Yusuf İkram TUNA KADIN DOĞUM HASTANESİNDE İĞNE
Yazı Detayı
19 Ağustos 2020 - Çarşamba 11:17 Bu yazı 1547 kez okundu
 
KADIN DOĞUM HASTANESİNDE İĞNE
Yusuf İkram TUNA
y.ikramtuna@gmail.com
 
 

Merhaba;

 

Hayat tesadüfleri de hataları da sever. Herkesin elbet bir sınavı var ve bazılarımız gerçekten başarılı.

 

Hepimizin hayatımızın bir döneminde hatalar yapıyoruz ve bu hataların sonuçları bazen gerçekten ağır sonuçlara katlanmamızı gerektiriyor.

 

Okuyucularım bilir; benim 3 yaşında bir kızım var. Hayatıma renk katan, bana yaşama umudu veren, katlanması zor olan her şeye katlanmamı sağlayan küçücük kızım var. Ece!

 

Herkesin hayatında bir ince noktası, dokunulması yasak olan yeri vardır. İşte benimde dokunulması yasak, bakınca sebepsiz ağladığım parçam Ece. Her zaman anlatma çabam var çocukları sevin demelerim var. Çocuklar bizim gerçek yarınlarımız ve umutlarımız. Her çocuk hayvanları sever, çocuklar herkesi sever, her şeyi sever. Benim kızımda kedilerle bir başka anlaşıyor. Sokak kedisi var adını Miniş koymuş ve Miniş benim kızımı tırmaladı.. Çocukların ruhunda sevmek kedilerin ruhunda da tırmalamak var zaten. Sonrası sizlerin de bildiği üzere kuduz aşısı olması için hastane ziyareti kuduz aşı dozlarının başlaması süreci ile devam etti.

 

17.08.2020 günü son doz aşımızı olmak için başvurduğumuz Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde yaşadığımız telaşı anlatacak kelimeleri bulmakta zorluk çekiyorum.

 

Olay nasıl yaşandı;

 

17.08.20 akşam saat 20:24 de Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi acil polikliniğe Kuduz aşısı 4. doz için başvurduk. Ece aşısı yapılarak gönderildikten sonra aşıyı gerçekleştiren hemşire dışarıda ateş kontrolü için bekleyen eşimin yanına gelerek aşı kartını istiyor ve “yanlış aşı yapmış olabilirim” diyerek içeriye geçiyor. Ardından eşim de neler olduğunu öğrenmek için içeriye tekrar girdiğinde kızıma 4. doz kuduz aşısı yerine tetanos aşısı vurulduğunu öğreniyor. Hemşire ise tetanos aşısı ile birlikte kuduz aşısının yapılmasının herhangi bir sorunu olmadığını ileterek ikinci doz aşıyı yapmak istiyor. Bunun üzerine eşim neden Aşı kartında yazan aşı yapılmadığını sorduğunda “yoğunluktan kaynaklı karışıklık oldu” cevabını alıyor. Tüm bu yaşananlar ardından Acil de görevli doktora durumu sormaya gittiğimde doktorun bu işlemden haberi olmadığını fark ediyorum. Doktora durumu sorduğunda herhangi bir problem olmayacağını cevabını alıyorum ve 3 yaşında iğne korkusu taşıyan çocuğuma ikinci aşının yapılmasına müsaade ediyorum.

 

Kızım bir günde iki ayrı iğne acısını yaşarken benim ve eşimin taşıdığı endişenin kimse farkında değil. Önceki yapılan 3 doz aşı doğru yapıldı mı? Ece’ye gerçekten tetanos aşısı mı uygulandı? Sağlığımızı ve en önemlisi çocuklarımızın geleceğimizin sağlığı tehdit ediliyor ve kimse farkında değil. Olayı sağlık bakanlığı danışma hattı olan 184’e bildirdim ve hemşire hakkında şikâyet kaydı oluşturdum. Neyse ki kızım şu anda iyi ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. Tabi bu karşılaşmayacağımızı da göstermiyor. Endişemiz devam ediyor. Henüz hiçbir bilgi tarafımıza paylaşılmadı. Acabalar içersinde hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz.

 

Hayatımızın en önemli değeri sağlık ve bunu koruyabilmemiz için yıllarca eğitim alan doktor ve hemşirelere öncelikle gerçekten yürekten teşekkür ediyorum. Aldıkları eğitim, bilgi ve tecrübe ile birlikte insanların hayatlarına devam edebilmelerini sağlıyor ve bunun için biz sadece teşekkür etmek ile yetiniyoruz. Gerçekten mesleklerine ve üstün başarılarına saygı duyuyorum.

 

Şimdi soruyorum sizlere;

 

Bir hemşire hata yapamaz mı? Elbette yapabilir.

 

Fakat elinde aşı kartı var ve eşim kuduz aşısı 4. doz için geldiğini beyan etmiş olmasına rağmen farklı bir aşı yapması hata olamaz. Hatayı yaptıktan sonra eşimi ve kızımı hastaneden gönderdikten sonra kapı önüne gelerek “yanlış aşı yapmış olabilirim” diyemez! “Aşı kartınızı kontrol edebilirrniyim?” diyerek kartı alabilir. Ailemi yanlış aşı yapmış olabilirim diyerek ayrı bir korku ve endişeye sevk etmeden bunu açıklayabilir. Hatanın açıklaması “yoğunluktan kaynaklı karışıklık olmuş” olamaz! Bunun yerine çok daha makul bir cevap vererek bizi sakin tutabilir. Acil de görevli bulunan hekime bilgi vererek bize açıklama yapılmasını sağlayabilir. Sonrasında görev yerini terk etmeyebilir. Bizimle birlikte aynı korkuyu taşıyabilir.

 

Hayatımız da hepimiz hatalar yapabiliriz, ama yaptığımız hatanın nelere yol açtığını gördüğümüz de kaçmak veyahut kapatmaya çalışmak çözüm değildir. Çocuklarla ilgilenenler, mesleğini bunun üzerine seçmiş olanların sorumluluklarının bilincinde olmaları gerekmektedir. Farklı sebeplere ihtimal doğuracak hatalar çocuklar için unutulmaz yaralara sebebiyet verebilir. Çocuklar bizim hayatımızın en önemli değerleridir ve çocuklar ile ilgilenenler işlerine ayrıca önem vermekle yükümlü olduğunu bilmek zorundadırlar.

 

Hastane de ne olduğu da belirsiz. Kim ne yapıyor kimsenin kimseden haberi yok. Çocuğuma kuduz aşısı yerine tetanos aşısı yapılıyor doktorun yanına gidip sormasam bilgisi yok, başhekimin zaten haberi yoktur.Bu yapılan hata değil hata değil vurdumduymazlıktır. Zaten o hastane Rüzgarlımeşe’ye hangi akıl ile yapıldı ondan bile kimsenin haberi yok.

 

Çocukları sevin…

 

Saygı, sevgi ve sağlık dileklerimle Hoşça kalın.

 
Etiketler: KADIN, DOĞUM, HASTANESİNDE, İĞNE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı