Son tahlilde Turgut Aydın başkan olmalı

CHP'li bir çok siyasetçinin seçmen nezdinde değer bulmayışının nedeni, ya göründükleri gibi olmayışları, ya da oldukları gibi görünmeyişleridir.

Aslında seçmen CHP'lilerin ya da sosyal demokratların alkol kullanıp kullanmadıklarıyla, camiye gidip gitmedikleriyle veya namaz kılıp kılmadıklarıyla birincil derecede ilgilenmez.

Seçmen bir konuya tüm bu saydıklarımdan daha fazla dikkat eder, o da oy vereceği siyasetçinin söylediğiyle yaptığının birbirini tutup tutmadığıdır.

Hele ki Zonguldak seçmeni bu konuda oldukça hassastır; gözü kaşı oynayan, sağa sola kıvıran, daldan dala atlayan, rüzgara göre yön değiştiren siyasetçiyle işi olmaz.

Şimdi yaklaşan yerel seçimler öncesinde eğer CHP eski günlerine dönmek, belediyeye bayrağını dikmek istiyorsa, ön seçimde oy kullanacak her bir üye başını iki elinin arasına alıp düşünecek, diyecek ki; "Biz hangi aday adayını seçersek, aday yaparsak, onunla başkanlığı kazanırız?"

O benim ağam, bu benim paşam deyip, memleketinde bile yaşamayan, yaşayıp da etliye sütlüye karışmayan, karışıp da rakipleri yerine kendi partilileriyle dalaşan, Atatürk'ün emanet ettiği kamu fabrikalarının satışına, özelleştirmelere sessiz kalan, üstüne bir de eğitimin ve sağlığın satıldığı özel kuruluşlarda böbürlenerek sözde görev yapan, hayatı boyunca kamu idareciliği yapmamış, bürokrasi gömleği giymemiş, siyaseti halk için değil, kendi menfaati için yapmış, rantçılığı huy edinmiş, halk adına, toplum yararına tek bir projesi bulunmayan kişilere adaylık şansı verirseniz, yine avucunuzu yalayan siz olursunuz.

Biliyorsunuz ki bir seçim; halkın içinden gelen, haktan ve emekten yana olan, Devlet kurumlarında görev yapmış, yönetimlerde yer almış, bürokrasiyle yoğrulmuş, siyaseti bilen, siyasi partisine sıkı sıkıya bağlı, partisi ve partilileri için ömrünü vermiş, verilen her görevi yerine getirmiş, başka partilerde gezmemiş, memleketine aşık, hemşehrilerine sevgi, saygı duyan, kursağından haram lokma geçmemiş, her bir vatandaşın güven duyacağı, dürüst, namuslu, şerefli bir adayla kazanılır.

Öyleyse elinizi vicdanınıza koyup, hafızanızı açık tutup, aklınız ve kalbimizle aday adaylarını tahlil edin, ince eleyip sık dokuyun, görevinizin vatan millet meselesi olduğunu unutmayın.

Aday adayları arasında İsmail Eşref var mesela, belediyeyi AKP'ye altın tepsi içinde sunanların arasında, hatta başında bulunuyordu diyebiliriz, zira görev yaptığı dönemlerde Zonguldak'ın ne sosyo-ekonomik yapısında, ne doğal, tarihi, turistik değerlerinde, ne de çevre ve mimari gelişiminde en ufak bir iz bırakmamıştır, dikili bir ağacı, çakılı bir çivisi yoktur.

Yukarıda belirtilenlerin aynısını Harun Akın için de söylemenin ötesinde, bir tık üzerine çıkıp, halk adına, toplum yararına bir icraat yapmak yerine, Anayasa'ya aykırı olarak Deli Dumrul gibi yol kenarlarına park eden araçlardan yıllarca para topladığını, kendi rantı için vatandaşın hak ve çıkarlarını yok saydığını, bu işi Harun Akın'ın şirketine İsmail Eşref'in ihale ettiğini hatırlatmak isterim.

Atınç Kayınova için söylenecek çok bir şey yok, söylenenler de olumsuz görüş ve düşüncelerden oluşuyor, yazıları etkili bir gazeteci kendisi için şu değerlendirmelerde bulunmuş, sadece bu kadarını paylaşayım: "2019 yılından bugüne grup başkan vekili olan Atınç Kayınova hiçbir iş yapmadı. Koltuğu dolduramadı. İcraat sunamadı. Boş telaffuzlar ile reklam amaçlı yol aldı. Siyaseten hem partisine, hem de Zonguldak’a katkısı sıfır. İmzası eksi bakiye..."

Fırat Birkan adını duyan oldu mu, ya da ne sıklıkla duydunuz, gerçekten çok öz olan özgeçmişine baktım, Zonguldaklı bir ailenin çocuğu olarak Ankara'da dünyaya gelmiş, ilk ve ortaokulu Ankara'da, üniversiteyi İzmir'de okumuş, bir kaç yıl il başkan yardımcılığı yapmış.

Bakın aday adayları arasında Zeki Günalp de var, çok güzel diş yapar, eli hafiftir, özenlidir, DSP eski il başkanıdır.

Tahsin Erdem. Muhasebeci. O da DSP eski merkez ilçe başkanıdır.

Değerli CHP'liler, her ne kadar emeğin başkenti Zonguldak için solun kalesi dense de, yakın tarih bunun aksini göstermektedir, zira bu şehirde sol partilerin belediye başkanları kadar Demokrat Parti, Adalet Partisi, Anavatan Partisi ve AK Parti gibi sağ partilerin gösterdiği adaylar da seçim kazanmış ve başkanlık yapmıştır.

Bu gerçekten hareketle onun sapı, bunun köküyle iş yapar, doğru dürüst bir aday çıkartamazsanız, uzunca bir dönem daha AKP'nin şehri yerle bir etmesini izler, cehennemi bu dünyada yaşamaya devam edersiniz.

Aklın yolu birdir.

Son tahlilde Turgut Aydın en doğru adaydır.

Gelmişiyle, geçmişiyle, bilgisiyle, tecrübesiyle, bürokratik kariyeriyle, siyasi performansıyla belediye başkan adaylığına ve ardından belediye başkanlığına en uygun aday Turgut Aydın'dır.

Halkın içinden halktan biridir.

1958 yılında Zonguldak'ta doğdu, ilk ve ortaokulu Zonguldak'ta, liseyi İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'nde okudu, akademik eğitimini Zonguldak Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'nde tamamlayarak Makina Mühendisi oldu. 1978 yılında henüz üniversite öğrencisiyken TTK Çaydamar İşletme Müdürlüğü'nde yer altı maden işçisi olarak çalışmaya başladı. Öğrenciyken işçi olarak çalıştığı yerde önce Makina Mühendisi, sonra Başmühendis oldu. Kozlu Yeni Kuyu, Gelik Yeni Kuyu ve Kozlu Ali Soydaş Kuyusu kazılarında, ardından TTK İş Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığı'nda Başmühendis olarak görev yaptı. 2004 yılında Genel Maden İşçileri Sendikası'nın daveti üzerine TTK'dan emekli olarak Sendika Genel Başkan Danışmanlığı görevini üstlendi. Halen, A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak danışmanlık ve adli bilirkişilik yapıyor.

CHP'nin neferidir.

Turgut Aydın kökten CHP'li, partisiyle bağı ailesinden geliyor. Rahmetli dedesi Kurtuluş Savaşı'nda İsmet İnönü'nün cephe kumandanlığında savaşmış ve İstiklal Madalyası ile onurlandırılmış bir Gazi. Avukat olan amcası da 1970'li yılların başından itibaren CHP ve SHP içindeki yönetimlerde üst düzeyde aktif olarak görev almış. CHP'ye üniversite yıllarında resmi üyeliğini yapar ve gençlik kollarında çalışmaya başlar. Zonguldak Belediyesi'nde iki dönem meclis üyeliği yapar, bu görevleri sırasında gurup başkanvekilliği, encümen ve komisyon üyeliği görevlerinde bulunur, 2023 genel seçimlerinde 28'inci dönem milletvekili aday adayı olur. Sivil toplum kuruluşlarında da görevler üstlenir; Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mezunlar Derneği kuruluşunda görev alır ve 2 dönem yönetim kurulunda bulunur, Makina Mühendisleri odası üyesidir.

Turgut Aydın'la hem CHP, hem Zonguldak kazanır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nezih Varol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.