Değerli bir insani nitelik: Bağlılık

İnsan ilişkilerinde temel bir unsur olarak öne çıkan güçlü bir duygusal bağ ve sadakat anlamına gelen önemli bir kavramdır. BAĞLILIK: bireyin bir kişiye bir grup ya da ideolojiye duyduğu sadakat ve güven duygusunu ifade eder. Bu kavram geniş bir yelpazede farklı bağlam ve ilişki türlerinde ortaya çıkar. Aile içinde, arkadaşlık ilişkilerinde iş ortamında ve toplumda bağlılık, güçlü sosyal bağların temelini oluşturur.

İNSANLAR ARASI İLİŞKİLERDE BAĞLILIK: derin duygusal bağlar kurmayı ve sürdürmeyi gerektirir. Aile bağları, özellikle de ebeveynler ve çocukları arasındaki bağlılık, bireyin kişisel gelişimi üzerinde derin etkilere sahiptir. Çocukluk yıllarında kurulan güven duygusu ve sevgi, ilerleyen yaşlarda bireyin başkalarına olan bağlılığını etkiler. Aile içindeki bağlılık, bir kişinin hayatının temel dayanak noktasını oluşturabilir ve kişinin toplum içindeki diğer ilişkilerine yansıyabilir.

ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİNDEKİ BAĞLILIK: samimiyet ve güven üzerine kuruludurlar. İki arkadaş arasındaki samimiyet birbirine destek olmayı zor zamanlarda yan yana olmayı hatta en mutlu anında bile yanında olmasını istemektir. Sağlam arkadaşlık bağları bireyin duygusal ve ruhen ihtiyaçlarını karşılamada en az bir aile kadar etkilidir. Bazı arkadaşlıklar vardır gösterişsizdir sadedir. Tafrası olmaz, bakımı kolaydır. Onu ağırladığınız zaman yatağın kuş tüyünden olmasını önemsemezsiniz. Mütevazidir. Onu aramasanız bile darılmaz gücenmez. Kum gibidir. Vakti gelir evin barkın olur. Aile bağı gibidir oysaki. Ehline denk düşesiniz her daim…

İŞ HAYATINA BAĞLILIK: çalışanın iş verene duyduğu bir bağlılıktır. İnsanoğlunu en çok bunalıma sokan ve en keyif veren bir serüvendir. Eğer sevilen bir işse birey tarafından fazlasıyla katkı verir ve iş yerinde olumlu bir atmosfer yaratmaya ehemmiyet sağlar.

TOPLUMSAL BAĞLILIK: toplum içindeki güçlü bağlar birlik ve beraberliği temsil eder. Ortak gururlar veyahut da yaslar gibi. Bu da toplumun sistematik bir şekilde büyümesine yardımcı olur.

Ancak bağlılık kavramı her daim olumlu sonuçları bir arada yürütmez. Zaman zaman aşırı bağlılık bireyin özgürlüğünü sınırlar ve sağlıklı ilişkileri engelleyebilir. Ayrıca bağlılık yanlış bir şekilde yerine getirildiğinde bağımlılığa dönüşebilir ve bireyin kendi benliğini kaybetmesine yol açabilir.

Duygular ve davranışlar insanı, insani davranmaya sürükleyen nitelikleridir. Ama bilinmesi en baş husus şudur ki, olması gerektiği kadar verilen her emek kafidir.

EHLİNE DENK GELMEYEN HER ŞEY YAVAŞ YAVAŞ ZİYAN OLUR. KENDİMİZİ DE UNUTMADAN, EN ÇOK DA KENDİMİZİ SEVEREK YAŞAYALIM…

EDA NUR ÖZTÜRK

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eda Nur Öztürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnanış Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnanış Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.