Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!

İnanış Gazetesi'nden Adnan Küçükvar, Zonguldak gündemini ve sorunlarını değerlendirdi...

Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!
Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!
+7
Haber albümü için resme tıklayın

CUMHURBAŞKANI ‘YATIP YUVARLANACAKSINIZ’ DEMİŞTİ. MİLLET BAHÇESİ HAYALDİ HAYAL KALDI!

Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!

31 Mart 2019 seçimlerinin çılgın projesiydi.

Zonguldak Valiliği için Zonguldak Turizm Kalkınma Planı ile bütünleşik geliştirilen, Zonguldak Doğa ve Kültür Turizmi(proje 67) kapsamında üretilen projelerden biri. Bahçe/park, 3 ana aktivite üzerine kurgulanmış. Spor-Rekreasyon-Duyu park.

Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan bölgedeki mitinginde Zonguldaklılara ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ diye vaat de bulunmuştu.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Zonguldak haricinde verdiği sözlerin çoğu yerine getirildi.

Ancak, Zonguldak-Kozlu arasında eski Çöp Deponi Alanı’nda yapılması planlanan çılgın projelerden Millet Bahçesi bu güne kadar yapılmadı.

Kimine göre ekonomik, kimine göre proje alanındaki sıkıntılar, kimine göre diğer yatırımlardan sıra gelmemişti.

Projelere göre, millet bahçeleri engelsiz olacak ve güneş enerjisi ile aydınlatılacak. Bahçede mangal ve bina yok sulama sistemleri atık sularla şekillenecek, çocuklar top oynayacak, yürüyüş ve spor aktiviteleri yapılacaktı.

O zaman yapılan açıklamalara göre, Zonguldak Millet Bahçesi hedeflenen ve ‘3 ay içinde başlanacak’ denen 17 ildeki millet bahçesi içinde bulunmayınca, İnanış, 7 Mayıs 2018’de ‘Millet bahçesi 2020’ye kadar hayal’ manşeti çekmişti.

Geçen 4 yıllık süreç çerçevesinde proje görüntüleri medyada yayımlanan, yapılması için teknik ve istatistik bilgiler verilen Millet Bahçesi hizmete sokulamadı.

Konu ile ilgili olarak yaptığımız araştırmaya göre, Zonguldak/İncivez Mahalle  Koruma Güzelleştirme Derneği, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne başvurarak , Zonguldak Merkez İlçe sınırları içindeki , Atıksu Arıtma Tesisi ve KYK Kız Öğrenci Yurdu arasında kalan eski çöp döküm sahasına millet bahçesi yapılma talebinde bulundu(11.04.2023).

Başvuru kabul edilip, ilgili bakanlığın ‘mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’ne intikal ettirildi. Yapılan inceleme sonrası cevabi yazı Zonguldak Valiliği kanalıyla  İncivez mahallesi Yaptırma ve güzelleştirme Dernek Başkanlığına gönderildi.

Cevabi yazıda şöyle deniyor.

“Zonguldak ili Merkez İlçesi ile Kozlu Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 136.403.60 m2’lik alanın millet bahçesi olarak düzenlenmesine ilişkin iş ve işlemlerin TOKİ Başkanlığınca yürütülmesi uygun görülmüş olup,(b) yazımız ile alanın vahşi çöp depolama alanı olması sebebiyle rehabilitasyon çalışmalarından sonra alanın tekrar değerlendirilebileceği bildirilmiştir.

İlgili yazıda anılan alana ilişkin Kocaeli Üniversitesi’ne hazırlatılan inceleme raporunda sahanın mevcut biyogaz potansiyeli ile millet bahçesi olarak değerlendirilemeyeceği bildirildiği, alanla ilgili yapılacak rehabilitasyon çalışmalarına ilişkin plan, proje ve ıslah çalışmalarının ilgili kurumlarca yapılması gerektiği, ıslah çalışmaları yapıldıktan sonra bahse konu alanda millet bahçesi projelendirme çalışmalarına başlanabileceği belirtilmekte olup, anılan millet bahçesine ilişkin proje inşaat faaliyetlerine  bir sonraki yazımıza kadar ara verilmiş olduğu bildirilmiştir.”

Yani, Zonguldak Merkez ilçe ile Kozlu ilçe sınırları arasında Millet bahçesi projesi şu an için rafa kalkmıştır.

Zonguldaklıların ‘yatıp yuvarlanacakları’ millet bahçesi 2018’e kadar hayaldi, yine hayal olarak kaldı, gerçekleşemedi.

Ancak, ‘bu hayal gerçekleşmez’ diye bir kaide yok. Zonguldak-Ereğli arasındaki 45 Km’lik karayolu 50 yılda, SİTE’deki Kapalı Spor salonu 20 senede bitirildi. Lavuar Alanı’yla ilgili İsmail Eşref ‘çılgın Proje’sini 2010’da açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!

MARMARA HAMSİSİ VE YERLİ YALANCILAR

Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!

Denizlerimizde avlanma sezonu başladı. Ancak, hem deniz suyunun sıcaklığı hem de geçmiş yıllarda yapılan ‘katliam’ türü balıkçılık neticesi balık bol değil.

Merkez ilçe de balık tezgahlarında Marmara Denizi’nde tutulan  boyları karışık hamsi ana ürün olarak boy gösteriyor. Fiyatı 80-100 liradan satılan hamsinin kasası (15 Kg)500 liraya toptan alınıyor.

Tezgahlardaki balıklardan biri de mezgit. Mezgitin kasasıda 600 liradan toptan alınıyor ve tüketiciye 100-120 liradan veriliyor. Tezgahlarda buzhanelerden çıkartılmış balıklarda var elbette.

Bizim eleştirimiz, hamsi tezgahlarının modern/yasal boyutlarda olmaması değil. Çünkü Zonguldak’ta ne belediye nede İl Tarım Müdürlüğü, tezgahlarda yasal boyutta ve sağlıklı balık satılması için üzerine düşeni yapamıyor.

Görüntü ve sağlık açısından rezalet boyuttaki tezgahlarda balık satmak, belki de Türkiye de sadece Zonguldak’a has bir manzaradır.

Gelelim, tüketiciyi kandırma operasyonuna. Balıkhanelerde, seyyarlarda satılan balıklar Marmara Denizi ürünü. Ancak, Balık tezgahları önündeki çığırtkanlar ‘yerli hamsi’ feryatlarıyla müşteri toplamaya çalışıyorlar.

Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!

İSMAİL EŞREF VE ÇILGIN PROJELERİ

Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!
Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!

Zonguldak’ın 28. Belediye Başkanı İsmail Eşref, son günlerde yine siyasi piyasada ‘fink’ atıyor.

Belediye Başkanlığını bıraktıktan sonra ticarete giren/müteahhitlik yapan Eşref, siyasi arenada yerel seçimler öncesi başlayan ‘başkan’ arayışından etkilenmiş olacak ki; kendini tartışmaya çtı.

2.5 dönem Zonguldak’ta belediye başkanlığı yaptı.(1996-1999, 1999-2004, 2009-2011)

Demokratik Sol Parti ile siyasi arenaya adım attı(1999) ve 2004’te CHP ile seçime girdi.

Eşref, toplum ve siyasette arkası olan tip ve politiplerden biri. Zonguldak için yaptıkları var yapamadıkları var. İki çılgın projesi ile hatırlıyoruz onu. Gazipaşa Caddesi altından trafik akışını sağlamak ve Lavuar Alanı’nın şehrin göbeğinde ‘eşek ölüsü’ gibi yatmasını önlemek gibi.

Lavuar Alanı projesi, Zonguldak’a nefes aldıracak bir projeydi, ancak, siyasi iktidarın engeliyle karşılaştı.

Endüstri Mirası Fevkani’nin yıkılması ve Köprüdeki Alman Çeliği tartışmalarının yapıldığı bir ortam da, Acılık’tan DDY Gar Müdürlüğü önüne çıkan köprünün yapımı da Eşref dönemi çalışmasıdır.

Beğenirsiniz, beğenmezsiniz, Eşref’in ortaya çıkması, seçim/aday çıtasının yükseltilmesi, meydanın boş bırakılmaması demektir. En azından kibir abidesi ve egosu tavan olmayan bir tip.

Hangi partiden aday mı? CHP Merkez ilçe kongresi bir bitsin netleşir.

Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!

60 KİŞİ, PARTİ YOK, SİYASETE DEVAM

Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!

Geçtiğimiz haftanın aktüel olaylarından biriydi İYİ Parti Merkez İlçe teşkilatının ‘komple’ istifa etmesi.

60 kişilik teşkilat mensupları başkanları Dilay Küçük başta olmak üzere partideki görev değil, üyeliklerinden istifa etti.

Aslında, İYİ Parti’de sızlanma/başkaldırı hareketi Milletvekili/Cumhurbaşkanlığı son seçimi öncesi başlamıştı. Partinin bu güne kadar yükünü çeken İl Başkanı Yavuz Erkmen listeye sokulmayınca, Zonguldak’ta kazanma şansı ortadan kalkınca seslerini yükseltmişler ancak, genel merkez farkında olmamıştı.

Seçimlerden sonrada ‘kontrolsüzlük’ sürdü. İlçeler, il etrafında birleşemedi(Merkez ilçe-Çaycuma- Devrek- Kilimli)Kadın Kolları, Gençlik Kolları ve Disiplin Kurulu Başkanının Ereğli’den olmasının çalışmaları engellediği ileri sürüldü, dikkate alınmadı.

İYİ Parti Zonguldak’ta her gün eriyor. Bu görüntüyle yerel seçimlerde başarı şansı yok. Çıkartılacak aday göstermelik olur. Ancak, CHP ile ortak aday çıkartılması halinde erime sona erer.

Partiden istifa eden merkez İlçe Başkanı Dilay küçük ve 60 arkadaşı ise siyasi çalışmalarına ara vermeyecek. Kiralayacakları büro ile taban ve çevrelerini genişletmeye çalışacaklar. Şu an için hiçbir parti ile dirsek temasları yok. Ancak, bu olmayacak demek değil.

Nereden bakılırsa bakılsın, örgütlü ve toplum katmanlarının tanıdığı, kendini ispatlamış bir ekip var ortada. Seçimi etkileyecekleri muhakkak.

Bekleyelim görelim.

Cumhurbaşkanı ‘yatıp yuvarlanacaksınız’ demişti. Millet bahçesi hayaldi hayal kaldı!

03 Eyl 2023 - 14:31 Zonguldak/ Zonguldak- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Emekli Bürokrat. - Konuya ait ttk lojmanları ne zaman satışa çıkıcak bundan haber verin hazineye para lazım aloo.bundan daha güzel bir kaynakmı var.40 sene lojmanda otur 65 yaşında emekli ol dünyanın neresinde böyle saltanat var.yeni atanacakların genel md yeni enerji bakanı sayın memur sen ve enerji bir sen yöneticileri sessiz kalmayın.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 19:25
02

Türk Beyi Ahmad - Millet aç millet çıplak millet düşmüş geçim derdini millet çocuk okutma derdinde kim yuvarlanacaksa yuvarlansın Beni ilgilendirmez. Ben işimin aşımın peşindeyim. Yanar dönerlerle işimiz olmaz bizim. Şimdi hükümet seçimleri kaybetse Bunlar anında karşı siyasi örgüte geçerler. Tıpkı zamanında solcu görünüp şimdi sendika başkanı olan bay Sadat gibi.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 18:43
01

Tatavlalı Güv - Millet bahçesinde yuvarlanan olmadı ama belirli siyasi sendikaya üye olanlar yuvarlanıp güzel koltuklara sahip oldular. Nöbete bile gitmez oldular. Hala sivil görev yapıyorlar. Iş yeri temsilcisi olabilirsin arkadaş bu senin nöbet tutmayacağın anlamına gelmez. Ve buna göz yumup ylkalık yapanlar var.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 18:37