Ayberk AYGÜN ‘AN’ DA KALAMAMAK!
Yazı Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 00:05 Bu yazı 2775 kez okundu
 
‘AN’ DA KALAMAMAK!
Ayberk AYGÜN
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Mesleğim gereği sık sık gözlemlediğim üzere kararımızı vermeden önce etkilendiğimiz pek çok faktör mevcut. 
Üstelik bunların pek çoğu kafa karışıklığından başka da bir işe yaramıyor.
Neden bu kadar çok detayla kendimizi boğuyoruz; çünkü “En doğru kararı verme” kaygısıyla yaşıyoruz en temelde… 
Bu bir bakıma doğru bir strateji; bununla birlikte çok kolay abartıya kaçabiliyoruz da.
Her olay kendi içinde özeldir ve sadece o “An” a aittir. Olayların hafızası yoktur ve dolayısıyla geçmişten etkilenmezler… Aynı şekilde öngörüleri de yoktur bu açıdan sonuçlarla da ilgilenmezler… 
Geçmiş, gelecek ve “an” da kaybolanlar bizzat bizleriz ve bu bizim algılama şeklimizden tutun da davranış tercihimize kadar her şeyi etkiler… Hem de sık sık. 
 “Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer.” Sözünün anlattığı da aslında insanın kendini korumak adına yaptığı abartılı davranışlar değil midir?
                                                                                                               ***
 “En doğru karar ne?”… “Aslında; yapmak istiyorum ama elalem ne der?”  “Yanlış anlaşılmak istemiyorum.”  Gibi zihnimizde dolaşan onlarca cümle kalıbı bizi giderek bir belirsizliğe sürükler ve en doğrusu hangisi diye düşünürken; strese girmeye, hataya yaklaşmaya başlarız. 
Pek de emin olamasak da bu süreçlerden her olayda ya da durumda zihinsel olarak geçmeye devam ederiz.  
Şöyle kendimize dışardan bir bakabilsek aslında, içinde bulunduğumuz olay ya da durumun o “An” a özel olduğunu kolayca fark edebiliriz. Tabi bizler bunu genelde zaman geçtikten sonra anlıyoruz. 
Lev Tolstoy’un “İnsan Ne İle Yaşar”da anlattığı bir hikaye vardır.
Bir zamanlar kralın biri şayet bir işe doğru zamanda başlamayı bilirse, kimin sözüne kulak verip kimden uzak duracağını bilirse ve de hepsinden önemlisi, her zaman yapması gereken en önemli şeyin ne olduğunu bilirse, giriştiği hiçbir işte başarısızlığa uğramayacağını düşünmüş.
Bu düşünceden hareketle bütün krallığına kendisine bir iş için en doğru zamanın ne zaman olduğunu, kendisi için en gerekli insanların kimler olduğunu ve yapılması gereken en önemli şeyin ne olduğunu öğretecek kişiye büyük bir ödül vereceğini duyurmuş.
 Bunun üzerine alimler kralın huzuruna gelmişler. Ancak kralın sorularına hepsi farklı cevaplar vermişler.
Verilen bütün cevaplar farklı farklı olduğu için kral bunların hiçbirine katılmadığını söyleyerek ödülü hiç kimseye vermemiş. Ancak sorularının doğru cevaplarını hala bulmak istediğinden, bu konuda yalnız başına yaşayan ve kendini ve Tanrı’yı tanımaya vermiş, bilgeliğiyle ünlü birisine danışmaya karar vermiş.
Bilge bir ormanda yaşıyor ve yaşadığı bu ormanın dışına hiç çıkmıyormuş. Kral bu nedenle üzerine sıradan giysiler giymiş. Bilgenin yaşadığı ormana tek başına gitmiş.
Kral kendisine doğru gelirken bilge adam, kulübesinin önündeki toprağı kazmakla meşgulmüş. Zayıf ve güçsüz görünen bilge, krala selam vererek kazmaya devam etmiş.
 Kral, bilge adamın yanına gelerek,
 Soracağım şu üç soruyu cevaplamanız için size geldim, bilge kişi. Doğru zamanda doğru şeyi yapmayı nasıl öğrenebilirim? Bana en gerekli olan insanlar kimlerdir ve dolayısıyla kimlerin sözüne daha fazla önem vermeliyim? Hangi şeyler diğerlerinden daha önemlidir ve üzerlerine öncelikle eğilmem gerekir?
 Bilge adam, kralı dinlemiş ama hiçbir şey söylememiş. Kazmaya devam etmiş.
Kral, bilgeye yardım etmek istediğini söyleyerek küreği elinden almış ve iki tarhı belledikten sonra sorularını yinelemiş. Bilge adam krala yine cevap vermemiş.
Kral uzun bir süre daha kazdıktan sonra bilgeye sorularını cevaplamasını istediğini, eğer cevaplamamakta ısrarlıysa oradan ayrılmak istediğini söylemiş.
 O sırada yanlarına koşarak birinin geldiğini fark etmişler.
Adam, yanlarına iyice yaklaşınca yaralı olduğunu ve kan kaybettiğini görmüşler. Kral hemen elindeki küreği bırakmış, yaralının kanını durdurmak için elinden geleni yapmış. Kral ile bilge adamın yardımlarıyla ölümden kurtulmuş.
 Sabah olduğunda yaralı adam kendine gelir gelmez kraldan özür dilemiş. Bu duruma çok şaşıran kral, bu özrün nedenini anlayamamış. Yaralı adam, krala minnettarlığına neden olayı anlatmaya başlamış.
Yaralı adam, o gün kralı takip ettiğini, bilge adamı görmeye gittiğini bildiğini, dönüşte onu öldürmeyi planladığını anlatmış. Ancak kral, bilgenin yanında uzun süre kazma işiyle meşgul olduğu için ölümden kurtulmuş. Kralın adamları ise onu yakalayarak yaraladıklarını öğrenmişler.
Yaşlı adam, hayatını kurtaran kraldan kendisini bağışlamasını eğer yaşarsa bundan sonra ona kulluk yapmak istediğini söylemiş.
 Kral düşmanıyla böyle kolay yoldan barıştığı ve onu bir dost olarak kazandığı için çok mutlu olmuş. Onu bağışlamış ve kendisiyle alakadar olmaları için hizmetçileriyle doktorlarını görevlendirmiş.
Artık oradan ayrılmak istediğini söyleyerek, yaralı adamdan müsaade isteyen kral, son kez sorularına cevap almak için bilge adamın kendisiyle konuşmasını istemiş. Bilge adam, ona cevaplarını aldığını söylemiş. 
Kral istediği cevapların ne olduğunu kendisinden dinlemek istediğini söylemiş.
Bilge adam bunun üzerine anlatmaya başlamış: 
“Dün benim güçsüz oluşuma acımayıp, bu tarhları benim için kazmasaydınız ve yolunuza gitseydiniz, o adam sizi vuracaktı. Dolayısıyla en önemli an o tarhları kazdığınız andı. En önemli kişi ise bendim ve en önemli uğraşınız da bana iyilik etmekti.” 
Sonra, o adam bize doğru koşarak geldiğinde, en önemli an onunla ilgilendiğiniz andı. Zira siz adamın yarısını sarmasaydınız adam sizinle barışmadan ölecekti. Dolayısıyla sizin için en önemli adam oydu ve onun için yaptıklarınız sizin için en önemli uğraştı. 
Önemli olan tek bir an vardır, o da şu an içinde bulunduğunuz andır.
 Çünkü bir tek o zaman elinizden bir şeyler gelebilir. İnsana gerekli olan kişi şu an yanında olan kişidir. 
Çünkü hiç kimse günün birinde bir başkasına işinin düşüp düşmeyeceğini bilemez. Ve de insan için en önemli uğraşı iyilik yapmaktır. Zira bu, insanın yeryüzüne gönderiliş gayesidir.

 

 
Etiketler: ‘AN’, DA, , KALAMAMAK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı