TİP Genel Başkanı Baş Zonguldak’ta konuştu

Türkiye İşçi Partisi(TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin İlçe binasının açılışı için Zonguldak’a geldi.

Muhammet KARAPINAR
Muhammet KARAPINAR Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Partisinin Kdz. Ereğli İlçe binasının açılışını gerçekleştiren, TİP Genel Başkanı Baş, ardından Zonguldak’a da gelerek İl ve Merkez İlçe binasının açılışına katıldı.

Konuşmasına “Gerçekten şunu açıkça ifade etmek istiyorum. Türkiye İşçi Partisi'nin en büyük gücü budur. Yani başka partilerin gelirken yol boyunca gördüm. Koca koca binaları var. Şehrin en güzel yerinde en güzel tabelalar, içinde en güzel mobilyalar Ama açıkça söyleyeceğim. Pek çoğunun içinde vicdanlı, namuslu, dürüst insan bulmakta zorlanırsınız. Onların parası var ama inancı yok. Onların parası var ama ruhu yok. Onların parası var ama mücadele azmi yok. Varsa bizim paramız olmasın. Varsın biz dışarıdan bakıldığında yoksul bir olarak gözükelim.”diyerek konuşmasını sürdüren Erkan Baş şöyle konuştu:

“BİZ HER DURUMDA DOĞRUNUN VE HAKLININ YANINDA OLMAK KONUSUNDA SON DERECE KARARLIYIZ”

“Ama herkes şunu bilsin. Türkiye İşçi Partisi'nin inancı var, kararlılığı var, haklılığı var, doğruluğu var.  Bizim gücümüz, haklılığımızdır. O yüzden dışarıdan bakan yurttaşlar, dışarıdan yoldaşlar. Sakın ama sakın kendinizi kötü hissetmeyin. Daha iyisine layık mıyız? Çok daha iyilerine layığız. Ama önemli olan beton binalar değil. Önemli olan o beton binaların içinde nasıl insanların bir araya geldiği, önemli olan o beton binaların içinde nelerin konuşulduğu, nelerin tartışıldığı hangi kararların alabiliriz? Bakın ben açık söylüyorum. Türkiye'nin dört bir yanında parti binalarının açılışlarını yapıyoruz. Partimiz örgütleniyor. Açılış etkinlikleri yapıyoruz. Her yerde gururla söylüyorum.

Biz bu ülkede milyonlarca insanın haklıdan, doğrudan iyiden güzelden yana olduğuna inanıyoruz ve bütün meselemiz bu haklıdan iyiden, güzelden, doğrudan yana olan insanların yan yana gelmesi, omuz omuza durması, akıllarını, yüreklerini  birleştirmesi. Bunu bunu başardığınız anda bugün yenilmez gibi görünen, bugün çok güçlü olduğu izlenimi yaratmaya çalışan ve toplumun bir kesiminde de maalesef bu inanç nedeniyle moral bozukluğuna, umut kırılmasına neden olan iktidarın yenilmesinin ne kadar kolay olduğunu hep beraber göreceğiz. Fakat çok sevdiğim bir söz var futbolla ilgili. Diyor ki futbol aslında çok basit bir oyundur ama zor olan onu basit oynamaktır. Türkiye'de siyaset de budur . Asla siyaset çok basittir. Hepimiz özellikle Zonguldaklılar bunu daha iyi anlayacaktır. Emeğimizle, alın terimizle şu ülkede gördüğünüz ne varsa bunların hepsini yaratan bizleriz. Bunların hepsini var eden bizleriz. Ama Türkiye'de siyaset emekçilerin, yoksulların, halk Emeğiyle, alın teriyle yarattıklarını bir avuç zengin, bir avuç para babası, bir avuç patron kendi ceplerine doldursun diye bozuk bir oyundur. Biz Türkiye İşçi Partisi olarak iddialıyız. Bugün durum ne olursa olsun. Biz bu oyunu mutlaka bozacağız  hiç kimsenin tereddüdü olmasın. Hiç kimse bir kaygıya kapılmasın.  Biz halka yalan söylemek suçtur diyen bir gelenekten geliyoruz. Neye inanıyorsak, neyi görüyorsak, neyi doğru biliyorsak, sayımızın azlığına bakmadan, o anda kaç kişi olduğumuza bakmadan, doğru bildiğimizi, iyi bildiğimizi, güzel bildiğimizi, gücümüz yettiğince anlatmak için mücadele ediyoruz. Ve asla buradan geri adım atmayacağız. Biz her durumda doğrunun ve haklının yanında olmak konusunda son derece kararlıyız. Şimdi bazı yurttaşlar şöyle düşünebilir işte seçimler geldi, Türkiye İşçi Partisi'ne Parti binasını açıyoruz. Şunu bilin zerre kadar ilgisi yoktur.  Zaten bilenler biliyor. Çoktandır arkadaşlarımız buralarda çalışmaları yapıyor.  Ancak biz arkadaşlarımızın bu destek olabilecek zamanı şimdi bulabildiğimiz için geliyoruz. Ama şunu ifade edeyim, biz yaklaşık beş yıldır Türkiye'de bazı yerlerde mahallelerde, illerde, ilçelerde Türkiye İşçi Partisi'ni örgütlüyoruz. Türkiye İşçi Partisi'nin parti binası açtığı yer demek artık geri dönülmeyecek mevziler kazandığımız yer demektir. Sabah Ereğli'de de söyledim.

Biz pek çok yerde örgütlenme çalışmalarımız belli bir aşamaya gelmiş olmasına rağmen binaları olmayan bir partiyiz. Niye yok? Ayıp değil. Biz sermayeden, patronlardan, devletten bir lira para almadan sadece üyelerinin emeği ve alın teriyle siyasi faaliyetini devam ettiren bir partiyiz. Dolayısıyla bizim için her kuruşun bir değeri vardır. Gerçekten artık temellerimizi sağlam attık. Bundan sonra yükselebiliriz dediğiniz yerlerde parti binalarımızı açarız ve açtığımız bir parti binasının kapandığı görülmemiştir.

“MÜCADELE MERKEZİ AÇIYORUZ”

O yüzden bugün burada iddia ediyorum. Zonguldak tarihi açısından Zonguldak işçi sınıfı mücadele tarihi açısından önemli bir adım atmış olacağız. Bundan bir yıl sonra, üç yıl sonra, beş yıl sonra bugün konuşulacak denecek ki Türkiye İşçi Partisi şöyle bir açılış gerçekleştirdi ve Zonguldak'ta işçi sınıfının kaderi ondan sonra değişmeye başladı. O yüzden buraya baktığınızda bir parti binası açılışı olarak bakmayın arkadaşlar. Biz bir mücadele merkezini açıyorsunuz. Biz burada işçilerin bugüne kadar ezildiği, horlandığı, yok sayıldığı, sendikasızlığa, sigortasızlığa, düşük ücrete, uzun çalışma saatlerine güvencesiz çalışmaya, mahkum edildiği bir dönemi kapatmak bir mücadele merkezi açıyoruz. Biz Zonguldak'ta gençlerin, kadınların kendilerini yanlış hissetmemelerini sağlayabilecek bir dayanışma merkezinin inşasını açıyoruz. Biz Zonguldak'ta Zonguldak'ın tüm devrimcilerinin, tüm ilerici güçlerinin hep birlikte kader birliği yaparak Zonguldak'a yakışır bir biçimde yeniden ayağa kaldıracakları bir dönemin ilk adımını hep beraber burada açıyoruz. Arkadaşlar çok açık söyleyeceğim. Zonguldak Türkiye'nin neresinden bakarsanız bakın işçi sınıfının başkenti diye alınan bir şehirdir. Şimdi partiler seçimlere giriyor. Bir belediye başkanları listelerine bakın. Belediye meclisi listelerine bakın. Ya Zonguldak'ı işçiler yönetmeyecekse Türkiye'de nereyi işçiler yönetecek arkadaşlar? Bıkmadınız mı? Bıkmadınız mı hep aynı insanların bizim adımıza kararlar vermesinden, bizim oyumuzu alıp sonra bizim tam karşımızda siyasi faaliyetler yapmasından. Şimdi bizim bugün buradaki varlığımızın anlamı şudur. Bugün itibariyle ilan ediyoruz ki bugün ya da yarın ama er ya da geç Türkiye'yi işçiler yönetecek. Bunun en önemli başlangıç adımlarından bir tanesi de işçi sınıfının başkentini Zonguldak'ın işçiler tarafından yönetilmesi olacak. O bence ileride çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağımız bir ilk adımı hep beraber atıyoruz. Hepinize bugün burada bizimle birlikte olduğunuz için bu mücadeleye güç verdiğiniz için, dayanışma gösterdiğiniz için yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

28 Oca 2024 - 16:47 Zonguldak/ Zonguldak- Gündem

Mahreç  Muhammet Karapinargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.