs Cumartesi günü Zonguldak’a ziyaret ve açılışlar için geleceği açıklandı.Aslında, ‘Müjde’ sayın Cumhurbaşkanı tarafından ‘Uzunmehmet Camii’nde teravih namazı kılacağız’ şeklinde ülkeye açıklandı.

Cumhurbaşkanı’nın bir şehri ziyareti, yapılan yatırımların hizmete girmesinden öte, o şehre yapılmış bir turizm hareketidir.

Siyasilerin hareketlenmesi, toplum katmanlarının iştiraki, turizm potansiyelinin hareketlenmesidir. Ancak, pandemi/salgın sürecinde böyle bir hareketlenmenin yapılması ne kadar sağlıklı ve doğrudur?

Ak Parti il kongrelerinin kalabalık yapılması ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘Maşallah, lebaleb doldurmuşsunuz’ demesi ardından, kongre illerinde salgın vakalarının arttığı izlendi.

Elbette, rekor vaka ve ölüm sayılarına ulaştığımız bu günlerin ziyaret günü(8 Mayıs Cumartesi) devam edeceği şüphelidir.

Devam etmesi durumunda Reis gelir mi? Gelirse erken saatlerde mi gelir,  Uzuunmehmet Camii’nde kılacağı Teravih Namazı saatine denk gelip döner mi? Bu gün için ‘Belirsizlik’ burada.

Ancak, Çarşamba günü yapılacak il başkanları toplantısında konu büyük ihtimalle gündeme getirilecek. İl Başkanları toplantısı yüz yüze mi olacak telekonferans sistemi ile mi bu gün belli olacak. Çünkü, yüz yüze olursa, toplantıya katılacak il başkanları bir gün önce Covid testine tabi tutulacaklar.

Görünen o ki, Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı tarih, bu gün itibarıyla sorunlu. Ancak, 8 Mayıs Cumartesi’ne kadar vaka sayıları rekor seviyede sürerse, en kötü ihtimal cami açılışı ertelenir.

Bekleyelim, görelim.

 

CUMARTESİ KEYFİ COVİD-19’UN

Yasaksız Cumartesi günü keyfi kısa sürdü. Nüfusun yüzde 80’ninin yaşadığı 68  il hafta sonunu evlerine kapalı geçirdi.

Her yüz bin kişide görülen vaka sayısı geçen hafta Zonguldak’ta 205.06 oldu.

Türkiye hafta sonu itibarıyla 45 bin vaka, 186 ölüm sayısı ile Avrupa da 1. sırada yer aldı. Uzmanlar bu günkü vakaların hastanelere 10 gün sonra yansıyacağını belirttiler.

Anladığımız kadarıyla ‘Kademeli normalleşme’ adımları vaka sayılarını patlattı. Uzmanlar ‘Tam kapanma’ derken; halı saha ve havuzların açılmasını eleştiriyor.

‘Böyle giderse dünya liginde birinci olmamız kaçınılmaz.’ deniyor.

‘Maske-mesafe-hijyen’ tedbirlerinin ötesine gidilmeli. Resmi olarak ‘Hafta sonları evde kapanma’ kurtuluş değil. Birey olarak, önlem almalı, kendimize ve çevremizdekilere saygı duymalıyız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZONGULDAK, ve, EKMEK’TE, ÇELİK-ÇOMAK, OYUNU,
Yorumlar
Haber Yazılımı