Sarıoğlu: ‘Siyasiler taleplerimizi dikkate alsınlar’

EKONOMİ 17.04.2015 - 09:56, Güncelleme: 02.12.2022 - 10:19
 

Sarıoğlu: ‘Siyasiler taleplerimizi dikkate alsınlar’

Tüm İşçi Emeklileri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Tüm Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu toplantısını değerlendirdi.
Tüm İşçi Emeklileri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Tüm Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu toplantısını değerlendirerek toplantıda alınan kararların siyasiler tarafından dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Tüm Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu’nda alınan kararları ve siyasetçilerden taleplerini dile getiren Sarıoğlu: “Tüm Emekliler Derneği’nin Ankara’da yapılan toplantısında katıldık. Bu toplantıda emekli kardeşlerimiz için bazı kararlar alındı. Bildiğiniz gibi seçim sürecine girmiş durumdayız. Biz Türkiye İşçi Emeklileri Derneği olarak seçim sürecinde ve daha sonrasında siyasetçilerimizin taleplerimizi dikkate almalarını ve bu taleplerimiz doğrultusunda siyaset yapmalarını istiyoruz. Tüm Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu’nda alınan kararlarımız ve iktidar ile siyasetçilerimizden taleplerimiz şu şekildedir. Çalışanlar ile emekliler arasındaki ücret uçurumunun giderilmesi. Çalışanlara yapılan ücret artışlarının emeklilere de aynen yansıtılmasını istiyoruz. Yeni bîr intibak yasası çıkartılması (tüm emeklileri kapsayan) burada 5000 pirim günü karşılığının taban aylık olarak belirlenmesi ve bu aylığın (devlet istatistik kurumunun belirlemiş olduğu) açlık sınırı gelirinin üzerinde olması, kalan günleri de aynı donelerle değerlendirilerek bu şekilde emekliler arasında hizmet ve prime dayalı standart birliğinin sağlanması gerekiyor. Sağlık gibi anayasal hak olan bir alanda katkı paylarının kaldırılması gerekiyor. Dini bayramlarda birer maaş bayram harçlığı verilmesini talep ediyoruz. Enflasyona göre yapılan altı aylık dönem artışlarında temel gıda enflasyonu baz alınarak artış belirlenmeli, Memur, İşçi, Bağ- Kur gibi. Zamlar; devlet memuruna uygulanan, katsayı ve gösterge sistemine göre veya tüfe ve milli gelirden refah payı verilerek hesaplanmalıdır. Çalışan emekliden sosyal destek priminin kaldırılmasını istiyoruz. Banka promosyonlarının emekliye de verilmesi için mevcut genelgeye dayalı ek genelge çıkarılması gerekiyor. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi emeklilere sendikalaşma hakkının getirilmesini talep ediyoruz. Emeklilerimize ekonomik, kültürel ve sosyal olanaklar sunmak, hak ettikleri onurlu yaşamı sağlamak sosyal devlet anlayışı gereği iktidarların en önemli görevidir. Anayasamızda herkesin sosyal güvenlik hakkına sahip olduğu yaşlıların devletçe korunacağı hükmü yer almaktadır” şeklinde konuştu. Aslı Yalcı  
Tüm İşçi Emeklileri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Tüm Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu toplantısını değerlendirdi.

Tüm İşçi Emeklileri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Tüm Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu toplantısını değerlendirerek toplantıda alınan kararların siyasiler tarafından dikkate alınması gerektiğini ifade etti.
Tüm Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu’nda alınan kararları ve siyasetçilerden taleplerini dile getiren Sarıoğlu: “Tüm Emekliler Derneği’nin Ankara’da yapılan toplantısında katıldık. Bu toplantıda emekli kardeşlerimiz için bazı kararlar alındı. Bildiğiniz gibi seçim sürecine girmiş durumdayız. Biz Türkiye İşçi Emeklileri Derneği olarak seçim sürecinde ve daha sonrasında siyasetçilerimizin taleplerimizi dikkate almalarını ve bu taleplerimiz doğrultusunda siyaset yapmalarını istiyoruz. Tüm Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu’nda alınan kararlarımız ve iktidar ile siyasetçilerimizden taleplerimiz şu şekildedir. Çalışanlar ile emekliler arasındaki ücret uçurumunun giderilmesi. Çalışanlara yapılan ücret artışlarının emeklilere de aynen yansıtılmasını istiyoruz. Yeni bîr intibak yasası çıkartılması (tüm emeklileri kapsayan) burada 5000 pirim günü karşılığının taban aylık olarak belirlenmesi ve bu aylığın (devlet istatistik kurumunun belirlemiş olduğu) açlık sınırı gelirinin üzerinde olması, kalan günleri de aynı donelerle değerlendirilerek bu şekilde emekliler arasında hizmet ve prime dayalı standart birliğinin sağlanması gerekiyor. Sağlık gibi anayasal hak olan bir alanda katkı paylarının kaldırılması gerekiyor. Dini bayramlarda birer maaş bayram harçlığı verilmesini talep ediyoruz. Enflasyona göre yapılan altı aylık dönem artışlarında temel gıda enflasyonu baz alınarak artış belirlenmeli, Memur, İşçi, Bağ- Kur gibi. Zamlar; devlet memuruna uygulanan, katsayı ve gösterge sistemine göre veya tüfe ve milli gelirden refah payı verilerek hesaplanmalıdır. Çalışan emekliden sosyal destek priminin kaldırılmasını istiyoruz. Banka promosyonlarının emekliye de verilmesi için mevcut genelgeye dayalı ek genelge çıkarılması gerekiyor. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi emeklilere sendikalaşma hakkının getirilmesini talep ediyoruz. Emeklilerimize ekonomik, kültürel ve sosyal olanaklar sunmak, hak ettikleri onurlu yaşamı sağlamak sosyal devlet anlayışı gereği iktidarların en önemli görevidir. Anayasamızda herkesin sosyal güvenlik hakkına sahip olduğu yaşlıların devletçe korunacağı hükmü yer almaktadır” şeklinde konuştu. Aslı Yalcı

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve inanisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.