Zonguldak‘ta SGK haftası kutlanıyor: SGK çalışanları Ata’nın huzuruna çıktı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) haftası nedeniyle Zonguldak Valiliği Atatürk anıtında  tören düzenlendi.

Muhammet KARAPINAR
Muhammet KARAPINAR Tüm Haberleri
Zonguldak‘ta SGK haftası kutlanıyor: SGK çalışanları Ata’nın huzuruna çıktı
Zonguldak‘ta SGK haftası kutlanıyor: SGK çalışanları Ata’nın huzuruna çıktı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Zonguldak il Müdürlüğü çalışanları tam kadro Atatürk anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundular.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Zonguldak il Müdürü ihsan Şan, Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır” dedi.

Zonguldak Valiliği önündeki törende açıklama yapan Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Zonguldak il Müdürü ihsan Şan,

“Bu yıl on sekizincisini kutlayacağımız Sosyal Güvenlik Haftasında bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığını tek çatı altında birleştiren ve Cumhuriyet tarihinin en büyük reformlarından biri olarak kabul edilen Sosyal Güvenlik Reformu 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edildiğinden, her yıl 16 Mayıs’ı içine alan hafta Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır.
Bu tür haftalar toplumda farkındalık yaratma, bilgilendirme ve bilinçlendirme açısından önem taşımaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunu herkese ve her kesime tanıtmak, insanlarda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz etkinliklerde, iletişimin her yöntemi kullanılarak toplumun bütün kesimlerine ulaşmaya çalışacağız.
Hafta boyunca gelenekselleşen bazı faaliyetlerimizi bu yıl da yapmayı sürdüreceğiz. Paydaşlarımız olan sendikalar, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve kamu yöneticilerine ziyaretler gerçekleştireceğiz.
Yerel yönetimlerle yaptığımız işbirliği ile hafta için hazırladığımız yazılı, görsel tanıtım ve bilgilendirici materyaller vatandaşlarımıza ulaştırılacak.
Hafta kapsamında bu yılın ana teması olan kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerine sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır.
İl Müdürlüklerimizde görevli arkadaşlarımızın da gayretiyle hep birlikte çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz.
Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, vergi paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabi ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır.
Sosyal Güvenlik Reformunun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımların önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik vererek bu süreçte yüzde 50’lerde olan kayıt dışı istihdam oranı bugün yüzde 30’lara kadar düşmüştür.
e-Devlet
e-SGK
SMS sistemimiz
SGK sosyal medya
SGK WEB TV
Alo 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi ile7/24 yanınızdayız.
Tek çatı altında on sekizincisini kutladığımız Sosyal Güvenlik Haftasının Ülkemizin tüm kesimleri için kutlu olmasını, yapacağımız etkinliklerin sosyal güvenlik bilinci ve anlayışının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamasını diliyor, siz değerli basın mensuplarımıza ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor” dedi.

16 May 2024 - 12:56 Zonguldak/ Zonguldak- Gündem

Mahreç  Muhammet Karapinargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.