0
Haber Detayı
18 Temmuz 2018 - Çarşamba 06:59 Bu haber 1536 kez okundu
 
ZONGULDAKLI BAKAN YARDIMCISI
GÜNDEM Haberi
ZONGULDAKLI BAKAN YARDIMCISI

ZONGULDAKLI BAKAN YARDIMCISI

Cumhurbaşkanlığı Sistemi uygulamaya geçtiği andan itibaren, atanacak olan bakanlar arasında “Zonguldaklı’ olan ya da Zonguldak’ı yakinen bilen biri olur mu?” diye düşünmedim değil.

Aklımdan geçen ilk isim Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman oldu. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın “Ahde vefa’ gereği Hüseyin Özbakır’ı Milletvekili sıralamasına koyduğuna göre, Sayın Kocaman’ı haydi haydi Adalet Bakanı olarak atar” diyordum.

Demek ki, Sayın Kocaman’ın ‘Devlet Tecrübesi’ olarak daha yol alması gerekiyor. Ancak, sayın Kocaman’ın, devletin en üst makamlarında görev alacağına inancım sonsuzdur.

Neyse… Zonguldak ‘Bakan’ olarak üst kadrolarda görev alamadı. Ancak, edindiğim bilgilere göre en azından şimdilik, bir ‘Bakan yardımcısı’ pozisyonunda ‘Konuşlanmaya’ hazırlanıyor.

Elbette, ‘Yeni düzen’ içindeki mevcut ‘Seçilmişler’ açısından, görev almış iki milletvekilimiz var. Birincisi AKP’li Hamdi Uçar. Bayındırlık İmar Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi olmuş. Komisyon icrasında olmamasına rağmen, yeni teşekkül eden ve birkaç tane bakanlığı birleşmesinden oluşan yeni bakanlık, çok geniş alanda görev yapacak. Mesela, daha önce İçişleri Bakanlığına Bağlı olan Özel İdareler ve Belediyeler bu bakanlığa bağlandı. Bu bakanlık ile ilgili Zonguldak’ın birçok hizmet beklediği alan var. Hamdi Uçar, gündelik işlerin peşine düşmezse, Zonguldak’a faydası olur. Anlaşılan, Uçar ile yollarımız çok sık kesişecek…

AKP’li Polat Türkmen ve CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’na(KİT) seçildi.

Daha önceki dönemlerde bu komisyonda Zonguldak Milletvekillerinden Polat Türkmen ve Harun Akın vardı. Ancak, onların dönemlerinde ‘ÇATES’ daha çok öne çıktı. Şeytanın avukatlığını yapayım mı? Deniz Yavuzyılmaz, ‘Düzenini’ büyük ihtimalle ‘TTK satılamaz’ üzerinde kurup, politika üretecektir. ‘Tipik solcu’ ajitasyonlarını gülerek izleyeceğimize inanıyorum.

Polat Türkmen ise ‘Tecrübe’ üzerinden ‘Teknik’ geliştirecek. ‘TTK’da mekanize sistem’ edebiyatı ile  Kamu oyunu ikna edecektir. Bekleyelim görelim.

Gelelim, Zonguldaklı  Bakan Yardımcısına.

Zonguldaklıların yakından tanıdığı bir sima. Zonguldak’la ilgili toplantılarda konuşmacı olarak bulunmuş. Eğitimini Bilkent başta olmak üzere iyi okullarda tamamlamış, Odalar Borsalar Birliği içinden bir genç, geleceği parlak bir isim.

İsim netleşmediği(Resmen) için açıklamıyorum. Ancak, istihbaratım iyi. Olması kuvvetle muhtemel.

Haydi hayırlısı…

İYİ PARTİ’de KÖŞE KAPMACA

Parti kurulduğunda yakaladığı ivme’yi milletvekili adayları ve sıralaması ile yokeden İYİ Parti’de 2019’un matematiği hesapları başlamış görülüyor.

Zonguldak’ta aday belirlemesini iyi yapamadığı için bir milletvekili kaybeden İYİ Parti de belediye seçimleri öncesi tartışma başlamış. Merkez ilçe başkanı(Serhat Yıldırım), ‘Vekaleten’ başkanlığa bakan Suat Mısırlıoğlu’nun yerine aday olacağını açıklamış.

Elbette, ‘Aday olmak’ her yiğidin harcı değil... Elbette, Zonguldak’ta eski Ecevitçilerin partiyi taşıyamadığı ve bir seçim daha olsa, küme düşürecekleri gibi bir beklenti var piyasada…

Seçimden birkaç gün önce parti tabelasını bile alacaklıya indirten il-ilçe görevden alınmayı çoktan hakkediyor olsa da, ‘Beceriksizlik’ üzerine hiçbir ‘Siyasi atraksiyon’ bina edilmemelidir. ‘Görüş ayrılığı’ ya da ‘Partiyi ele geçirmek’ için, ‘İhraç’ üzerine ‘Düzen’ ve ‘Dümen’ kurulmamalıdır.

Ayda bir değiştirilen il-ilçe yönetimlerinden sonra, Ecevit’in DSP’sinden geriye ‘Şapkasından başka’ ne kaldı ki?

