Yusuf İkram TUNA ÇOK BİLENLER
Yazı Detayı
14 Ağustos 2020 - Cuma 00:00 Bu yazı 1392 kez okundu
 
ÇOK BİLENLER
Yusuf İkram TUNA
y.ikramtuna@gmail.com
 
 

Merhaba;

Yapamadıklarınız, yapanlara engel olabileceğiniz anlamına gelmez!         

Neden herkes kendinden üstün olarak gördüklerini yanına indirmeye çalışır? Sadece biraz daha çabalayarak aynı konuma ulaşabileceğinin farkında olmak neden istemez insanlar?

Herkes elbette mükemmel değil ve olamayacaktır. Her insanın mutlak eksik olduğu ve mükemmel olduğu farklılar elbette olacaktır. İnsanların bunun farkında olabilmesi en büyük farkındalıktır. Bunun farkına vardığınızda eksik olan yönlerinizin gelişimi için bir yol alternatifi çıkartarak güçlenebilirsiniz. Fark ettiğiniz eksikliğiniz için en büyük ders kimin bu konuda mükemmel olduğunu bulmak ve onun yanında kendinize yer bulmaya çalışmaktır. Tecrübelerini paylaşabileceğiniz birilerinin etrafınızda yer alması size daha gerçekçi adımlar atmakta yarar sağlayacaktır. Lakin biz toplum olarak bizden başarılı olduğunu fark ettiğimiz insanların başarısını bertaraf etmek için çabalar olduk.

Yaptığı işleri mükemmeliyet derecesine getirmiş bir doktordan daha iyi olduğunu iddia eden inşaat mühendisi tanıyorum. İnşaat mühendisinden daha iyi olduğunu söyleyen de bir doktor tanıyorum. Bilgi kaynağını sorduğunuzda size internetten okudum cevabını verecek kadar da bilgili biri üstelik. Hayatımızın en güzel veri kaynağı interneti doğru kullandığımızda gerçek verilere çok kolay ulaşabiliyoruz. Fakat bunu yaparken bilgi ile tecrübenin bir arada bulunması gereken durumları ihmal ediyoruz.

Çağrı merkezinde çalışandan daha iyi yasalarını bildiğini ileten harika bir işçi kardeşimiz var. O hep haklı durumda ve işverenler hep haksız durumda. Vergi mükellefiyetinin açılması esaslarını mali müşavirden daha iyi bilen bakkal var. Ben kaç dükkân açtım kapattım diyor, savunması da bu kadar.

Avukattan daha iyi savunma yapabilecek kapı komşumuz var, ben herkesin davasında vardım o sadece boşanma avukatı diye savunması var. Tavuk bakanın yemlemesine, öküz bakanın beslemesine laf edip hayatında hiç hayvana dokunmamışlar var. Evinin ihtiyacını karşılamaya aciz, komşusunun işinde gözü olan var.

Nereye kadar bu şekilde gidersiniz bilmem. Bu gidişinde sonunun hayırlı olacağını da söyleyemem. “iş bilenin, kılıç kuşanın” boşuna dememişler. Herkes her konuyu bilmek zorunda değildir. İnsanların kendi aralarında mutlak farklılıkları oluşacaktır. Önemli olan kendi eksikliğimizi bilmektedir. Kimseyi başarısından mahrum etme çabasına girmeyin. Siz özünüz olun ve insanlara saygı duyun. Bilgi paylaştıkça çoğalır, bildiklerinizi anlatın ve bilmediklerinizi sorun!

Çocukları sevin.
Saygı, sevgi ve sağlık dileklerimle… Hoşça kalın.

 
Etiketler: ÇOK, BİLENLER, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı