Zonguldak'ta borç tartışması: Murat Uzun'un eleştirilerine Secaattin Gonca'dan cevap!

Zonguldaklı iş insanı Murat Uzun'un Secaattin Gonca'ya sosyal medya üzerinden yaptığı eleştirilere, Gonca'dan cevap geldi.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Zonguldak'ta borç tartışması: Murat Uzun'un eleştirilerine Secaattin Gonca'dan cevap!
Zonguldak'ta borç tartışması: Murat Uzun'un eleştirilerine Secaattin Gonca'dan cevap!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Zonguldaklı iş insanı Murat Uzun, Zonguldak Belediyesi'nin borç listesinde yer alan "Zonguldak Kanalizasyon Sistemi ve Biyolojik Arıtma Tesisi" ile ilgili olarak 476.391.649,40 TL'lik bir borçla ilgili eleştirilerde bulunmuştu. Başlığı "HEPİMİZE YAZIKLAR OLSUN" olan yazısında, dönemin belediye başkanlarına yönelik eleştirilerde bulunmuştu.

Zonguldak'ta borç tartışması: Murat Uzun'un eleştirilerine Secaattin Gonca'dan cevap!

Bu eleştirilere karşılık, 2004-2009 yılları arasında Zonguldak Belediye Başkanlığı görevini yürüten Secaattin Gonca, sosyal medya hesabından Murat Uzun'a cevap verdi. İkilinin arasındaki tartışma, Zonguldak'ta kamuoyunda geniş yankı uyandırdı ve şehirdeki siyasi çalkantıları gündeme taşıdı.

Zonguldak'ta borç tartışması: Murat Uzun'un eleştirilerine Secaattin Gonca'dan cevap!

Zonguldak eski Belediye Başkanı Secaattin Gonca sosyal medya hesabında belgelerle birlikte yaptığı açıklama şu şekilde:

Zonguldak'ta borç tartışması: Murat Uzun'un eleştirilerine Secaattin Gonca'dan cevap!

"ZONGULDAK KANALİZASYON ŞEBEKESİ VE BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ PROJESİ KENTİMİZ ADINA BİR ŞANSDIR..

Sevgili  MURAT UZUN kardeşim;

Zonguldak Belediyesinin borç listesinde 476.391.649,40 TL ile yer alan “ Zonguldak Kanalizasyon Sistemi ve Biyolojik Arıtma Tesisi ile ilgili “ HEPİMİZE YAZIKLAR OLSUN “ başlığı İle bir paylaşımınız oldu.

Özetle ;

Zonguldak'ta borç tartışması: Murat Uzun'un eleştirilerine Secaattin Gonca'dan cevap!

 Yıllar önce yapılan ve şu anda işletmede olan bir tesis  için;  Zonguldak’ın belini büken, Zonguldak’ı yakan , hazin projeye!

Yıllar önce bütçesi TL olan Belediye’yi Euro İle borçlandırıyorduk büyük bir gururla!

Sözde bu proje ile dereler denizler mağaralar, karstik boşluklar kurtulacaktı ! gibi bugünkü yatırım değeri yaklaşık 800 Milyon TL olan Zonguldak Belediyesinin en büyük alt yapı tesisini değersiz kılan cümleleri anlamsız bulduğumu belirtmek isterim.

Amacım sizinle polemiğe girmek değildir. Ülkemize katma değer katan, istihdam yaratan çalışmalarınızı takdir eden bir arkadaşınızım.

Keşke bu açıklamalarınızı belediye Meclis üyesi olduğunuz dönemde yapmış olsaydınız.

O zaman size cevabım,  belediye arşivindeki  dosyalara bakmanız olurdu.Ve inanıyorum ki bu paylaşımınıza da gerek kalmazdı.

2004–2009 BELEDİYE BAŞKALIĞI DÖNEMİMDE YAPILAN İNSAN, ÇEVRE SAĞLIĞI AÇISINDAN VE ŞEHRİMİZ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYAN “ZONGULDAK KANALİZASYON SİSTEMİ VE BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ PROJESİ” BİR DEVLET PROJESİDİR VE YAPILMASINDAN DA ONUR DUYUYORUM.

Sn Uzun, Proje ile ilgili bilgi eksikliğiniz olabilir. Ancak paylaşımınızda da kullandığınız ifadelerle kamuoyunda da yanlış algı oluşabilir.

Bu nedenle Kanalizasyon Sistemi ve Biyolojik Arıtma Tesisi Projesinin geçmişini, fazla uzatmadan sizin ve kamuoyunun dikkatine sunuyorum.

PROJENİN GEÇMİŞİ….

Evlerimizin kanalizasyon ve atık suları arıtma tesisi olmadığı için yıllarca arıtılmadan denizlerimize ve derelerimize akıtılıyordu.

Belediye Başkanlığı dönemimde (2004-2009) göreve başlar başlamaz kentimizin en acil ihtiyaçlarının başında gelen alt yapı tesislerine bir an önce kavuşabilmek ve bu işleri kentimize en faydalı ve ekonomik şekilde gerçekleştirmemiz gerekiyordu.

Bu kapsamda Zonguldak Kanalizasyon Sistemi ve Biyolojik Arıtma Tesisinin hayata geçirilmesi için olağan üstü bir çaba ve kararlılıkla çalışmalara başladık.

İLLER BANKASI KREDİSİ İLE YAPILAMAMIŞ…

Göreve  başladığımız 31 Mart 2004 tarihinden önce, Zonguldak Kanalizasyon şebekesi İller Bankası’nın 1998 yılı  yatırım proğramına  97K060050 proje numarasıyla 1997-2003 dönemi için; şebeke ve deşarjdan ibaret olmak üzere girmiştir.

Arıtma tesisi de olmayan bu proje ye o tarihlerde ödenek tahsis edilmediğinden herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

TL BAZDA KREDİ VARDIDA BİZMİ KULLANMADIK…

BU NEDENLE DIŞ KAYNAKLI KREDİ KULLANMAK ZORUNLULUK OLMUŞTU…..

Dolayısıyla, söz konusu sorunların kalıcı şekilde çözümlenebilmesi için İller Bankası, Devlet Planlama Teşkilatı(DPT) ve Hazine Müsteşarlığı ile temasa geçerek uluslararası finansman olanakları aranmıştır.

Proje, Türkiye-İspanya Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü çerçevesinde sağlanan imtiyaz kredisi ve OECD şartlarına haiz ihracat kredisinden yararlandırılmak üzere, Hazine Müsteşarlığı ile İspanyol Ticaret Ateşeliği arasında, üzerinde mutabakata varılmış olan listeye dahil edilmiştir.

Daha sonra Zonguldak Kanalizasyon Şebekesi ve Atıksu Arıtma Projesi için ;

Zonguldak'ta borç tartışması: Murat Uzun'un eleştirilerine Secaattin Gonca'dan cevap!

-Atıksu Kuşaklama Hatları

-Atıksu Pompa İstasyonları ve Basınçlı Hatlar

-Atıksu Arıtma Tesisi

-Atıksu Deniz Deşarjı için

Avan Projeler, Uygulama Projeleri, İhale Dökümanları, Keşif ve metraj çalışmaları yapılmıştır.

Sonrasında  göreve başladığımız 31-MART 2004 tarihinden itibaren, Zonguldak Belediyesi, DPT ve Hazine İle görüşmeler devam ettirilmiş, proje 2004 Yatırım Proğramına alınmıştır.

Devamında Hazine Müsteşarlığından 23-KASIM 2004 Uluslararası kredili ihale izni alınmıştır.

Zonguldak Kanalizasyon Sistemi ve Biyolojik Arıtma Tesisinin uluslararası İhalesi Belediye Başkanlığımızca 2005 yılında yapılmış 22.244.148 Euro bedelle Pasch-Mass-Dywidag  ortak girişimine verilmiş ve 29Temmuz-2005 tarihinde de sözleşme imzalanmıştır.

HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI KANALİZASYON ŞEBEKESİ VE    BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ İÇiN ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANLIĞINA GARANTÖR OLDU…

İhale sonunda sözleşme sureti ile sağlanan kredi mektupları İle geri ödeme tabloları Hazine Müsteşarlığına teslim edilmiştir.

Belediyemiz adına dış kredi ile ilgili tüm görüşmeler Hazine Müsteşarlığınca yürütülmüştür.Belediyemizin o tarihteki mali bilançolarını dikkatle izleyen Hazine Müsteşarlığ yetkilileri, belediyemiz için en ekonomik ve ödenebilir kredi kullanım şeklini uzun süren görüşmeler sonucunda belirlemiştir.

5393 SAYILI BELEDİYE KANUNU GEREĞİNCE BAKANLAR KURULU KARARI ALINDI…..

Borçlu belediyelerin dış kredi kullanabilmesi için gerekli olan Bakanlar Kurulu Kararı alındıktan sonra Hazine Müsteşarlığı Zonguldak Belediyesine Garantör olmuştur.

Yani Zonguldak Belediyesi 22.244.148 Euro tutarındaki parayı  Hazine’ ye ödeyecektir. Yurt dışı ödemeleri de Hazine tarafından yapılmaktadır.

DIŞ KREDİ BORÇ ÖDEME SÜRESİ …

Ödemeler Ortak girişimin Projeyi tamamlayıp Zonguldak Belediyesine tesliminden itibaren başlayacaktır.

Kredi geri ödemeleri 10+10+34 yıl  olarak belirlenmiştir.

  SON SÖZ;

Zonguldak Belediyesi atıksu arıtma tesisi borçlarını sadece döviz kuru artışına bağlayanlara tavsiyem şudur.  Topu taca atmayın. Bu tesis yıllardır evlerimizden  derelerimize ve denizlerimize deşarj edilmeden attığımız evlerimizden çıkan b…klardan ve diğer atıklardan kurtulmak için yapılmıştır ve teşekkür edilmelidir.  Asıl sorun 2009-2024 yılları arasında Zonguldak Belediyesinde uygulanan yönetim anlayışında aranmalıdır."

24 Nis 2024 - 11:46 Zonguldak- Gündem

Mahreç  Haber Merkezigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Mert Çakal - Murat uzun okul arkadaşımsın ama soyadın gibi dilinde uzun.!!!

Herkes kendi işine baksın.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Nisan 16:12