Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır Zonguldak'ta iş insanları ile buluştu

Bir dizi ziyaret ve açılışlar için Zonguldak’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Zonguldaklı iş insanları ile istişare toplantısına katıldı.

Bir dizi ziyaret ve açılışlar için Zonguldak’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Zonguldaklı iş insanları ile istişare toplantısına katıldı. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odasının organizasyonu ve ev sahipliğinde Emirgan Otel’de gerçekleşen istişare toplantısına  60 iş insanı katılım sağladı. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, Bakan Kacır’a Zonguldak ekonomisi ve odanın projeleri hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, oda üyelerinin beklenti ve taleplerini iletti. Toplantı sonrasında soru cevap kısmına geçildi, Bakan Kacır Zonguldaklı iş insanlarının sorularını cevaplandırdı.

Demir istişare toplantısında yaptığı konuşmada” Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Bölgemizde ve İlimizde Sektörel çeşitliliğin sağlanması, istihdamın artırılması ve bölgesel kalkınmaya fayda sağlanması maksadı ile projeler üretmekte ve çalışmalarımıza hızla devam etmekteyiz. Zonguldak kamuoyunun yakından takip ettiği üzere farklı ölçeklerdeki sanayi yatırımlarına İlimizde ev sahipliği yapabilmek için, önemli projeler yürütmekteyiz. Büyük ölçekteki yatırımlara Filyos Endüstri Bölgesinde, orta ölçekli yatırımlara ise Gökçebey Organize Sanayi Bölgesinde ev sahipliği yapmaya hazırlanıyoruz. Bu projelerin destekleyicisi ve tamamlayıcısı olarak, Kobilerimiz için de sanayi sitesi formatında hazırlıklarımız var. Bu kapsamda Bakacakkadı Beldesinde planladığımız Girişim Sanayi Sitemiz için, kooperatifimizi 2017 yılında kurduk ve Bakanlığımız desteği ile 2021 yılında inşaata başladık. 163.000 m2 arsamızda toplam 55.000 m2 üretim alanı oluşturarak, yaklaşık 1000 kişilik istihdam yaratacağımız projemizde, üst yapı inşaatımız %88 seviyesine ulaştı. Altyapı işleri için hazırlanan proje onaylanarak ihale aşamasına getirildi. 2024 yılı bitmeden üyelerimize iş yerlerini teslim edebilmek için, alt yapı ihalesinin bir an evvel yapılması konusunda Bakanlığımızın desteğinizi istirham ediyoruz.

SEGE verilerine bakıldığında ilimiz 3. Bölgede yer almasına rağmen, maalesef Kilimli İlçemiz (973 ilçe arasında) 433. sırada ve 4. Bölgede kalmıştır. Kilimlimizi maden sektörüne bağımlılıktan kurtararak, ekonomisini çeşitlendirmek ve toparlamak için yoğun gayret içerisindeyiz. Bu kapsamda Batı Karedeniz Kalkınma Ajansımız ile yaptığımız araştırmalar sonucunda, Kilimli Yatırım ve Teknoloji Üssü projesini geliştirdik. Dünyada ve Türkiye’deki örnekleri de inceleyerek bir Endüstri Bölgesi ve Limanı kapsayan projeyi etaplar halinde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Hali hazırdaki 200 dekarlık mevcut alanı dolguyla büyüterek toplam 1600 dekar endüstri bölgesi yaratmak ve ikinci etapta 10.000.000 ton/yıl kapasiteli limanla bütünleştirmek mümkün gözüküyor. Demir yoluna ve bölünmüş kara yoluna da doğrudan bağlantısı olan proje alanında, yeşil dönüşüm standartlarına uygun ve yüksek katma değerli sektörlerde, asgari 3000 kişilik istihdam yaratmayı umuyoruz. Ön fizibilite çalışmasını tamamladığımız Kilimli Yatırım ve Teknoloji Üssü projemizde ilerleyebilmek için de Bakanlığımızın desteği bizler için çok önemli.

Bakanlığımızın öncülük ettiği ve çok önem verdiği bir başka konu olan ARGE, İnovasyon ve Teknoloji alanında da, İlimizdeki önemli gelişmelerden söz etmek isterim. Üniversitemiz ve Vilayetimizin öncülüğünde, 2018 yılında 750m2’lik alanda kurduğumuz Teknoparkımız kısa süre de tamamen doldu. 23 önemli proje tamamlanarak, patentler, faydalı modeller ve tesciller elde edilmiş, hali hazırda ise 21 proje devam etmektedir. Bu başarının ardından 2024 yılı itibarı ile 1300 m2 ilave alan talebimiz de sizlerin olurlarıyla onaylanmıştır. Oluşan yeni alanı da dolduracak talep ve başvurular elimizde mevcuttur. Öte yandan teknofest gibi büyük organizasyonlarda ilimizi temsil eden Grizu 263, Ovat, Sibervatan gibi küme ve takımların başarıları da Zonguldak’ın bu alandaki potansiyelini ortaya koymaktadır.

Tüm bu başarılardan aldığımız cesaretle, artık teknoparkın ötesine geçerek, vizyoner bir teknoloji kasabası kurma noktasında gelmiş bulunmaktayız. Bünyesinde Teknopark, Kuluçka Merkezi, Teknoloji Transfer Ofisi gibi birimleri bulunduran, Data Center, AR-GE Merkezleri ve Özel Eğitim Kurumlarıyla çekim merkezi olacak bir projenin tasarımına başladık. İlimizin ve bölgemizin potansiyeline uygun olarak, özellikle enerji, lojistik, siber güvenlik ve yapay zeka konularında uzmanlaşmayı planlıyoruz. Muhteşem doğası ve deniziyle endüstri mirasıyla, metropollere yakın lokasyonuyla, Zonguldak’ımız, teknoloji ekosistemine ev sahipliği yapacak potansiyele sahiptir. Kalkınma Ajansımızla birlikte, Sophia Antipolis, BrainPort Eindoven gibi uluslararası başarı örneklerini incelemeye başladık. Sizlerin himayesi ve desteği ile, ülkemizin geleceği için hep birlikte çok önemsediğimiz yeni Turcornlara ev sahipliği yapmak için sabırsızlanıyoruz. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır’a bugüne kadar bizlere verdiği destekler için teşekkür ediyoruz, kıymetli vaktini ayırarak Zonguldaklı iş insanları ile bir araya geldiği için şükranlarımızı sunuyoruz çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Toplantının devamında Zonguldak İl merkezinden ve İlçelerinden katılan Oda başkanları ve iş insanları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından beklentilerini Bakan Mehmet Fatih Kacır’a ilettiler. Bakan Kacır, talepleri bizzat, tek tek not aldı ve cevaplandırdı. Toplantı sonrasında Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a hediye takdiminde bulunuldu ve katılımcılarla fotoğraf çekildi.

08 Mar 2024 - 13:14 Zonguldak/ Zonguldak- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.