Güvenmek

Tüm evrenin her bir yaşam alanında nefes alan herhangi bir canlısının -özellikle dünya isimli gezegende hayatını sürdüren bütün insanların-  manasının ne olduğunu öğrendiğinde hangi duyguyu dışa vuracağını, yetisinin alabildiği kadar tanıştığı hislerden hangi birini seçeceğini ve karşısındaki bir kişiyle içinde bulunduğu bu soyut durumu anlaşılır bir somutluğa dönüştürmek ve sağlıklı iletişim kurmayı amaçladığı için bellediğinde biriktirdiği hangi kelimeleri kullanacağı konusunda şaşkınlık yaşayabilir.

Her insan güvenmek eylemine başına gelen olaylar ile doğrudan orantılı olarak birbirinden farklı farklı, kendine özgü tepkiler göstererek yanıt verebilir.

Her bireyin deneyimleri sayesinde başka birine yansıttığı dışa vurumu özgünlük taşıyan güvenmek eylemi en sade hali ile kullandığımız sözlükte şu şekilde yer almaktadır:

‘’Korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu, itimat.’’

Lakin ikinci bir anlam daha taşımaktadır ve bu anlam ise şu şekilde ifade edilmektedir:

‘’Yüreklilik, cesaret.’’

Olumsuzluk boyutu hat safha doruğuna ulaşmış sahip duyguları; elimizde a’dan z’ye ne varsa son damlasına kadar tüketip canımız pasına hunharca savaşarak, derinliği gökyüzünü aşan dev okyanus engelleri aşarak bulunmaz hint kumaşı değerinde tek bir olumlu duyguya ulaşırız.

Bu binbir belanın üstesinden gelerek elde ettiğimiz duyguyu da güven duygusu olarak adlandırır ve güvenmek eylemi olarak ise harekete geçiririz.

Lakin; ömrümüzün coşkulu bir dere gibi akıp gittiği bu dünyaya gözünü açar açmaz attığı her adımında, deli gibi yorulduğu her gecenin sabahına bir dolu enerjik uyandığı, geçirdiği en negatif kokulu gününde bile minimum bütün göğü aydınlatan güneş kadar parladığı, gölgesi gibi ensesine yapışıp asla onu tek başına bırakmayan şanslı insanlar için bu durum apayrıdır.   

Bunun çocuk ruhlu, sürekli pozitiflikle dolup taşan nedeni; bu bir gıdım olsun çaba göstermeden şansa sahip olan insanların yaşadıkları süre boyunca başlarına keyif bozucu bir olay gelmemesi ve ağızlarının tadını kaçıran lezzetsiz -batıl inançlarda söylenildiği gibi ‘’ biri yemeğin tuzunu unutur ise bu o kişinin seni sevmediği anlamına gelir’’ cinsi- bir deneyim yaşamamış olmalarıdır.

Güvenmek eylemine -insan doğasında kaçınılmaz olduğu için ki düşünce özgürlüğü haklarına da sahip olduğumuzu özenle altını çizerek belirtmek isterim- bir bakış açışı katacak olursak, onca olumsuzluk barındırıp olumluluk zaferi sonucu belirsizlik çukurunda boğma ihtimali olduğu için bu hayatta oynanan en öd kopartıcı kumar, alınan en deli dehşet risk olarak adlandırılabilir.

Bu bahsettiğim olaya ek olarak, sonrası düşünülmeden oynanan kumarda ve alınan riskte        -yine ve yeniden her şeyde olduğu gibi ki hayatın asla sekmeyen bir gerçeğidir- akıl almaz, zihnin kabul edemediği bedeller ödemek ya da en beklemediğimiz dostumuzdan sırtımıza bıçak yemişiz hissi yaşatan bir bedel ödemek mecburiyetinde kalınabilir.  

Çünkü, belki de sabrımızı yiyip bitiren zorlukları yok ederek kazandığımız güven eyleminin sarsılması basit bir parmak şıklatma ile -peri masallarındaki, bir solukta biten fantastik romanlardaki, yeri geldiği zaman göz dolduran yeri geldiği zaman kahkahaya boğan Disney filmlerindeki sihirvari olaylar misali- sonraki saniyesi bilinmeyen insan ömrünü sonlandırabilir. 

Son olarak, bütün bu kan dorucu negatifliğe rağmen her şeyi kaybesek bile yeniden gökyüzüne özgür kalsın diye bırakacağımız bir uçurtmayanın renkleriyle yeniden inşa edecek güce sahip olduğumuzun farkındalığını kabul etmek ve hayata yeniden başlamak gerekir.

Yine yeniden -özenle belirtmek istiyorum- ama tedbiri elden bırakmadan güvenmek gerekir.

Güvenli günler dilerim…  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemre Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.