İl Başkanı Çağlayan CHP’yi İddialarını ispatlamaya davet etti “İspatlarsanız görevi bırakırım”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak İl Başkanı Mustafa Çağlayan, yıkılan Fevkani Köprü sü üzerinden iddiada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nın yapmış olduğu iddialarını ispatlamaya davet etti.

Muhammet KARAPINAR
Muhammet KARAPINAR Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti Zonguldak il başkanı Mustafa Çağlayan, Yıkılan Fevkani Küprü üzerinden iddiada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi İ CHP) iddialarını ispatlamaya davet etti.

İl Başkanı Mustafa Çağlayan İddalarınızı ispatlarsanız ben görevi bırakacağım. Siz ne yapacaksınız diyerek meydan okudu.

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve AK Parti Zonguldak il Başkanı Mustafa Çağlayan,  CHP’nin Fevkani köprüsü ile ilgili iddialarına cevap verdiler.

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve AK Parti Zonguldak il Başkanı Mustafa Çağlayan, Saatlerinde kılan fevkani köprüsü Hurdası ile ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi CHP Zonguldak il Başkanı Devrim Dural ve Belediye Meclis grup başkanvekili Atınç Kayınova’ya  jet hızıyla cevap verdiler.

Bülent Ecevit Üniversitesi’nin hurda ile ilgili tespitinin örtüştüğünü söyleyen AK Parti Zonguldak il Başkanı Mustafa Çağlayan,

“Üniversite 1842 ton burada çıkacağını tespit etmişti yıkım bitti. Fevkani Köprüsü‘nden 1850 ton hurda çıktı”dedi.

Acılık Deresi üzerinde basın açıklaması yapan ve CHP’ye cevap veren AK Parti Zonguldak il Başkanı Mustafa Çağlayan, “

Bugün burada siz basın mensuplarımız aracılığıyla hemşehrilerimize söylemek istediklerimiz var. Anlatmak istediklerimiz var. Aşağı yukarı 4-5 aydır süre gelen bir dedikodu gerçeği yansıtmayan bilgilerle hemşehrilerimizin kafasını karıştırmaya çalışan bir ekip var.

Bunlarla ilgili bizlere gerçek bilgileri vermek üzere bugün burada belediye başkanımızla ilçe başkanımızla belediye meclis üyelerimizde huzurlarınızdayız. Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Burada Fevkani köprüsünün kaldırıldığı yerde çalışmaların hızla ilerlediği yerden sizlere hitap ediyoruz. Sesleniyoruz. Kıymetli hemşehrilerim Fevkami Köprüsü artık yok ve şehrimiz nefes almaya başladı. Bunu tüm hemşehrilerimizden görüyoruz. Bu konuyu sulandırmak isteyenler bu konuyu bulandırmak isteyenler farklı yerlere kaydılar gördüler ki Fevkani Köprüsü kaldırılmasını hemşehrilerimiz çok istiyorlar

Anketler yaptılar. Yüzde yetmişler %80'ler %90 civarlarında anket yayınladılar. Hemşehrilerimiz bu işi destekledi. Baktılar ki buradan olmayacak. Fevkalni Köprüsü'nün hemşehrilerimizin üzerinde yarattığı pozitif etkiyi kırabilmek için yalana sarıldılar. Hile hurda işlerini çamur atarak bizim üzerimize sıçratmaya çalıştılar. Bizler buna müsaade etmeyeceğiz. Sabırla izledik. Sabırla dinledik takip ettik fakat şimdi iş bitti. Sadece derenin üstünde bir kısım kaldı. Su geçişi yapıldıktan sonra o da kaldırılacak. Allah izin verirse kaza bela da olmadan bu işte bitmiş olacak”.

 “TELAŞA KAPILDILAR”

“Peki bu dert ne bu telaş ne. Vatandaşlarımızın memnuniyetini gördükleri için bir telaşa kapıldılar. Bu işin üzerine nasıl kapatabiliriz derdine düştüler. Şehir nefes almışken bu şehrin nefesini nasıl keserizin derdine düştüler. Bzlere çamur atmaya kalktılar şimdi. Bizler de size yapım aşamasında değil de bittikten sonra bir gerçekleşen rakamlar üzerinde hitap etmek gerçek bilgileri vermek istiyoruz”

“MAKİNE KİMYA KÖPRÜYÜ KARLI OLMADIĞI İÇİN YIKMAK İSTEMEDİ”

Çağlayan, Geçmişte bu işin en başında belediye başkanımız ekibiyle birlikte Makine Kimya endüstrisine bir yazı yazıyor. Diyor ki bizim Fevkani köprümüzü kaldırmamız gerekiyor. Risk teşkil ediyor. Bu riski ortadan kaldırmamız gerekiyor diye yazı Makine Kimya endüstrisine gidiyor. Makine Kimya Endüstrisi bize bir yazı gönderiyor. Bakın burası çok önemli bunun üzerinden sürekli siyaset yapmaya çalıştılar. Makine kimya diyor ki söz konusu köprünün yıkım maliyeti ve yıkım sonucunda buradan çıkacak olan muhtelif hurda malzemelerin fiyat analizlerinin yapılması ile bununla birlikte diğer bütün maliyet giderlerinin göz önünde bulundurulması neticesinde kamu zararı oluşacağı öngörülmekte olup bu sebeple yıkım işinin şirketimiz açısından ekonomik olmayacağı kanaati hasıl olmuştur. Hani söyleniyor ya şu kadar para.  Makine Kimya Endüstrisi bu iş efektif değil bu iş ekonomik açıdan bizim yapabileceğimiz bir iş değil.

Bu yüzden bu itibarla bahse konu köprünün yıkılması işinin şirketimiz kanalı ile yapılamayacağı ve  yıkım işinin ve yıkım sonucunda çıkacak malzemelerin belediyenin tarafından değerlendirilmesinin daha uygun olacağı değerlendirilmiştir”

“ELİMİZDE RESMÎ EVRAK VAR”

Çağlayan, Arkadaşlar resmi evrakla sesleniyoruz. Hamasetle değil sözle değil. Uydurma cümlelerle değil resmi evrakla sesleniyoruz. Peki bundan sonra ne oluyor bu yetkiyi belediyeye Makine Kimya vermiş. 18 Temmuz 2023'te ihalesi yapılan Fevkali Köprüsü yıkım işinin çok daha öncesinden başlatılan bir raporu var burada. Böyle göz ucuyla bakıp da karar verilmiş bir durum söz konusu değil. Belediyemiz üniversitemize bir yazı daha yazıyor ve diyor ki Fevkanı köprüsünün çelik tonajının tespit edilmesi amacıyla sizden bir çalışma rica ediyoruz diyor. Üniversitemiz bu işin uzmanları tarafından bir görevlendirme yapılıyor ve altı ay boyunca çalışılıyor. Her bir kısmı fotoğraflanıyor. Röntgeni çekiliyor ve belediyemize bir rapor sunuyor.  Deniliyor ki efendim Acılık rampası bağlantı yolu ve diğer kalemlerin bütün hesaplamaları yapılıyor ve işte burada karşınızda 1842,15 ton hurda çıkar bilimsel araştırma”

RAPORLARLA KONUŞUYORUZ

Çağlayan, “Biz kendi düşüncelerimizi değil bilimsel olarak açıklanan verilen raporlardan bahsediyoruz. Tek tek size hepsini gösterebiliriz. Kalem kalem milim milim hesaplanmış. Peki 1842 olarak öngörülüyor ya bugün iş bitti. Ne kadar çıktı? En son kalan parçayla yaklaşılan rakam 1850 ton.  Şimdi şurasına bakalım. Öncelikle biz üniversitemize teşekkür ederim. Çok güzel bir çalışma yerinde bir çalışma ve çok yanılma olmadan neredeyse milimetre milimetre hesaplanmış. Tam bir sonuç bulunmuş. Bugün iş bitti. Kantar fişlerimiz belli. Şurada da görüyorsunuz. Kamera var. Mobese kameraları var dileyen iddiasını ispat etmeye ben davet ediyorum. Bu iddia sahiplerine özellikle Altını çiziyorum. Bütün kameraları araştırın kamyonlara bakın yüklemeden sonra kameradan çıkıyor. Kantara giriyor ölçümü yapılıyor şu anda üniversitenin raporuyla birebir sonuçlanmış bir iş var karşımızda. İhalenin yapıldığı tarihteki hurda rakımı 6.7 yani 7 TL bile değil”.

“GÖREVİ BIRAKMAYA HAZIRIM”

Çağlayan, “Cumhuriyet Halk Partisi  bilim insanlarına burada ne kadar burada var bir tanesi demiş ki 5.000 ton bir tanesi demiş ki 8000 ton yine bir çağrı yapıyorum hangi bilim adamlarını çağırdıysanız davet ettiyseniz tıpkı bu rapor gibi bir tane rapor getirin atsınlar ortaya. O bilim insanları imzasını atsınlar. ben bugün sizlere bunu net bir biçimde ifade ediyorum. Bunu ifade etmemin sebebi üzerimize atılan çamurdan sebep öyle bir rapor getirsinler.

Bugün görevimi bırakmaya hazırım. O kadar net ifade ediyorum. Eğer getiremezseniz siz görevinizi bırakmaya hazır mısınız?. Bu sorunun net bir cevabı olmalı varsa iddianız 5.000 ton 8.000 ton şu kadar rakam bu kadar rakam buyurun çalışmalar burada bilim insanları dediğiniz kişiler gelsin. Üniversitemizden çalışmaları alsın. Belediyemizden çalışmaları alsın. Kendi çalışmalarını yapsın. Raporun altına da imza atsın. Başka bir çağrımız daha var kameralar var dedik. İki satır yazınıza bakar Zonguldak Adliyesine başvurusunu yaparsınız. Zaten sizler gittiniz bu konuda adliyede suç duyurusunda bulundunuz. Bırakın da bir sonuçlansın. Adli merciilere intikal etmiş konuda bu kadar konuşulmaz konuşulmamalı. Fakat bizler size rakamla ve belge ile bunu anlatıyoruz. İnanmayabilirsiniz. Çünkü şu hali gördünüz. Şehir Artık nefes alıyor. Bu Şehirde yaşayan insanlarımız umudu dirildi. Onların umutlarına öldürmenize fırsat vermeyeceğiz” dedi.

03 Oca 2024 - 16:12 Zonguldak/ Zonguldak- Gündem

Mahreç  Muhammet Karapinargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.