0
Yazı Detayı
10 Mayıs 2018 - Perşembe 18:37 Bu yazı 1346 kez okundu
 
24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİNDEN SONRA
Recep ALKAN
 
 

Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa 2.Dünya savaşında yerle bir oldu. 1945-1955 yıllarında açlık, enflasyon kısacası yardıma muhtaçtılar.
Bu on yıl içinde; ilk çözdükleri sorun, yönetim ve devlet kurumlarında istikrarı sağladılar. Japonya’da hala o tarihlerde ilk seçimde iktidara gelen parti iktidarda ve istikrar sorunu yok. 
On yılda bu devletler; Ülkelerini yeniden inşa edip, 1960’lı yıllarda biz içerde 1968 kuşağı diye andığımız devrimcilerle uğraşırken, onlar kalkındılar teknoloji üretir oldular.
BİZ NE İLE UĞRAŞIYORDUK O YILLARDA
 Biz 1960-1980’li yıllarda “Din elden gidiyor” şarkılarıyla uyurken, ABD nur topu gibi 1980 darbesi hediye etti bu içerdeki seçkinlere. 
Bizim Ülkemizde; güçlü ve istikrarlı hükümetler çeşitli siyasi entrikalarla veya darbelerle bertaraf edilmiştir. 
Her ne kadar Cumhuriyetimiz olsa da, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” olsa da, halkımız bidon kafalı, göbeğini kaşıyan, küçümsenmiş, hatta “seçmesini bilmeyen bir millet” olduğu için asla seçim sandığına itibar edilmemiştir. 
1946 Genel seçimlerinde uygulanan “açık oy kullanma gizli tasnif” uygulamasında rol alan zihniyet, bu ülkeyi hep perde arkasından, meşru olmayan usullerle dolaylı olarak yönetmiştir. 
Ve zamanla halkın drenci ve eğilimleri Cumhuriyetten gelen haklarına sahiplenme bilinci yükseldikçe, bu defa “Ordu Göreve” naraları ile sokakları karıştırmıştır. 
 Hem “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” olacak, hem de halkın iradesinin ‘Milli İrade’nin seçim sandığında tecelli etmesine razı olamayacaksınız. Bu niyetlerini hep “Atatürk”ün Millete olan saygınlığı ile gizlediler. Çünkü bu milletin yüzde 87 si Atatürk’e inanıyor güveniyor bunu iyi biliyorlardı. Atatürk’ü gözden düşürmek için 1940’lı yıllarda akıl almaz uygulamalara imza attılar, ama halkın gözünden düşüremediler.
1946 seçimlerinden beri hep demokrasi dışı gayri kanuni yollardan kontrolü ellerinde tutmuşlar Atatürk’ün deyimiyle “Asker ya kışlasına çekilsin, yada çizmeleri çıkarıp parti kursun” tespitinin tam tersine Askerin kışlaya dönmesine fırsat bile bırakmadılar.
 Hastalık aslında 1930’lu yıllarda başladı. Atatürk devlet başkanı, ama bürokrasi ve yürütme Atatürk’e direniyor. Sonra Atatürk vefat edince, sonraki idareciler, Atatürk taraftarı diye devlet kademelerinde tam bir görevden alma adı altında temizlik! Yaptılar. O kadar ki; Milli paradan Atatürk’ün resmi kaldırılıyor ve devlet dairelerinin duvarlarından Atatürk’ün resmi indirilip başka resim asılıyor. 
Tam bu noktada Atatürk’ün bir anısını nakletmek şart oldu. 
Atatürk 1920’li yıllarda bir pazaryeri gezisi yapar. Pazara ilk girişte; önüne bir mendil sermiş, mendilin üzerinde bir kitap yanında bir hokka ve divit vardır, ve “dertlilere deva dertlilere deva” diye seslenen, sarıklı cüppeli düzgün bir sakalı olan bir vatandaşa rastlar. 
Atatürk sorar,
Hoca bu ne kitabı?
Hoca,
Yıldız name. Diye cevap verir üstelik hoca değildir aslında.
Bununla ne yapıyorsun? der Atatürk,
Dertlilere ve hastalara muska yazıyorum deva dağıtıyorum der Hoca (Sarık ve Cüppenin cami hocası kıyafeti olduğu ve sadece camide giyilmesi gerektiği kararı bu benzer olaylar sebebiyle alınmıştır).
Atatürk yanındakilere not aldırır ve hemen gerekli çalışmaları yapıp bütün yıldız nama ve büyü sihir kitapları ile muska yazılmasını yasaklar ilgili kitapların derhal toplanmasını emreder. 
 Demiştik ya Atatürk devlet başkanı ama, bürokraside ve yürütmede direnç var itaatsizlik var. Sahada devlet görevlileri Kuran kitaplarını yıldız name (Arap Alfabesiyle İbranice yazılmış bir kitaptır) kitaplarını toplamaya başlarlar, özellikle Atatürk’ün vefatından sonra Kuran kitapları toplatılmasına dönüşür uygulama. 
Sorun ne peki bu süreçte? Sorun Devlet otoritesinin suiistimal veya bürokraside umursanmaması sorunudur. Çünkü Yürütmenin başında Atatürk var ve Atatürk’e bir direnç odağı var. Üstelik o zamanki CHP içinde CHP gibi düşünmeyen unsurlar mevcuttu. Bu durumda Devletin başı ayrı kuyruğu ayrı hava çalıyor böylece Devlet erki, sorunlara zamanında doğru refleksi veremiyordu.
 Üstüne üstlük; Devletin yereldeki idarecileri o kadar başına buyruktular ki; dayısı olan adliyenin ön kapısından girip arka kapısından çıkıyordu. Halk o kadar küçük görülüyor, o kadar aşağılanıyordu ki; onlara idareciler “sen sadece git bahçeni kaz tarlada çalış ve çağrıldığında askere gel” diye söylendiği kayıtlıdır.  
Atatürk’ün hatıratına tahammül edemeyen bir zihniyet, 1946 genel seçimlerinde muhtemel bir iktidar değişimine razı olabilir mi? Bu ve benzer olayları resmi tarih kitaplarında neden bulamıyoruz? 
1950 Genel seçimlerde Merhum Adnan Menderes Başkanlığındaki Demokrat Parti tek başına iktidar olur. 
Halkın ihtiyaç ve taleplerine uygun reformlar yapmaya başlar. Devletin en acil çözüm bekleyen sorunlarını birer birer masaya yatırıp, kalkınmaya ve ekonomiye özel çaba harcar. Ve ülkede bazı şeyler değişmeye, halkın hoşnutluğu ile topyekun çalışma ve üretme seferberliği başlar. Bidon kafalılar ve göbeğini kaşıyan adamlar iktidar olduklarını düşünüyorlardı. Ve fakat gizli kapılar ardında ince planlar, telaşlı toplantılar yapılıyordu, iktidar hükümet etmekle meşguldü.  
1957 seçimlerinde tekrar tek başına iktidar olan Adnan Menderes ve Demokrat Partisi, vesayet odaklarını endişelendirmiş ve iktidarı seçimle alamayacaklarını anlamışlardı. Halk her defasında kendisini ayrıcalıklı ve üstün gören çevrelerin karşısındaki partiye oy veriyordu.
Demokrat Parti iktidarına tehdit ve şantajlar başladı. Daha da ileri giderek “sizi biz bile kurtaramayız” diyerek acı gerçeği dışa vurdular. 
Halkın seçtiği Adnan Menderes ve Demokrat Parti darbe ile indirildi. İndirilme gerekçeleri ve meşru göstermek için hazırlanan olayların uydurma olduğu daha sonraki dönemlerde belgelendiyse de Bu Menderes ve arkadaşlarını asılmaktan kurtaramadı. 
Yassı ada mahkemesinin tam bir garez ile kurgulanmış hiçbir hukuki dayanağı olmayan uydurma hikayeler delil gösterilerek hüküm verilmiştir. 
Gerek Atatürk zamanında ve gerekse 1960 darbesi döneminde, Devlet otoritesi devletin ilgisi olmayan kurumlarının inhisarına geçmiş, daha da vahim olanı devlet aygıtı dışındaki odaklar devlet otoritesine ortak olamaya başlamışlardır. Bunların daha sonra adı vesayet odakları olarak anıla gelmiştir.
  Burada olan şey tam bir başıbozukluk düzeni olup; Ordunun durumdan vazife çıkarıp Cumhuriyeti koruma ve kollamaya kalkması, yargının kuvvetler ayrılığı ilkesini devlete bağlılık yerine başka odaklara bağlılığı, Devletin asli unsurlarının seçilmişlerin uhdesindeki yönetme hakkına direnç göstermeleri gibi bir dizi organizasyon başıbozukluğu sayılabilir 
1980 darbesine ilk dönemlerde top yekun bir halk desteği oldu. Halk öylesine bezdirilmiş, öylesine gelecek kaygısına düşürülmüştü ki; o 11 Eylül1980 akşamına kadar günde sokaklarda 35 kişi ölürken 12 Eylül 1980 sabahı tek bir silah patlamadı askerin silahından başka. Çünkü hepsi bir plandı.
 Ve ABD açıklama yaptı. Dedi ki “bizim çocuklar başardı”
 1983 Genel seçimlerinde halk yine “Milli irade dedi, beni benim seçtiğim parti yönetecek” dedi. Ve Ordu veya Vesayet odaklarının partisine rağmen, Anavatan Partisi yani Turgut Özal iktidar oldu. Halkın iradesi böyle tecelli etti. 
 Devletin sorunları hep kilimin altına süpürülmüş, sadece ve sadece iktidar kavgası vardı. Bu kavgadan zaman bulup ele alınamayan sorunları Merhum Turgut Özal masaya yatırdı. Hep bahane edilip devletin başına kakılan 141, 142, 163. maddeleri kaldırdı ve Deniz Gezmiş ve arkadaşları CHP’nin de desteği ile boşuna asılmış oldu. 
TÜRKİYE CUMHURİYETİ HİÇ BİR ZAMAN EGEMEN VE BAĞIMSIZ BİR DEVLET OLAMADI.
 Ne zaman güçlü bir halk desteği ile müdrik bir hükümet kurulsa, Devlete sadık olması gereken kurumların direnci ve engellemesi, iktidarın halka dokunması veya devletin halkla barışması engellendi. 
Halk tarafından kendisine yönetme yetkisi verilen Meclisin Anayasa’da belirtildiği üzere en yüksek merci niteliği hakkı tanınmadı. 
 Ya Ordu müdahale etti, ya da yargı. Sivil toplum kuruluşları olarak meslek odaları ve diğer STK’lar farklı düşüncelerini, Yürütme erkinin devlet otoritesini adil ve olması gerektiği düzeyde etkinleşmesini engellediler.
Böyle bir devlet işleyişi her zaman harici güç odaklarının müdahalesine açık olur.
 Nitekim bu sene için CHP Milletvekili Tuncay Özkan TV programında; NATO ve AB’ye seslenerek “Türkiye’ye müdahale edin, bu iktidarı devrilsin” diyebilecek kadar gayrı milli bir zihin tutulması içine düşmüştür. 
MESELE NEDİR?
  Mesele iktidarın; Devlet erkinin tüm kamu kurum ve kuruluşlarına şamil olmak üzere Devlet otoritesi altına alması, ve kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonu tesis etmeye başlamasından rahatsızlar. Özellikle milli güvenlik ve ekonomide milli menfaatlere tüm kamu kurumlarının sıkı bir riayet sürecine girmesidir. 
 Terörle mücadelede; güvenlik güçlerimizin devlete sadakati ve meclisin emrine teslimiyeti, Devlet hiyerarşisinin anayasada yazıldığı gibi düzene girmesi, içerdeki meşru yollardan iktidar olma umudu olmayan siyasetçileri kaygılandırdı. Bu defa “Ordu göreve” de diyemiyorlar, çünkü ordu görevinin başında, devletin dolayısı ile meclisin içinden çıkmış iktidarın emrindedir. Bu yüzden NATO ve AB’den müdahale etmesini isteyecek kadar gözleri dönmüştür. 
15 yılda bu iktidar; ekonominin yüzde 45’i kayıt dışıydı 2002 de, 2017 rakamları ekonominin kayıt dışılık oranı yüzde 29 a inmiş. 
 2002 de Devlet GSMH’sının yüzde 83’ünü borç faizine harcıyordu. 2017 yılı rakamlarına göre 2018 yılı borç faizlerinin GSMH oranı yüzde 8,7 dir.  
 Şimdi; 24 Haziran 2018’de ne olacak. Recep Tayip Erdoğan seçilecek. Ak Parti, MHP, BBP’den oluşan Cumhur ittifakı seçimi kazanacak. Yasama, Yürütmenin kontrolünden çıkacak. Yasama Yürütmenin getirdiği teklifleri, iktidar baskısı olmadan ve gurup kararı olmadan karara bağlayacak. 
Zaten kuvvetler ayrılığı Türkiye Cumhuriyetinin en büyük sorunuydu. Bürokrasi ve kamu kurum ve kuruluşları adeta başına buyruk davranıp iktidarları köstekliyordu. Mecliste hükümet kurmak genellikle meclis dışı güçlerin kontrolü altındaydı. Koalisyonlar istikrarsız ve genellikle kendi aralarında kamu kurum ve kuruluşların paylaşıyorlardı. 
İstikrarsız ve kamu düzeni olmayan parçalanmış iktidar erkiyle 68 yıl kaybettik. 
15 Temmuz 2016 darbesinden sonra kısa zamanda toparlanan güvenlik güçlerimiz, devlet otoritesine tam bir teslimiyet içine girmeseydi ve Devlet hiyerarşisi anayasadaki çizgisine gelemeseydi, şimdi belki de Darbeciler ve arkalarındaki ABD ve AB tarafından işgal edilmiştik. 
Dikkat edilirse; Güvenlik güçlerimizin içinde ağustos 2016 Fırat Kalkanı esnasında binlerce fetö kriptosu olduğu halde harekat başarılı oldu. Çünkü Güvenlik Güçlerimiz Devlete bağlılığını tazelemiş, meclisin emrine ancak girmişti. 
İktidarın Milli ve Yerli duruşu tüm Devlet kurumlarının Yürütme erkinin stratejilerine tam bir uyum refleksi içine girdiler. İşte istikrarın faydası bu, işte 24 Haziran seçimlerinde gelecek olan yeni yönetim sistemi bunun için çok önemli. 
 Bu Ülkenin tek sıkıntısı; iktidar partisinin halka söyleyecekleri var. Yaptığı icraatlar ve yapacağı projeler var, bunların en önemlisi 24 Haziran 2018 seçimleri ile başlayacak olan Başkanlık sistemiyle kalıcı istikrar projesidir. 
Sıkıntı muhalefetin bir projesi ve önerebileceği güzel bir projeksiyonu yok, vizyonu yok, geleceğe ve günümüze ait önerisi yok. 
 Biri sarayı yıkıyor. Diğeri devletin uçaklarını satıyor. Öbürü 3. Hava limanı projesini durduruyor. Bir diğeri kanal İstanbul’u iptal ediyor. Bir diğeri vatandaşın kredi kartı borçlarını ödüyor. Bir başkası bütün borçları siliyor. 
 Ordumuzun elindeki yerli ve milli silah ve mühimmatları satıp, yüzde 70 dolayına çıkmış yerlilik oranını yakalamış savunma sanayimizi iptal etmezler. 

 
Etiketler: 24, HAZİRAN, 2018, SEÇİMLERİNDEN, SONRA,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
18 Mart 2019
ZONGULDAK’TA SEÇİM VAR
116 Okunma.
14 Mart 2019
DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKMÜ?
100 Okunma.
11 Mart 2019
SOSYAL DEMOKRATLIĞIN TEORİK TEMELİ
133 Okunma.
07 Mart 2019
MARJİNAL SİYASET
122 Okunma.
04 Mart 2019
MERKEZİYETÇİ HİYARARŞI KOLAYCILIĞI
151 Okunma.
28 Şubat 2019
ABD-AVRUPA ULUSLARARASI ANLAŞMALARI ASKIYA ALDI
145 Okunma.
25 Şubat 2019
YENGEÇ SENDROMU
552 Okunma.
21 Şubat 2019
EVRENSEL TABİ HUKUK
318 Okunma.
18 Şubat 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-8
289 Okunma.
14 Şubat 2019
BU ÇÖPLÜKTEN GERİ DÖNÜŞEBİLİR ATIK ÇIKMAZ
269 Okunma.
10 Şubat 2019
BELEDİYECİLİĞİN ŞİFRELERİ
327 Okunma.
07 Şubat 2019
SÜRÜ PSİKOLOJİSİ
253 Okunma.
04 Şubat 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-2
339 Okunma.
31 Ocak 2019
METAMORFOZ
382 Okunma.
24 Ocak 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-1
543 Okunma.
21 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-7
236 Okunma.
17 Ocak 2019
MANEVİ DENGESİ BOZUK PARTİLİ PROFİLİ
297 Okunma.
13 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-6 Dr. Hikmet Kıvılcımlı özel
272 Okunma.
10 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm-5
359 Okunma.
07 Ocak 2019
HALK DALKAVUK’LUĞU
330 Okunma.
03 Ocak 2019
AHLAK VE DİN
322 Okunma.
27 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm 4
435 Okunma.
23 Aralık 2018
ABD'nın Kısa Kanlı Soykırım Tarihi...
344 Okunma.
20 Aralık 2018
DOLAR SİLAHI
261 Okunma.
13 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-3
407 Okunma.
10 Aralık 2018
“YANDAŞ”
374 Okunma.
06 Aralık 2018
AK PARTİ DR. ÖMER SELİM ALAN DEDİ
482 Okunma.
29 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-2
400 Okunma.
22 Kasım 2018
Zonguldak ve Türkiye Taşkömürü Kurumu
696 Okunma.
19 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-1
395 Okunma.
15 Kasım 2018
KUVVETLER AYRILIĞI VE ADİL DEVLET
378 Okunma.
08 Kasım 2018
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kırmızıçizgileri
575 Okunma.
05 Kasım 2018
Sultan Galiyev ve Mustafa Suphi neden öldürüldü?
395 Okunma.
01 Kasım 2018
CUMHURİYET VE MİLLİ KURUMLAR
412 Okunma.
25 Ekim 2018
MİLLİ MEVZULAR VE POLİTİKA
639 Okunma.
18 Ekim 2018
TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR
687 Okunma.
14 Ekim 2018
TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İDDİASI
461 Okunma.
11 Ekim 2018
GEÇMİŞ GERİDE DERS ÖNÜMÜZDE
559 Okunma.
04 Ekim 2018
ŞERAFETTİN NAS’IN BİTMEYEN MÜCADELESİ
540 Okunma.
01 Ekim 2018
FİNANSMAN MALİYETİ VE FİYAT ARTIŞI, İÇ PİYASALAR;
536 Okunma.
27 Eylül 2018
BM’NİN 73.GENEL KURULU VE ABD’NİN ÇÖKÜŞÜ
455 Okunma.
20 Eylül 2018
DEMİRPARK AVM (67BURDA) VE 3. HAVA ALANI
524 Okunma.
13 Eylül 2018
İNSAN OLMA SANATI VE DEVLET İŞLERİ
362 Okunma.
06 Eylül 2018
Modern yaşamın sebep sonuç çıkmazı
480 Okunma.
03 Eylül 2018
DARBELER VE EKONOMİK KRİZLER
342 Okunma.
30 Ağustos 2018
TRUMAN DOKTİRİNİ, MARŞHALL YARDIMI VE BAĞIMSIZLIK
461 Okunma.
16 Ağustos 2018
14 AĞUSTOS 2018 AK PARTİ’NİN 17. YAŞ GÜNÜ
692 Okunma.
08 Ağustos 2018
AMERİKA BİRLEŞİK ŞİRKETLER DEVLETİ
913 Okunma.
03 Ağustos 2018
BARDAĞI TAŞIRAN BRICS ZİRVESİ
517 Okunma.
26 Temmuz 2018
ENDİŞELENİN STRATEJİK ORTAKLAR
538 Okunma.
19 Temmuz 2018
SİYASET VE ALGI YÖNETİMİ
604 Okunma.
12 Temmuz 2018
TÜRK SOLU SORUNSALI
712 Okunma.
05 Temmuz 2018
DÜNYANIN SON 200 YILI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ
937 Okunma.
28 Haziran 2018
SEÇİM ATMOSFERİ
978 Okunma.
21 Haziran 2018
DERİN OLAN KUYU DEĞİL, KISA OLAN İPTİR
891 Okunma.
07 Haziran 2018
PARAN KADAR KONUŞ
829 Okunma.
31 Mayıs 2018
Cumhur ittifakı ve Millet İttifakı
760 Okunma.
25 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
607 Okunma.
24 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
487 Okunma.
03 Mayıs 2018
Dünya sahnesinde Türkiye
692 Okunma.
26 Nisan 2018
Bağımsız ve Milli Egemenliğine sahip olmak üzerine
997 Okunma.
19 Nisan 2018
Gündem seçim
1911 Okunma.
12 Nisan 2018
Beslenme ve Alışkanlıkları;
2216 Okunma.
05 Nisan 2018
Bir Ülke tasavvur ediniz ki;
1841 Okunma.
29 Mart 2018
Üçüncü Yol-üçüncü göz
1408 Okunma.
22 Mart 2018
Georges Politzer’den Sonra;
1459 Okunma.
15 Mart 2018
MESELE PETROL ENERJİ KORİDORU DEĞİL
1036 Okunma.
08 Mart 2018
GELENEKSEL DÜĞÜNLER VE EKMEĞİN TADI
887 Okunma.
01 Mart 2018
İSTİLA – KATLİAM – YAĞMA GÖRÜN
1631 Okunma.
22 Şubat 2018
YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ VE TERÖR
1416 Okunma.
15 Şubat 2018
Bütün Yollar Ortadoğu’ya çıkıyor
1790 Okunma.
08 Şubat 2018
Köprü meselesi ve kozlu kavşağı
1417 Okunma.
01 Şubat 2018
Birleşmiş Milletler ve Zonguldak
1030 Okunma.
25 Ocak 2018
Başarılı olmak yerine, başarılıyı dibe çekmek
1060 Okunma.
18 Ocak 2018
Yağmalanmış Ülkeler
1668 Okunma.
11 Ocak 2018
Hasta Partiler, Hastalıklı Partililer
892 Okunma.
05 Ocak 2018
Hafıza Kaybı
1176 Okunma.
28 Aralık 2017
Üçüncü Dünya Halkları
1068 Okunma.
24 Aralık 2017
İnsan Ne Kurttur, Nede Kuzu
806 Okunma.
14 Aralık 2017
İNSAN İÇİN DEVLET
1092 Okunma.
07 Aralık 2017
DEVLET VE İNSAN
894 Okunma.
30 Kasım 2017
İŞLETME VE MALİYET
1005 Okunma.
23 Kasım 2017
İŞ KUR, KOSGEB, BAKKA
1127 Okunma.
16 Kasım 2017
AMERİKAN RÜYASININ KABUSLARI
1078 Okunma.
09 Kasım 2017
NE OLACAK BU TTK
1085 Okunma.
02 Kasım 2017
GÜNÜN KONUSU TTK
1252 Okunma.
26 Ekim 2017
TTK’YI KURTARMA PLANI
1424 Okunma.
19 Ekim 2017
DEVLET VE DEMOKRASİ
1240 Okunma.
12 Ekim 2017
DALDAN DALA
1396 Okunma.
06 Ekim 2017
KIŞLIKLAR HAZIRLAYIN
1054 Okunma.
28 Eylül 2017
ELEŞTİRİLMEK
1243 Okunma.
22 Eylül 2017
PARTİLER VE TEŞKİLATLARI
1521 Okunma.
15 Eylül 2017
SİYASETİN FİNANSMANI
1539 Okunma.
08 Eylül 2017
Bu yazıyı 2013 Mayıs’ta yazmıştım!..
1069 Okunma.
25 Ağustos 2017
DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE ÇÜRÜME
1333 Okunma.
18 Ağustos 2017
HİZMETKAR VE MİLLİ (YERLİ) OLMAK
1079 Okunma.
10 Ağustos 2017
Benim seçilmediğim yer batsın!
1508 Okunma.
02 Ağustos 2017
SOSYAL MEDYANIN YAN ETKİLERİ
1151 Okunma.
25 Temmuz 2017
GENEL KURUL GELENEĞİ
1288 Okunma.
18 Temmuz 2017
DEMOKRASİNİN FİDANLIĞI DERNEKLER
1251 Okunma.
10 Temmuz 2017
EMEKLİ MAAŞLARI
1506 Okunma.
Haber Yazılımı