Yazı Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 19:54 Bu yazı 2631 kez okundu
 
İNSAN OL, GERİSİ GELİR
Gül GÜROĞLU
 
 

Hayatımda insan ayrımı yapmadım(istisnalar dışında). Dış görünüşlerine saçlarına dövmelerine küpe sayılarına veya sakallarına göre yargılamadım. İçlerine baktım. Konuşmalarına, dünya görüşlerine baktım. En çokta insanlıklarına baktım, “yüreği güzelse gerisi teferruattır” dedim. Hani derler ya anneler hiç yanılmaz, çocuğunun arkadaşına bakarsın hoşuna gitmemiştir, çocuğuna söylerlesin “bundan arkadaş olmaz” diye ama çocuğunu ikna edemezsin. Ne zamanki çocuğun büyür veya ondan bir darbe yer o zaman anneye hak verir.
Hah hayatta tam olarak böyle işler.
Bir sürü örneği vardır bunun. Hepimizin zamanında tanışıp güvendiğimiz zaman içinde iç yüzünü görüp ilişkimizi tamamen kesip hayatımızdan çıkardığımız insanlar olmuştur.

                   Önemli olan bunu zamanında anlamak, zararın neresinden dönersen hesabı, kara geçmek. Zamanla insan görüyor ki, bu insanlar sadece arkadaş çevrenle sınırlı değil, bir bakıyorsun yanı başındaki aile bireyin de o denli ……
Ve çıkarcı, bu yeri geliyor anne, yeri geliyor baba, yeri geliyor kardeş. Büyükler ne demiş düşmanı uzakta arama, sana bir nefes kadar yakın aslında. Ebeveynlerden örnek verecek olursak çevremde var mesela, dışarıdan bakarsın son derece ilgili, sevgi dolu, ailesine bağlı.
Ama hangi ailesine?
İlkini parçalayıp geride bırakıp yeni kurduğu ailesine…..
Şaşırdık mı hayır.
 Çünkü karakter meselesi, demek ki yokmuş onda. Kendi kardeşine kazık atıyor insanlar, sağken elinden malını mülkünü alıyor almak değil bildiğin gasp ediyor. Sonrada hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına aslında ben çok iyi bir insanım olarak devam ediyor.
Şaşırdım mı hayır, çünkü ondan da var.

           Ama bu karakter yoksunları, insanlar için çocuklar için evlatları veya torunları için(hiç dedelik ve babalığı yaşamamış, hiç evladı ve torunu olmamış insanlar)o torunlara ve evlatlara dört elle sarılıyorlar.
Ben aykırı yaşayan insanları çok seviyorum ezelinden beri de çok sevmişimdir. Asla yadırgamam, hep çılgın gelirler bana ve hep içi dışı bir insanlardır. Düzdür onlar katakulli bilmezler. Kıvırmayı beceremezler. Dış görünüşleri saçları veya dövmeleri olsun olmasın sadece insan olma vasfını üzerlerinde taşıyor olmaları ve bu görevleri hakkı ile yerine getirmeleri insan olduklarının adam olduklarının en açık örneği. Onlar iyi ki varlar. Buna şaşırdık mı hayır çünkü bunun en güzel örneği benim hayatımda var ve iyi ki var.

Nasıl giyindiğinizin,saç renginizin, küpelerinizin, eteğinizin şeklinin hiç önemi yok. İnsani duygularınız vicdanınız olsun yeter. Sizi siz yapan özelliklerinize bağlı kalın.

 

Ödün vermeyin gerisi kendiliğinden gelir, yaşasın aykırı insanlar, yaşasın adam gibi adamlar.

İnsan ol gerisi kendiliğinden gelir.

 

 
Etiketler: İNSAN, OL,, GERİSİ, GELİR, , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı