Nezih Varol EMİN DAYI SAYGIYLA ANILMALI
Yazı Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 00:05 Bu yazı 351 kez okundu
 
EMİN DAYI SAYGIYLA ANILMALI
Nezih Varol
nezih.varol@hotmail.com
 
 

 

Hiç kuşkusuz Zonguldak, Türk sanayisinin gelişmesinde öncü rol üstlenmiş, güçlü bir ekonomiye kavuşmasının kilit şehri olmuştur.

 

Ancak, Zonguldak bundan çok daha önce sanayi devrimini gerçekleştirme noktasında Avrupa'nın pek çok gelişmiş ülkesinin de kilit şehriydi.

 

Sanayi ve teknolojik gelişmede çağın çok gerisinde kalan Osmanlı Devleti, ne yazık ki elinin altında bulunan altın yumurtlayan tavuğu batılılara teslim etmiş, etini de, sütünü de yabancı sermayeye adeta peşkeş çekmişti.

 

İşte bu yıllarda, değerine paha biçilemez madenlerimiz Fransız ve Belçikalı şirketlerin elindeyken, insanlarımız, emekçilerimiz, madencilerimiz de yabancı şirket sahipleri tarafından portakal suyu gibi sıkılıyor, posası da beş kuruş etmiyordu.

 

Ama tüm olumsuz koşulların yarattığı kahramanlar hep var olmuştur, olacaktır; bu kahramanlardan birinin de er bir kişi olan Emin Dayı olduğunu yeni öğrendim.

 

Kimden mi? Aynı mesleği paylaşıyor olmaktan gurur duyduğum kuzenim  Ela Sezen'in kaleme aldığı ve görev yaptığı Haber Global'de yayınlanan 'Fransız Kömür devine karşı Emin Dayı' başlıklı özel haberinden... 

 

Sizinle de paylaşmak istiyorum;

 

"Fransız kömür devine karşı Emin Dayı!

 

Yıl 1923... Cumhuriyetin kurulmasına aylar kalmış... Zonguldak'taki maden işçileri İstanbul'daki tramvay işçilerinin eylemlerini duyarak Fransız şirketle masaya oturmak istiyor. Temsilcileri ise Emin Dayı!

 

ÖZEL: Ela SEZEN/Haber Global/01.05.2021 

 

Bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü... Bugün sizleri tam 98 yıl öncesine götürüp dedem Emin Erkişi, nam-ı diğer Emin Dayı'nın Fransız maden şirketine karşı olan öyküsünü anlatmak istiyorum.

 

Yıl 1923. Aylardan temmuz. 3 ay sonra Cumhuriyet ilan edilecek. Ondan 6 ay sonra da Zonguldak, Türkiye Cumhuriyetinin ilk ili olacak. Ama o günlerde daha kömür havzası. En değerli madeni kömür ise şehrin tarihinden daha eski. Velhasıl biz o günlere daha yakından bakalım. 

 

Cumhuriyetin doğumuna artık aylar var. Genç Ankara hükümetininin sorunları boyunu aşkın. Zonguldak merkeze bağlı ama ekonomik anlamda Fransızların esaretinde. Çünkü kömür işletmeleri Fransız şirketinin tekelinde. Ereğli şirketi Zonguldak’ın tüm kömür havzalarını zapdetmiş durumda. İşçiden yukarı Türk yok. İki vardiya çalışılıyor. Gün doğuyor çalışmaya başlıyor gün batıyor paydos ediyorlar işçiler. 

 

Yaşam koşullarıysa mesai saatlerinden daha zorlayıcı. İşçiler izbe barakalarda kalıyor. Eğer barakanın çatısı varsa şanslı sayılıyorlar. Alt alta, üst üste, koyun koyuna yatıyorlar. Başlarını ya katladıkları mintanlarına, o da yoksa ağaç kütüğüne koyuyorlar. İş kazaları da eksik olmuyor. Kimi zaman bu kazaların sonu ölüme bile varıyor. Tüm bu ağır şartlara rağmen ödenen maaşlar değil ayı, günü zor kurtarıyor. Amele en fazla günlük 7 kuruş alırken en üst mertebe gar şefi 200 kuruş kazanıyor.

 

Okkadan çıkan ekmeğin tanesinin 20 kuruş olduğu düşünülürse çorbayı kaynatacak aşın kıymeti daha net ortaya çıkıyor. O dönemin en basit tarifi böyle. Şimdi sizi bu kömür karasında bir hak mücadelesinin kahramanı ile tanıştırmak istiyorum. 

 

Emin Erkişi nam-ı diğer Laz Emin. Benim dedem, Zonguldak'ın Emin Dayısı... Aynı şirkette önce nakliye personeli sonra gar şefi olarak çalışıyor. Daha 33 yaşında. O günleri şöyle özetliyor, “Baş kaldıracakları hemen susturacak bir çok yöntemleri olduğu gibi para ve mevki ile vicdan satın almanın sanatını da biliyorlardı.” Çevresinde cesur, güvenilir biri olarak biliniyor. Ne de olsa Kurtuluş Savaşı'nda Zonguldak’taki iki çeteden birinin liderliğini yapmış. Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılık yemini etmiş.

 

Bir Kuva-yi Milliye üyesi olarak hangi cephede  ihtiyaç olsa soluğu orada almış... Sonunda memleketi Zonguldak’a dönmüş. Bir ikindi vakti 10-15 işçi çalıyor kapısını. Ellerinde bir gazete. İlk sayfada İstanbul’da elektrik ve tramvay işçilerinin grev haberi.

 

BAŞLARINA GELECEĞİ AZ ÇOK TAHMİN EDİYORLAR

 

Emin Erkişi niyeti anlıyor da grevi aklı almıyor. Nasıl yapılır ki grev, hiç deneyimlememişler ki. Düşünülüyor, taşınılıyor. İşe gazetedeki taleplerden kendilerine uyanları seçmekle başlanıyor. Emin Erkişi sözcü seçiliyor. Bir mektupla talepler anlatılıyor, altına da işçileri temsilen sözcü olarak imzasını atıyor. Başlarına gelebilecekleri az çok tahmin ediyorlar. O nedenle daha Emin Dayı sormadan “Eğer işten çıkarılırsan hepimiz iş bırakırız” diyor işçiler. Hemen bir grev düzenleme komitesi kuruluyor. Başına Emin Erkişi getiriliyor ve 4 madde talep ediliyor.

 

1- Amele kanununun 11. maddesinde belirlenen asgari ücretin ödenmesi

 

2- 8 saat çalışma ve fazla mesai için 2 kat ücret

 

3- Haftada 1 gün izin 

 

4- Yabancı işçi yasağı

 

Vakit kaybetmeden mektup şirkete ulaştırılıyor. Malumun ilamı çok geçmeden gerçekleşiyor. Emin Erkişi’nin ertesi gün işine son veriliyor. Emin Dayı kimseye söylemeden Bartınlı Ömer’in kahvehanesine gidiyor.

 

KİMSE İSMİNİ VERMİYOR

 

Onu iş başında göremeyen işçiler bir bit yeniği olduğunu anlıyor. Kara haber hakikaten tez duyuluyor. Sadece 2 saat içinde bütün işçiler iş bırakıyor. Düşünebiliyor musunuz koskoca bir maden işletmesi duruyor. Şeftreni, ateşçisi, makasçısı, kancası, makinisti, ocak işçileri, ray tamircileri ve daha yüzlerce işçi elinde ne varsa bırakıp işletmeden çıkıyor. Çok geçmeden müdürler durumu şirket yetkililerine, şirket yetkilileri yerel yönetime haber veriyor.

 

Kolluk kuvvetleri yakaladığını karakola götürüyor, sorguya çekiyor. İşletme de kolluk kuvvetleri de herkes bu işin kimin başının altından çıktığını biliyor ama karakola götürülen hiçbir işçi Emin Erkişi ismini vermiyor.  

 

Bir gün sonra şirket ele başını çağırıyor. Lafı uzatmadan tekliflerini sunuyorlar. “300 lira verelim, İstanbul’ git. 1 ay orada kal. Eğer istersen aylık da veririz." Teklif Emin Erkişi'nin o günkü maaşının tam 100 katı. Ama sohbet fazla uzamıyor. Emin Dayı “Memleket işi saydığım davayı bırakmam” diyip çıkıyor odadan.

 

KİM KAZANACAK?

 

Artık kılıçlar çekiliyor. Bir yandan patron diğer yanda işçiler. Nefesler tutuluyor, bu davayı kim kazanacak? Şirket ilk günler grevi önemsemiyor. Kendilerine bağlı kalan işçilerle yola devam kararı alıyor. Ama daha ilk saatlerde işler rayından çıkmaya başlıyor.

 

Önce teknik arızalar meydana geliyor. Onu devrilen vagonlar kırılan tamponlar izliyor. Hatta ağır yaralanmalı iki kaza yaşanıyor.

 

KİMSEDE NOTERE VERECEK PARA YOK

 

Çünkü kimse ehli olduğu işin başında bulunmuyor. Bilgisizlik ve tecrübesizlik işleri çığrından çıkarıyor. Şirketin direnci çok uzun sürmüyor. Grevin 3. gününde Vali, Emin Erkişi'yi makamına çağırıyor. “Yarın patronlarla belediye binasında masaya oturucaksınız. Arkadaşlar seni vekalet gösterdiklerine dair noterden bir yazı alsınlar” diyor, diyor da kimsede notere vekaletname için verecek para yok ki.

 

Vali “O vakit seni vekil seçtiklerine dair bir yazı yazıp altına da imzalarını atsınlar, yeterli olur” diyor. İşçiler valinin dediğini yapıyor. İmzalar peşi sıra atılıyor, ortaya birbirine yapıştırılmış kağıtlarla 10 metreyi aşkın bir vekaletname çıkıyor.


 
Görüşme günü gelip çatıyor. Zonguldak halkı belediye önünde toplanıyor. Biraz endişe, daha çok heyecan var içlerinde. Emin Erkişi manzarayı şöyle anlatıyor; "Açlığın, acının, umutsuzluğun çöktüğü yüzlerde o gün anlatılmaz güven ve gurur vardı.”

 

Taraflar masaya oturuyor. Bir tarafta şirketin noterden onaylı jilet gibi vekaletnamesi, diğer tarafta işçinin elinden çıktığı belli biraz buruşmuş el yazmalı upuzun imza treni. Tek iyi yanı heybetiyle masayı kaplaması.

 

GÖRÜŞME 5 SAAT SÜRÜYOR

 

Görüşme tam 5 saat sürüyor. Zaman zaman sesler yükseliyor. İlk iki madde sorunsuz kabul ediliyor. 3. ve 4. madde de şirket biraz direniyor ama ikna oluyor.

 

Her şey bitti derken işçinin bir talebi daha oluyor. “Emin Erkişi işe geri alınsın.” Bu talep üzerine şirketin genel müdürü Mösyö Duroi ayağı kalkıyor. “Kimi işe alacağıma ben karar veririm!” diyor.

 

Araya Emin Dayı giriyor. Bu talebi kendisinin dile getirmediğini, yaşının daha genç olduğunu ve her yerde çalışabileceğini söyleyip diğer talepleri kabul ettiği için şirket müdürüne teşekkür ediyor ve masadan kalkıyor.

 

Geriye tek bir şey kalıyor. Alınan kararları dışarıda bekleyen meraklı kalabalığa okumak.    

 

Emin Erkişi kapının önüne çıkınca kalabalığın uğultusu yerini sessizliğe bırakıyor. Herkes onun ağzından çıkacak kelimelere odaklanıyor. Maddeleri tek tek okumaya başlıyor, 1.....

 

Okurken gözleri doluyor ama sesini titretmemeye özen gösteriyor. Bu topraklarda görülmemiş şekilde toplu sözleşme imzalanmış oluyor. Sonra mı? Emin Erkişi işsiz kalıyor. Yıllarca bir hırsız, katil gibi izleniyor. Ama Zonguldak halkı onu hiç unutmuyor. Ne zaman bir lokomotif yanında geçse makinistler hiç atlamaksızın düdük çalıp onu selamlıyor, sesleniyor: Emin Dayı, Emin Dayı!.. 

 

Kaynakça: Saffet Can, “Emin Dayı-Zonguldak’ta İlk Grev Ve Toplu Sözleşme” 1995.

 

Turgut Etingü, “Kömür Havzasında İlk Grev” 1976."

 

Ben diyorum ki, son yüzyılda şu dünyaya damgasını vurmuş Karaelmas diyarımızın bağrından çıkarttığı iş, ekonomi, sağlık, spor, edebiyat, sanat ve daha bir çok alanda öyle kahramanları var ki, öyle önemli değerleri var ki, her birinin heykelini diksek yine de haklarını ödeyemeyiz.

 

Ve biz bunu yapmalıyız, onların tablolarını, büstlerini, heykellerini yapıp, adlarına sergiler açıp, alakalı gün ve haftalarda anmalıyız, vefalı olmalıyız.

 

Emin Dayı'ya ve nice er kişilerimize saygılarımla...

 

 
Etiketler: EMİN, DAYI, SAYGIYLA, ANILMALI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
14 Haziran 2021
SAĞLIKTA ÖLÜM TAŞERONLARI
234 Okunma.
07 Haziran 2021
TEMİZ ELLER OPERASYONU İÇİN İKTİDAR OLUN
313 Okunma.
31 Mayıs 2021
DOĞA BİLE SURATINIZA KUSUYOR
376 Okunma.
24 Mayıs 2021
SİYASETİN TETİKÇİLERİ
470 Okunma.
10 Mayıs 2021
20 YAŞIM VE İNANIŞ'IM
459 Okunma.
03 Mayıs 2021
TAM ALDATMA
569 Okunma.
26 Nisan 2021
YAŞ KESENLER BAŞIMIZI DA KESECEK
469 Okunma.
19 Nisan 2021
MASKE MESAFE HEPSİ HİKÂYE
836 Okunma.
12 Nisan 2021
DÜNYA HALKLARI İKTİDARA KARŞI SAVAŞIYOR
552 Okunma.
05 Nisan 2021
KOMÜNİSTTEN 8 BİN LİRA MAAŞ
1227 Okunma.
29 Mart 2021
VE ERKEN SEÇİM
613 Okunma.
22 Mart 2021
SARDUNYALAR
921 Okunma.
15 Mart 2021
SİYASET VİRÜS YAYIYOR
614 Okunma.
08 Mart 2021
BÖLMEYİN ARTIK BİZİ
845 Okunma.
01 Mart 2021
ENGELLİYE TAŞERON ŞİDDETİ
1018 Okunma.
22 Şubat 2021
MASKE SİZSİNİZ
855 Okunma.
15 Şubat 2021
TÜRKİYE LAİKTİR, LAİK KALACAK
862 Okunma.
08 Şubat 2021
KAPUZ'DAN ATAŞEHİR'E HAKKI TOPÇU
880 Okunma.
01 Şubat 2021
VEKİLMİŞ
910 Okunma.
25 Ocak 2021
ENGELLİLERİ HARACA BAĞLADILAR
875 Okunma.
18 Ocak 2021
KIRMIZI LACİVERT RUHU
1023 Okunma.
11 Ocak 2021
AMERİKAN RÜYASI VE YARININ DÜNYASI
587 Okunma.
05 Ocak 2021
VELİ KÖKTÜRK DOĞRU KARARDIR
1327 Okunma.
04 Ocak 2021
YASEMİN İLE HÜSEYİN
648 Okunma.
28 Aralık 2020
ÇOCUKLARA KIYMAYIN EFENDİLER
830 Okunma.
21 Aralık 2020
ZONGULDAK ESNAFI VE HASAN BAYRI
789 Okunma.
14 Aralık 2020
ACUN KOŞANADAM'I ÇEKEMEDİ
758 Okunma.
07 Aralık 2020
BABACAN AYNI BABACAN
899 Okunma.
30 Kasım 2020
15 GÜN İÇİN ÖLDÜRÜYORLAR
724 Okunma.
23 Kasım 2020
ZENGİNİN CÜZDANI FAKİRİN MEZARI
1002 Okunma.
16 Kasım 2020
BOŞ KOLTUK
1038 Okunma.
09 Kasım 2020
BALIKÇI DENİZ SOFRASI KURMUŞ, BUYURUN!
1069 Okunma.
02 Kasım 2020
ÖLÜM VAKTİ VE ENGİN ZAMAN
838 Okunma.
30 Ekim 2020
O GÜNDEN SONRA HER GÜN BAYRAM OLMUŞTU
612 Okunma.
26 Ekim 2020
II. CAHİLİYE DÖNEMİ
1076 Okunma.
19 Ekim 2020
KORONA MESLEK HASTALIĞIDIR
1084 Okunma.
13 Ekim 2020
DÜZELTME
1072 Okunma.
12 Ekim 2020
‘ALTIN ÖLÜM’ VE İBRAHİM GÜNDÜZ
1253 Okunma.
05 Ekim 2020
KORONALI FABRİKALAR VE TUKAŞ
3122 Okunma.
28 Eylül 2020
FAŞİZMİN AYAK SESLERİ
1387 Okunma.
21 Eylül 2020
BİRLİK'TEN KUVVET DOĞAR
2361 Okunma.
14 Eylül 2020
YENİ OLUŞUMLAR VE DOSTLAR
905 Okunma.
07 Eylül 2020
MEHMET YILMAZ KARAİBRAHİMOĞLU
942 Okunma.
31 Ağustos 2020
MASKE
1499 Okunma.
24 Ağustos 2020
BU SEVİNÇ KURSAKTA KALIR
1478 Okunma.
17 Ağustos 2020
AÇLIK ÖLÜMLERİ KAPIMIZDA
1441 Okunma.
10 Ağustos 2020
CB ADAYLIĞINDAN WC KAPISINA
1385 Okunma.
04 Ağustos 2020
ÖLDÜRÜLÜYORUZ
1718 Okunma.
27 Temmuz 2020
ALAPLI'DA İŞLER TEKİN VE METİN
1413 Okunma.
20 Temmuz 2020
KORONA GÜNLERİ VE PARK BAHÇELER
1238 Okunma.
13 Temmuz 2020
AİLE BAKANLIĞI ÖLÜM YUVASI OLMASIN
1909 Okunma.
06 Temmuz 2020
OY MADIMAK ve YEŞİM ÖZKAN
1336 Okunma.
29 Haziran 2020
NERON VE KIZ ENSTİTÜSÜ
2620 Okunma.
22 Haziran 2020
BABALAR GÜNÜ VE ALTUNİZADE HUZUREVİ
2393 Okunma.
15 Haziran 2020
ALÇAK
1986 Okunma.
08 Haziran 2020
ÖZGÜRLÜĞÜN İÇİN ÖL
1483 Okunma.
01 Haziran 2020
SİYAH ÖFKE
1851 Okunma.
25 Mayıs 2020
DOMBRACILAR
2039 Okunma.
18 Mayıs 2020
ÖLÜM KAPANI
2380 Okunma.
11 Mayıs 2020
MİRASYEDİLER
2071 Okunma.
04 Mayıs 2020
OTOKRATLAR
2052 Okunma.
27 Nisan 2020
DİLENCİLER
2055 Okunma.
20 Nisan 2020
FIRSATÇILAR
1772 Okunma.
13 Nisan 2020
KOYUNLAR VE KASAPLAR
1610 Okunma.
06 Nisan 2020
KATİLLER
2407 Okunma.
02 Nisan 2020
NE DÜŞÜNÜYORSUN?
1416 Okunma.
28 Mart 2020
BASINA BASARLAR!
2475 Okunma.
22 Mart 2020
KORONA ANTİKORU
2270 Okunma.
16 Mart 2020
KORONA HAYATI FELÇ EDECEK
2293 Okunma.
13 Mart 2020
KIZILAY’DAN CEVAP VAR
2397 Okunma.
09 Mart 2020
MÜLTECİLER SINIRDA KIZILAY NEREDE?
2199 Okunma.
06 Mart 2020
HAYRİ ARİ BÖBREKSİZ KALMASIN
2244 Okunma.
02 Mart 2020
İKTİDAR MISIN?
2179 Okunma.
24 Şubat 2020
WELCOME TO TURIYE
1804 Okunma.
18 Şubat 2020
5 KURUŞLUK
2686 Okunma.
16 Şubat 2020
UTANIN
2299 Okunma.
09 Şubat 2020
CHP VE CNN
1951 Okunma.
05 Şubat 2020
TURHAN ORAL CHP İÇİN ŞANSTIR
2419 Okunma.
02 Şubat 2020
ENGELLİYE ZULMÜ DURDURUN!
3014 Okunma.
26 Ocak 2020
KARDEŞİN DUYMAZ ELOĞLU DUYAR
2486 Okunma.
20 Ocak 2020
FAİZCİLER
2446 Okunma.
12 Ocak 2020
YOKSULLUK VE ÖLÜM
2178 Okunma.
05 Ocak 2020
İÇ GÜÇLER
3105 Okunma.
29 Aralık 2019
CHP MÜSVEDDELERİ
3130 Okunma.
22 Aralık 2019
KOOPERATİF
2881 Okunma.
15 Aralık 2019
İTİBAR
3019 Okunma.
08 Aralık 2019
MADENCİLER VE MİTLERİ
2557 Okunma.
01 Aralık 2019
CHP’YE İNTİHAR SÜSÜ
2857 Okunma.
24 Kasım 2019
İŞVEREN DEĞİL...
3809 Okunma.
17 Kasım 2019
DÖRT LANETİ
2943 Okunma.
10 Kasım 2019
DÖRT
3343 Okunma.
03 Kasım 2019
MÜRÜVVET ANAMIZIN HUZURUNDAYIZ
3552 Okunma.
27 Ekim 2019
KOMÜN VE DİN
2972 Okunma.
20 Ekim 2019
ECEVİTİMSİ DAVUTOĞLU
2500 Okunma.
13 Ekim 2019
MADEN İŞÇİSİ YÜRÜRSE HÜKÜMET GİDER
2517 Okunma.
06 Ekim 2019
EMEK HIRSIZI = VATAN HAİNİ
3256 Okunma.
29 Eylül 2019
FETÖ YETİM HAKKI YİYOR
2934 Okunma.
22 Eylül 2019
ALTIN MADENLERİ VE ŞEHİR HASTANELERİ
2929 Okunma.
15 Eylül 2019
İKİ UCU GLOBAL DEĞNEK
3010 Okunma.
08 Eylül 2019
KÜÇÜLME
3309 Okunma.
01 Eylül 2019
MEN DAKKA DUKKA
3716 Okunma.
25 Ağustos 2019
SARI BARETLİLER
3126 Okunma.
18 Ağustos 2019
ERKEN SEÇİM SESLERİ
4140 Okunma.
08 Ağustos 2019
İŞÇİ İZMİR’DE GÜLDÜ
3467 Okunma.
04 Ağustos 2019
CHP MANGAL TESTİ YAPSIN
3282 Okunma.
30 Temmuz 2019
MÜRÜVVET İLHAN’I YAŞATALIM
3196 Okunma.
28 Temmuz 2019
MÜRÜVVET İLHAN
3266 Okunma.
21 Temmuz 2019
SURİYELİLER
3392 Okunma.
14 Temmuz 2019
DOKUNAMAZSIN
3258 Okunma.
07 Temmuz 2019
“ÇOCUK ÇOCUKTUR”
3166 Okunma.
30 Haziran 2019
VOLKSWAGEN’İ KİM TARTAR?
2885 Okunma.
26 Haziran 2019
İŞTEN ATILACAKSINIZ!
2994 Okunma.
23 Haziran 2019
BANKAMATİK MEMURU = VATAN HAİNİ
3219 Okunma.
16 Haziran 2019
İT DALAŞI
2803 Okunma.
09 Haziran 2019
HEPİMİZ RUMUZ
2992 Okunma.
02 Haziran 2019
ETEK BOYU
2125 Okunma.
26 Mayıs 2019
İSTANBUL BEYEFENDİSİ
2971 Okunma.
19 Mayıs 2019
VİCDAN
2428 Okunma.
13 Mayıs 2019
EKREM ABİ
2404 Okunma.
05 Mayıs 2019
MOR CEPKEN
2467 Okunma.
29 Nisan 2019
KISITLI
2557 Okunma.
21 Nisan 2019
İKİRUHLU
2244 Okunma.
15 Nisan 2019
YOLSONU
2363 Okunma.
09 Nisan 2019
DUVAR
2518 Okunma.
07 Nisan 2019
25 KURUŞ
1876 Okunma.
31 Mart 2019
2. STEPNE
2470 Okunma.
24 Mart 2019
TEKNOCEHALET
2444 Okunma.
17 Mart 2019
TERBİYE
2431 Okunma.
10 Mart 2019
HINCAHINÇ
2180 Okunma.
05 Mart 2019
İMAMOLOG
2282 Okunma.
03 Mart 2019
ELVANPAZARCIKLI
2606 Okunma.
24 Şubat 2019
OVACIKLI
2208 Okunma.
18 Şubat 2019
MERMİ
2613 Okunma.
10 Şubat 2019
KAMUSUZLAR
2501 Okunma.
03 Şubat 2019
SAHİPSİZ
2723 Okunma.
28 Ocak 2019
ŞAN’AL’DI
3139 Okunma.
21 Ocak 2019
HIRSIZ
2604 Okunma.
14 Ocak 2019
FİLE
2636 Okunma.
07 Ocak 2019
İLLÜZYON
2700 Okunma.
31 Aralık 2018
ÖZGÜR’LÜK
2544 Okunma.
24 Aralık 2018
TROLLER
2602 Okunma.
16 Aralık 2018
SOKAK
2685 Okunma.
09 Aralık 2018
23.73
2411 Okunma.
02 Aralık 2018
ÜCRET
2859 Okunma.
25 Kasım 2018
OCAK
2651 Okunma.
18 Kasım 2018
ÖNSEÇİM
2484 Okunma.
13 Kasım 2018
YUH OLSUN CHP'YE!
2590 Okunma.
11 Kasım 2018
MEMLEKETİNİZE HOŞGELDİNİZ
2899 Okunma.
06 Kasım 2018
MEDENİYET
2953 Okunma.
28 Ekim 2018
EYT SIRTINDAN VURULDU
2879 Okunma.
23 Ekim 2018
EYT BE...
2289 Okunma.
16 Ekim 2018
İLBER
2868 Okunma.
09 Ekim 2018
KİTAP DÜŞMANI
2904 Okunma.
02 Ekim 2018
AF
3038 Okunma.
25 Eylül 2018
İFLAS
2992 Okunma.
18 Eylül 2018
GÖZÜ İŞ BANKASI’NA DİKTİLER!
2799 Okunma.
11 Eylül 2018
YUNAN MISIN?
2834 Okunma.
05 Eylül 2018
ESTONYA FERİBOT SENDROMU
2744 Okunma.
04 Eylül 2018
ZAMCIK
2862 Okunma.
02 Eylül 2018
AKP ÜSTÜ MHP
2696 Okunma.
31 Ağustos 2018
BETERİN BETERİ
2281 Okunma.
28 Ağustos 2018
SAĞLIK REZALETİ
2561 Okunma.
26 Ağustos 2018
İNANIŞ’IMIZ GİBİ YAŞADIK
2162 Okunma.
17 Ağustos 2018
BİÇERDÖVER
3114 Okunma.
15 Ağustos 2018
CÜZDANDAKİ VATAN
2697 Okunma.
09 Ağustos 2018
STAGFLASYON
3012 Okunma.
06 Ağustos 2018
CANINIZ CEHENNEME
2651 Okunma.
03 Ağustos 2018
CHP ARTIK BİTTİ!
2613 Okunma.
01 Ağustos 2018
BU NASIL PAŞA?
2493 Okunma.
29 Temmuz 2018
DIŞ GÜÇLER CHP’Yİ SARDI!
2982 Okunma.
24 Temmuz 2018
FETÖ’NÜN KASALARI BİRLEŞTİ
2869 Okunma.
17 Temmuz 2018
SATIH
2717 Okunma.
10 Temmuz 2018
BAŞKAN
2697 Okunma.
06 Temmuz 2018
İNCE
3274 Okunma.
03 Temmuz 2018
İDAM
3293 Okunma.
29 Haziran 2018
PERİNÇEK NE DEMEK İSTEDİ?
2998 Okunma.
26 Haziran 2018
BAŞKAN AMA ‘TEK ADAM’ DEĞİL!
2426 Okunma.
22 Haziran 2018
YATAKLIK
2594 Okunma.
19 Haziran 2018
TERÖRİST
3079 Okunma.
12 Haziran 2018
KILIÇDAROĞLU’NUN İNCE KAZIĞI
3070 Okunma.
05 Haziran 2018
C PLANI
2713 Okunma.
30 Mayıs 2018
KESİLEN FÖTÖ’NÜN AYAĞI MI?
2479 Okunma.
22 Mayıs 2018
ZONGULDAK’TA KADININ ADI YOK
2606 Okunma.
15 Mayıs 2018
KARAOĞLAN EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
3487 Okunma.
08 Mayıs 2018
THE İMAM
2560 Okunma.
01 Mayıs 2018
AKP FETÖ AYAĞINI KESECEK
2735 Okunma.
24 Nisan 2018
MARTİN LEJEUNE VE ANNESİ
3178 Okunma.
17 Nisan 2018
CEHENNEMİM GÖZYAŞLARI
4681 Okunma.
13 Nisan 2018
İYİ SATIŞLAR
3608 Okunma.
11 Nisan 2018
MAVİ DENİZ
3950 Okunma.
10 Nisan 2018
YAĞMACILAR
2592 Okunma.
03 Nisan 2018
İLK HEYECAN
3455 Okunma.
27 Mart 2018
ATATÜRK DÜŞMANI BAHÇELİ’Yİ ÖVDÜ
3330 Okunma.
20 Mart 2018
ŞAMİL TAYYAR BUNLARI GEÇEN YIL SÖYLEMİŞTİ
3819 Okunma.
13 Mart 2018
EMEKLİ OLMA! DELİ OL!
3267 Okunma.
06 Mart 2018
SON FABRİKA...
3390 Okunma.
27 Şubat 2018
KADIN KOTASI
3697 Okunma.
20 Şubat 2018
KADININ GÜCÜ
3544 Okunma.
13 Şubat 2018
BARINDIRMAYACAKLAR
5438 Okunma.
06 Şubat 2018
DEMOKRAT ARANIYOR
3213 Okunma.
01 Şubat 2018
HAMİLE ÇOCUKLAR
3455 Okunma.
23 Ocak 2018
AKP’YE MHP GEREK
3356 Okunma.
17 Ocak 2018
KENDİNİ YAKAN YAKANA
3742 Okunma.
09 Ocak 2018
VE PATRON ÇILDIRDI...
2661 Okunma.
02 Ocak 2018
ENGELLİ ANNESİ OLMAK
3388 Okunma.
26 Aralık 2017
SİLAHLAR KONUŞUR MU?
3128 Okunma.
19 Aralık 2017
KAN DÖKEREK BÜYÜDÜK
2362 Okunma.
12 Aralık 2017
ALLAH KAHRETSİN, YİNE BİRİNCİ OLDUK!
2764 Okunma.
05 Aralık 2017
AĞLA GÜLÜNECEK HALİNE
2908 Okunma.
29 Kasım 2017
KANKİLERE ‘MAN’ DARBESİ!
2717 Okunma.
21 Kasım 2017
KANKİLER GİTTİ GİDİYOR!
3942 Okunma.
14 Kasım 2017
“ZONGULDAK YABANCILAŞIYOR”
3555 Okunma.
10 Kasım 2017
NİTELİKSİZLER
3719 Okunma.
31 Ekim 2017
UTANMAZLAR!
3527 Okunma.
24 Ekim 2017
