Ali Topaloğlu isyan etti: "Tüketicilerin temel ihtiyaçlarındaki tüketim vergileri kaldırılmalı”

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu, "Tüketicinin temel ihtiyaçlarındaki tüketim vergileri kaldırılmalıdır” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Topaloğlu, “Zamları kuyruklarla değil birleşerek durdurabiliriz. İşçiler, memurlar üretimden gelen gücümüzü tüketimden gelen gücümüzle birleştirelim. Bilinçli tüketici örgütlü tüketicidir’ dedi.

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Âli Topaloğlu, “Tüketici Hakları Derneği'mizin temel amacı, evrensel tüketici haklarının ülkemizde yaşam bulması, insanca, eşit ve adil bir yaşam mücadelesidir. Tüketici Hakları Derneği olarak İşsizlere, yoksullara ve emekliler seslenmek istiyoruz, bugüne kadar yürüttüğümüz hak arama ve tüketicilerin korunması mücadelesini daha da güçlendirmek için sizleri birlik olmaya davet ediyoruz.

Temel Gereksinimlerden Tüketim Vergileri Kaldırılmalıdır. Ülkemizde mal ve hizmet satışlarında yüksek oranda tüketim vergisi alınması tüketicilerin belini bükmüştür. Seçim öncesinde çıkartılan vergi barışı(!) vergi afları ile şirketler korunurken tüketicilere daha fazla vergi yükü bindirilmiştir.

Tüketicilerin temel gereksinimlerini karşıladıkları mal ve hizmetlerden KDV, ÖTV alma uygulamasından vaz geçilmelidir. Konutlarda kullanılan elektrikten, Kadın hijyen ürünlerinden çocuk bezlerinden, hayvan mamalarından, sağlık ve temel ihtiyaçlar üzerinden alınan yüksek miktardaki ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır.

Kuyruklarla değil birleşirsek zamları durdurabiliriz. Üretim ve taşımada mal ve hizmetlerin maliyetini etkileyen mazot ve benzin gibi ürünlerden tüketim vergileri kaldırılmalıdır.  Vergi uzmanlarının hesaplamalarına göre "Bugün Ankara merkezde litre fiyatı 37,42 TL olan benzinin; 6,23 TL’si KDV, 9,45 TL’si ÖTV, toplam vergi 15,68 TL’dir." 45 litrelik bir depo benzin için, 979 TL ürün bedeli, 705 TL vergi ödeyerek toplamda 1.684 lira ödeniyor bu giderler satış maliyetini etkilediğinden tüketicilere zam olarak yansımaktadır. Yetkililere seslenmek istiyoruz. Her ekonomik krizde tüketicilerin cebine uzanan adaletsiz vergi sisteminizden vaz geçin. Bütçe açığını kapatmak için sürekli dolaylı vergileri artırmak yerine, kamu harcamalarında tasarrufa gidin, israf edilen kaynakların verimli kullanılmasını sağlayın.

Değerli Tüketiciler, zam öncesi benzin istasyonlarında kuyruklar oluşturmak yerine, zamları sorgulayıp itiraz etmeli, tüketimden gelen gücümüzü kullanmalıyız.

Ekonomik koşulların zorlaştığı günümüzde, bir başka tüketici sorunu ise tüketicilerin satın aldıkları mal ve hizmetlerde kredi kartı kullanması ve kredi kart borcunu da yine kredi karından karşılamak zorun da kalmalarıdır. Bunu fırsat bilen bazı satıcı ve sağlayıcılar kredi kartından ödeme yapmak isteyen tüketicilerden “Hizmet bedeli,” “kredi kart komisyon “gibi değişik ad altında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu hiçe sayarak ek ücretler almaktadır. Ticaret Bakanlığını Denetim yapmaya davet ediyoruz

Ankara Araç Muayene İstasyonları İşletme ve Ticaret AŞ (TÜVTÜRK), araç muayenesi için kredi kartıyla ödeme yapmak isteyen tüketicilerde “kartla ödenme hizmeti" bedeli adı altında kredi kartı komisyon ücreti alıp üstüne bir de KDV yansıtıldığına dair derneğimize çokça şikayetler gelmektedir. Şirketin bu uygulaması tüketici haklarına aykırı ve ayıplı bir hizmettir. İşletme yetkililerine sesleniyoruz, "kartla ödenme hizmeti" bedeli adı altında alınan kredi kartı komisyon alma işleminden vaz geçiniz, hizmet bedeli adı altında alınan komisyonların ve KDV'yi derhal tüketicilere iade ediniz.

Tüketicinin Korunması ve Piyasanı Gözetimi Genel Müdürlüğün yetkililerine sesleniyoruz, kredi kartı ile ödeme yapan tüketicilerden komisyon alan işletmelere yönelik denetimlerini artırınız. Tüketicilerde de kendilerinden haksız yere alınan kredi kart komisyon ücretlerini iade etmemesi durumunda ayıplı hizmet nedeniyle Tüketici Hakem Heyetleri ‘ne başvurmaları çağrısında bulunuyoruz. İşçi, memur sendikalarına ve DKÖ örgütlerine çağrımızdır Tüketici haklarını hiçe sayan işletmelere karşı mücadelede birleşelim. İşçi sendikaları, memur sendikaları ve Demokratik Kitle Örgütleri, üretimden gelen gücünüzü tüketimden gelen gücümüzle birleştirelim.  İşsizler, yoksullar, emekliler ve ücretli çalışanlar üzerindeki haksız vergi yükünü ve kar hırsına boğulmuş satıcıların ve sağlayıcıların zamlarını durdurmak için güçlerimizi birleştirelim” dedi.

11 Oca 2024 - 13:58 Zonguldak/ Zonguldak- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.