İYİ Parti’nin şu anda Zonguldak’ta ‘Esamesi’ okunmuyor. Önce, ‘Esameniz’ okunsun…

AKDEMİR EKİBİ BAYRAM YAPIYOR

Kurum ve kuruluşlarda belli bir yıl çalışıp, belli prim ödemek şartıyla ‘Emekli’ olup, Emekli maaşı hak kazanılır.

Öyle kurum ve kuruluşlar vardır ki,  çalışanlar için ‘Yat gölgede maaş bölgede’ diye tarif edilir. Bu kurumlar, ‘Devletin sırtından’ geçinmeyi ‘Adet’ edinmişlerdir.

Bu gibi kurum ve kuruluşlardan Zonguldak’ta epeyce vardır.

Bunlardan biride Zonguldak Belediyesi’dir. Mesela, bir dünya ‘Zabıta memuru’ olduğu söylenir. Ancak, kaldırım ve cadde işgalleri, seyyar rezaletlerini’ görünce, ‘Bu belediyenin zabıta memuru yok herhal de?’ diye sorasınız gelir.

Hazır Belediyeden açılmışken…

Zonguldak Belediyesinde Başkan Akdemir taraftarları iki gündür çok mutlu görünüyorlar.

Su İşleri Müdürü Yüksel Sevimli ve Su açma-kesme şefi Ali Bayır istifa etti.

Zonguldak Belediyesi’nin dürüst ve çalışkan iki çalışanı bunlar… Şöyle diyelim. AK Parti yarın iktidara gelsin, bu iki kişiyi gözünü kırpmadan, dünya görüşlerine bakmadan, belediyeye sözleşmeli olarak işe alır.

Yüksel Sevimli ve Ali Bayır, kendi işlerine hiç hile-yalan katmadan, su hırsızlarının gözünün yaşına bakmadan görevlerini yapanlar olarak tanınırlar.

Başkan Akdemir ve tayfasıyla aralarının ‘İyi’ olmamasının nedeni ise, birim olarak bağlı oldukları ‘Başkanvekili’ Şenol Şanal ile ‘Başarılı’ çalışmalara imza atmaları oldu.

Şenol Şanal ile Başkan Akdemir arası bozulunca, bu iki belediye personeline de ‘Kafa’ takıldı.

Olaya şöyle bakalım. Şenol Şanal Belediye Başkan Yardımcısı iken(2014-2016) belediye gelirleri 13 bin liradan 26 bin liraya yükseltmiş. 2017 sonu itibarıyla, Denetleme Kurulu Raporuna göre su gelirleri 19 bin 524 lira…

Şimdi, Akdemir ekibine sorsam, Zonguldak’ta 20 bin oy kaybeden AKP İl Başkanı gibi ‘Başarılıyız’ derler. Nereniz başarılı? 2017 itibarıyla 6-7 bin lira gelir kaybı var. Yerel seçimlerden önceki rakamları da göreceğiz elbette…

Adam, köprü altında Dr. Bakkaloğlu sokaktaki gölette sırıkla balık tutarken resim çektiriyor, aylardır Belediye’nin bulunduğu caddede esnaf açıkta akan lağımlar yüzünden sineklerle boğuşuyor, asfalt dökülemediği için toz-dumandan perişan oluyor, seyyar işgalinin tarifi mümkün değil…

Adamlardaki mutluluğa bakar mısınız?

CHP’DE ‘DEĞİŞİM’ İÇİN ‘HARP’ VAR

CHP’de Muharrem İnce’yi Genel Başkan yapmak için, ‘Değişim ve Umut Kurultayı’ çalışmaları devam ediyor. Umut kurultayı için yoğun çalışanlardan biride Zonguldak eski milletvekillerinden Şerafettin Turpçu.

Muhalifler CHP’nin1250 kurultay delegesinden 650 imza toplarlarsa, kurultayı toplayıp ‘Şanslarını’ deneyecekler.

Şu ana kadar toplanan imza sayısının 400’e yaklaştığı bildiriliyor.

Zonguldak’ta CHP’nin kurultay delege sayısı 10 ve şu isimlerden oluşuyor.

Nuri Tekin, Gökhan Demirtaş, Halil Posbıyık, Umut Başoğlu, Şengül Burgucu, Cem Oktay, Filiz Karademir, Sertan Ocakçı, Cengiz Bank ve Yaşar Bükrü.

Zonguldaklı delegeler ise ‘Taraf’ konusunda renk vermiyor.

 

HASTANEDE ‘YER TESLİMİ’ YAPILDI

İhalesini Sağlık Bakanlığı, inşaatını TOKİ’nin yapacağı 55 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak olan 400 yataklı hastane yapımına 2015 yılında başlanmıştı. İnşaat Müteahhitin ekonomik krize girmesinden sonra, inşaat yarıda kalmış ve yıllar sonra 30 MAYIS 2018’de yapılan ihaleyi ile Aras İnşaat 106 milyon729 bin lira ile kazanmıştı.

Bu hafta başı yetkili firmaya yer teslimi yapıldı.

Edinilen bilgilere göre, hastane inşaatı 900 gün zarfında bitirilecek. İnşaat projesinde, çağdaş uygulamalar gereği bazı değişikliklerinde yapılması söz konusu.

İnşallah, inşaat zamanında firma temsilcisi ve hükümet açısından bir sıkıntı çıkmaz, hastane  zamanında, Zonguldaklıların hizmetine girer.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZONGULDAKLI, BAKAN, YARDIMCISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı