Tüketicilere müjde: Cayma süresi uzadı!

Tüketicilerin büyük sorun yaşadığı cayma süresi ile ilgili yeni düzenleme yapıldı.

Muhammet KARAPINAR
Muhammet KARAPINAR Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, yaptığı açıklamada ürün alımında cayma süresinin bir yıl uzadığını açıkladı.

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden son günlerde üniversite öğrencilerinden online eğitim setleri satışı ile ilgili şikayetler almakta olduklarını belirterek tüketicilerin yeterli bilgi verilmeden satış yapılması halinde cayma süresinin 1 yıl daha uzadığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ticaret İl İsmail Maden, “İş yeri dışında kurulan sözleşmelerde satıcıların Ön Bilgilendirme ve Sözleşme Yükümlülüğü bulunmaktadır. Buna göre Tüketici, iş yeri dışında kurulan sözleşme ya da buna karşılık gelen herhangi bir teklif ile bağlanmadan önce; Sözleşme konusu mal veya hizmetin temel nitelikleri, Satıcı veya sağlayıcının adı veya unvanı ile iletişim bilgileri, Mal veya hizmetin Türk Lirası olarak vergiler dahil toplam fiyatı, Cayma hakkının olduğu durumlarda, cayma hakkının kullanılma şartları, en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bilgilendirilmek zorundadır”

BİLGİLENDİRME İLİŞKİN İSPAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ  SATICI VEYA SAĞLAYICIYA AİTTİR.

Maden, “İş yeri dışında kurulan sözleşmeler, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş satıcı veya sağlayıcı tarafından kurulabilir. Bu çerçevede öğrencilerimizden muhakkak yetki belgelerini sormalarını bekliyoruz. Bununla birlikte İş yeri dışında kurulan sözleşmeler yazılı olarak yapılmadıkça geçerli olmaz. Kurulan sözleşmelerin en az on iki punto büyüklüğünde anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde düzenlenmesi ve sözleşmenin bir örneğinin tüketiciye verilmesi zorunludur. Geçerli bir sözleşme kurmamış olan satıcı veya sağlayıcı, sonradan sözleşmenin geçersizliğini tüketicinin aleyhine olacak şekilde ileri süremez. Sözleşme konusu mal veya hizmetin temel nitelikleri, Tüketicinin adı soyadı ile satıcı veya sağlayıcının adı veya unvanı, varsa MERSİS numarası,  Tüketicinin satıcı veya sağlayıcı ile hızlı bir şekilde irtibat kurmasına imkan veren, satıcı veya sağlayıcının açık adresi, telefon, faks numarası ve benzeri iletişim bilgileri ile varsa satıcı veya sağlayıcının adına ya da hesabına hareket edenin kimliği ve adresi, Satıcı veya sağlayıcının tüketicinin şikayetlerini iletmesi için farklı bir iletişim bilgisi var ise buna ilişkin bilgi,  Mal veya hizmetin Türk Lirası olarak vergiler dahil toplam fiyatı,  Sözleşmenin kurulduğu tarih, Malın veya hizmetin teslim veya ifa tarihi, Ödemeye ilişkin bilgiler, Cayma hakkının olduğu durumlarda, bu hakkın kullanılma şartları, süresi ve usulüne ilişkin bilgiler, Cayma bildiriminin yapılacağı açık adres, faks numarası veya elektronik posta bilgileri, Tüketicilerin uyuşmazlık konusundaki başvurularını Tüketici Mahkemesine veya Tüketici Hakem Heyetine yapabileceklerine dair bilgi. Satıcı veya sağlayıcı, sözleşmeyi tüketicinin imzalamasını ve sözleşme tarihi ile “Sözleşmenin bir örneğini elden teslim aldım.” ifadesini ve cayma hakkının kullanılabildiği sözleşmeler için “On dört gün içinde cayma hakkımın olduğu konusunda bilgilendirildim.” ifadesini tüketicinin kendi el yazısı ile yazmasını sağlamak zorundadır.

Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içerisinde de cayma hakkını kullanabilir. Malın satıcı tarafından taşıyıcıya teslimi, tüketiciye yapılan teslim olarak kabul edilmez. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür.” İfadelerine yer verildi.

29 Oca 2024 - 10:47 Zonguldak/ Zonguldak- Gündem

Mahreç  Muhammet Karapinargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.