EMEĞE SAYGI SGK’DA BAŞLAMALI!
3136 Okunma.
13 Ekim 2017
OĞLUM BAK GİT!
3180 Okunma.
03 Ekim 2017
ATATÜRK’E DAİR ZAMAN’LI PAYLAŞIM
4011 Okunma.
26 Eylül 2017
CENNET VE CEHENNEM
3736 Okunma.
19 Eylül 2017
HIRSIZDAN ADAM OLUR MU?
3547 Okunma.
16 Eylül 2017
ENGELLİLERİ ÖLDÜRÜYORLAR!
3248 Okunma.
24 Ağustos 2017
AİLE BAKANLIĞI’NIN ÇİVİSİ ÇIKTI
4599 Okunma.
20 Ağustos 2017
GİTTİ FETÖ, GELDİ NAKŞİBENDİ
3181 Okunma.
09 Ağustos 2017
OĞARLAR ADAMI!
3400 Okunma.
27 Temmuz 2017
ENGELLİ ZULMÜ VE SEYİRCİLERİ!
3695 Okunma.
23 Temmuz 2017
ŞANAL’IN DERDİ, NİYE GERDİ?
3113 Okunma.
20 Temmuz 2017
CEHAPE YAPTI!
2868 Okunma.
19 Temmuz 2017
KAHRAMAN HALİSDEMİR’E ANIT YAKIŞIR
2971 Okunma.
13 Temmuz 2017
KANDIRILMASAYDINIZ!
3272 Okunma.
08 Temmuz 2017
ADALET YÜRÜYÜŞÜ- DEMOKRASİ NÖBETİ
2925 Okunma.
30 Haziran 2017
FETÖ’CÜLER NEDEN YOK EDİLEMİYOR?
3088 Okunma.
28 Haziran 2017
ASPB’DE ‘KIYIM’ VAR (5) VE FETÖ’CÜ SHU’LAR
3552 Okunma.
21 Haziran 2017
AİLE BAKANLIĞI’NDA ‘KIYIM’ VAR (4)
3296 Okunma.
15 Haziran 2017
AİLE BAKANLIĞI’NDA ‘KIYIM’ VAR (3)
3708 Okunma.
11 Haziran 2017
AİLE BAKANLIĞI’NDA ‘KIYIM’ VAR (2)
4440 Okunma.
08 Haziran 2017
AİLE BAKANLIĞI’NDA ‘KIYIM’ VAR (1)
5493 Okunma.
02 Haziran 2017
AİLE BAKANLIĞI FETÖ’NÜN KASASI
4270 Okunma.
24 Mayıs 2017
DERİN ALÇAKLARIN HEDEFİ; ATATÜRK
3391 Okunma.
11 Mayıs 2017
CB RTE ARTIK GİTMELİ!
3011 Okunma.
04 Mayıs 2017
HAYAT FETÖ’CÜ SİYASİLERE GÜZEL
3309 Okunma.
02 Mayıs 2017
SIRA SİYASİ FETÖ’CÜLERE GELECEK Mİ?
3384 Okunma.
21 Nisan 2017
KUZGUN, DEVLET, SİNE-İ MİLLET
3017 Okunma.
19 Nisan 2017
HARAMİLER
2819 Okunma.
14 Nisan 2017
PADİŞAH ‘OUT’, PEYGAMBER ‘IN’
3146 Okunma.
06 Nisan 2017
TEKME, TOKAT, AZAR
3032 Okunma.
30 Mart 2017
DRAEGER’İN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
3126 Okunma.
21 Mart 2017
İŞ GÜCÜ BIRAKIP OTA BÖCEĞE SARDILAR
3648 Okunma.
16 Mart 2017
KUVA-İ MİLLİYE
3718 Okunma.
02 Mart 2017
ENGELLİ HİZMETLERİNDE ÇÖZÜMSÜZ İL: ‘AYDIN’
3505 Okunma.
23 Şubat 2017
NEDEN O’NA “CAN BABA” DERDİK?
3502 Okunma.
20 Şubat 2017
VATAN BORCU SİYASETE KURBAN EDİLEMEZ
3210 Okunma.
16 Şubat 2017
ADALETSİZ İKTİDARA, HUKUKSUZ MUHALEFET
2894 Okunma.
13 Şubat 2017
AKP’Yİ İŞSİZLİK BİTİRECEK
2990 Okunma.
09 Şubat 2017
ADI ADALET, AMA...
2721 Okunma.
02 Şubat 2017
AİLE BAKANLIĞI’NIN ŞEREFSİZİ VE SHUDER’DEKİ İŞBİRLİKÇİSİ
5375 Okunma.
27 Ocak 2017
DÜŞMAN, AİLE BAKANLIĞI’NDA YUVALANMIŞ
4208 Okunma.
06 Ocak 2017
FETÖ, AİLE BAKANLIĞI’NI SÜLÜK GİBİ EMİYOR
6736 Okunma.
15 Aralık 2016
İTLERİN İZİ-OMURGASIZ CHP-YETİM HAKKI VE ASPB
3910 Okunma.
14 Kasım 2016
BAĞRIYANIK BİR SESLENİŞ
5215 Okunma.
03 Kasım 2016
FETÖ, ENGELLİ VE YAŞLI ORGANLARININ PEŞİNDE
3231 Okunma.
01 Ekim 2016
PROFESÖR FATİH MEĞER MOBBİNG’CİYMİŞ
5180 Okunma.
24 Eylül 2016
PROF. DR. FATİH ŞAHİN'İ MAŞA YAPTILAR
12770 Okunma.
21 Eylül 2016
ÇAĞDAŞ EKŞİ DE GÜZEL ATA BİNİP GİTTİ
4824 Okunma.
03 Eylül 2016
FETÖ, ENGELLİ HİZMETLERİNDEN HARAÇ ALIYORDU
4023 Okunma.
25 Ağustos 2016
ASPB-ENGELLİ TAŞERONU-FETÖ/PDY-ORGAN MAFYASI
3608 Okunma.
19 Ağustos 2016
ENGELLİ HAKLARI İZLEME KILAVUZU
3377 Okunma.
16 Ağustos 2016
ASPB’YE SIZAN FETÖ ENGELLİYE ÖLÜM SAÇTI
4204 Okunma.
10 Ağustos 2016
AİLE BAKANLIĞI’NIN ENGELLİ MEZARLARINI KAZMA VAKTİ GELDİ
3637 Okunma.
04 Ağustos 2016
FETÖ’NÜN ÖZEL ENGELLİ MERKEZLERİ DE KAPATILSIN
3304 Okunma.
02 Ağustos 2016
FETÖ/PDY İLE ENGELLİLER ARASINDA NASIL BİR BAĞ VAR?
3979 Okunma.
20 Temmuz 2016
AİLE BAKANLIĞI DA TERÖR ÖRGÜTÜNDEN TEMİZLENSİN
4120 Okunma.
20 Haziran 2016
BİR DÜĞÜN, BİR SÜRGÜN
4144 Okunma.
27 Mayıs 2016
BİR ÖZÜR VE ÇALIŞTAY’DAN NOTLAR…
4385 Okunma.
11 Mayıs 2016
MUHTAÇ ENGELLİLERİ ÖLDÜRMEYE DOYMADILAR
4598 Okunma.
06 Mayıs 2016
MUHTAÇ ENGELLİYE ZULÜM UNUTULMAYACAK!
3621 Okunma.
03 Mayıs 2016
ŞEHİT CANAZELERİ, ZENGİN DÜĞÜNLERİ VE MİLLETVEKİLLERİ
3575 Okunma.
29 Nisan 2016
BİK KÖŞE’NİN İÇİNE YAPIYOR
3457 Okunma.
25 Nisan 2016
SHUDER HEM İLGİSİZ, HEM VEFASIZ
3263 Okunma.
16 Nisan 2016
SHUDER’İN KARNESİ SIFIR!
3901 Okunma.
05 Nisan 2016
KARAKUM HALKINDIR, PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ
3709 Okunma.
28 Mart 2016
“SHUDER’E YAKIŞMIYOR”
4633 Okunma.
18 Mart 2016
SGK’NIN DİKKATİNE!
4272 Okunma.
22 Şubat 2016
AİLE BAKANLIĞI’NIN ‘VASİ’ SKANDALI
4280 Okunma.
11 Şubat 2016
AİLE BAKANLIĞI TAŞERONU KONTROL EDEMİYOR
3478 Okunma.
04 Şubat 2016
AİLE BAKANLIĞI’NIN REZALETİNİ MANİSA AKLADI
4698 Okunma.
28 Ocak 2016
AİLE BAKANLIĞI’NI TAŞERON KİRLETİYOR
3967 Okunma.
15 Ocak 2016
AİLE BAKANINI “AÇIZ” DİYE KANDIRACAKLAR
3741 Okunma.
08 Ocak 2016
CEK-CAK BAKANLIĞI
3585 Okunma.
28 Aralık 2015
İŞTE BU!
3509 Okunma.
23 Aralık 2015
MUHTAÇ ENGELLİYE HUZUR İÇİN TAŞERONA SON VERİLMELİ!
3876 Okunma.
17 Aralık 2015
AİLE BAKANLIĞI, ENGELLİNİN EKMEĞİNE GÖZ DİKTİ
3375 Okunma.
10 Aralık 2015
ENGELLİ ÜZERİNDEN DEVLETİ SOYAN TAŞERONU KİM KORUYOR?
3855 Okunma.
04 Aralık 2015
KARDEŞLİĞİN ÜLKESİNİ KURMAYA GİTMİŞTİ YASEMİN…
3334 Okunma.
27 Kasım 2015
SOSYAL HİZMET AİLESİNİ SEVİYORUM
4125 Okunma.
20 Kasım 2015
AKP NEDEN İKTİDAR OLDU? CHP-MHP KOALİSYONU NEDEN OLMADI?
4073 Okunma.
18 Kasım 2015
AİLE BAKANLIĞI TERÖR ÖRGÜTÜ’NÜN ELİNDE Mİ?
4280 Okunma.
13 Kasım 2015
AİLE BAKANLIĞI’NIN GARİBANA MANİPÜLASYONU
3434 Okunma.
11 Kasım 2015
Manisalı Gazeteciler Akyaka’ya hayran kaldı
3395 Okunma.
06 Kasım 2015
MÇL AMBLEMİ  ONURUMUZDUR
4648 Okunma.
04 Kasım 2015
TEŞEKKÜRLER MANOLYA KARAOĞLAN
4319 Okunma.
02 Kasım 2015
MUHTAÇ ENGELLİLERE HAYAT VERENLER
3567 Okunma.
28 Ekim 2015
SÖZÜM MECLİSTEN DIŞARI!
3548 Okunma.
23 Ekim 2015
AİLE BAKANLIĞI ÇAMURA BATTI
5318 Okunma.
21 Ekim 2015
MUHTAÇ ENGELLİLER TAŞERON’DAN RAHATSIZ
4319 Okunma.
15 Ekim 2015
MIZMIZ İFADE
3594 Okunma.
14 Ekim 2015
AVNİ’Yİ BIRAK, BEŞERİ’YE BAK!
4135 Okunma.
10 Ekim 2015
BİR DE HIRSLARI OLAYDI
3359 Okunma.
07 Ekim 2015
KULAKLARININ ÇEKİLMESİ HOŞLARINA GİTTİ
3423 Okunma.
02 Ekim 2015
ENGELLİLER ERİŞEMEYECEK
3750 Okunma.
29 Eylül 2015
HEM SUÇLU, HEM GÜÇLÜ YAVUZ HIRSIZLAR
4063 Okunma.
22 Eylül 2015
ARAŞTIRMACI YAZAR BEŞERİ GÜZEL ANLATMIŞ
3694 Okunma.
19 Eylül 2015
3 x 400 MESELESİ
3816 Okunma.
15 Eylül 2015
DERNEĞİ UYARI-YORUM
4554 Okunma.
08 Eylül 2015
400 MESELESİ
3894 Okunma.
03 Eylül 2015
'BÖREK' CİDDİ BİR KONUDUR
4485 Okunma.
27 Ağustos 2015
OKULUMUZ 40 YAŞINDA
4704 Okunma.
25 Ağustos 2015
BURASI NEO-TÜRKİYE: ‘AKP’NİN SÜMENALTI’
3288 Okunma.
11 Ağustos 2015
ZONGULDAKLIYI KANSER YAPTILAR
4698 Okunma.
04 Ağustos 2015
İZMİR’DE BİR ZONGULDAKLI: IŞIL AKI
5577 Okunma.
25 Temmuz 2015
BU BAKANLIK -ASPB- YETİM HAKKINI KORUYAMIYOR
4075 Okunma.
11 Haziran 2015
AKP’Yİ ALLAH DA, KUR’AN DA ÇARPTI
4572 Okunma.
12 Mayıs 2015
“ÖLENLE ÖLÜNMEZ” DİYEN YALANCI, SÖZÜM SANA!
4837 Okunma.
10 Nisan 2015
HALK AKP’Yİ ŞANLI TARİHİNE GÖMECEK
4623 Okunma.
Haber Yazılımı