Amelebirliği başkanlık koltuğuna kimler oturdu? Dünden bugüne başkanlar...

Bakanlar Kurulu tarafından 22 Temmuz 1923 tarihinde onaylanan Amelebirliği’nde, dünden bugüne biri vekaleten olmak üzere 24 başkan görev aldı.

Tolga  ERAY
Tolga ERAY Tüm Haberleri
Amelebirliği başkanlık koltuğuna kimler oturdu? Dünden bugüne başkanlar...
Haber albümü için resme tıklayın

Bakanlar Kurulu tarafından 22 Temmuz 1923 tarihinde onaylanan Amelebirliği’nde, dünden bugüne biri vekaleten olmak üzere 24 başkan görev aldı.

Amelebirliği başkanlık koltuğuna kimler oturdu? Dünden bugüne başkanlar...

Kredi yardımı, öğrenim yardımları, cenaze defin yardımı, geçici iş görememezlik yardımı, evlilik ve doğum yardımı, iş kazası yardımı ile birlikte üyelerine ayrıca Ankara’da yapılan konukevinde konaklama yardımında bulunan Amelebirliği Başkanlığı, yarın (5 Mart 2024) koltuğunda 25.nci başkanını ağırlayacak.

Amelebirliği’nin 24.ncü başkanı Şenol Yücel, yerini Veli Köktürk’e bıraktı.

EN UZUN KALAN BAŞKAN KEMAL YILDIRIM, EN KISA KALAN İSE AZİZ YILMAZ

Amelebirliği’nde 1954 yılından sonra 24 başkan görev yapmış. Bu isimlerin içinde en fazla başkanlık yapan isim Kemal Yıldırım (10 yıl) olurken, en kısa süreli başkanlık yapan isim ise Aziz Yılmaz(2 ay) olarak kayıtlara geçti.

Amelebirliği’nde 24 başkan görev alırken, görev süreleri ise şöyle;

1. Dr. Tahsin ATKAY  (20.06.1954 -31.09.1955)

2. Abdullah ATAL  (12.10.1955-11.07.1958)

3. Tahsin SÖYLEV  (10.11.1958-11.07.1959)

4. Vasfi AKSU                (30.06.1959-20.08.1962)

5. Sabri BAYKAL    (20.07.1962-07.11.1969)

6. Mustafa SORGANLAR   (29.09.1970-02.07.1971)

7. Cevat Rüştü HEPER  (25.10.1971-12.02.1973)

8. Aziz YILMAZ                (27.04.1977-13.06.1977)

9. Hulusi GÜNEŞ  (13.06.1977-11.09.1978)

10. Kemal BAŞARA  (11.09.1978-04.04.1980)

11. Hulusi GÜNEŞ  (04.04.1980-12.09.1980)

12. Fazilet ÖZTÜRK  (12.09.1980-19.12.1980)

13. Kemal YILDIRIM  (19.12.1980-28.02.1990)

14. Selahattin ALKAN  (01.03.1990-31.12.1991)

15. Şeref ÇAKAR  (01.03.1992-31.12.1996)

16. Rıfkı ESENGÜN  (01.01.1997-31.12.1997)

17. Sait Arman GÜNEŞİ  (01.01.1998-31.12.1999)

18. Selahattin ALKAN  (01.01.2000-31.12.2003)

19. İsmail Hakkı ERTÜRK (14.01.2004-31.12.2008)

20. Muzaffer KALAYCIOĞLU(01.01.2009-15.07.2012)

21. Hasan YILMAZ  (16.07.2012-16.07.2015)

22. Osman BALAMİR  (17.07.2015-17.07.2018)

23. Murat KÖSEOĞLU (VEKALETEN)  (2018-2021)

24. Şenol Yücel (04.03.2021- 04.3.2024).

04 Mar 2024 - 17:55 Zonguldak/ Zonguldak- Gündem

Mahreç  Tolga Eray



göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.