Yusuf İkram TUNA ÖZGÜRSÜNÜZ!
Yazı Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 10:15 Bu yazı 1650 kez okundu
 
ÖZGÜRSÜNÜZ!
Yusuf İkram TUNA
y.ikramtuna@gmail.com
 
 

Merhaba;

İnsanlara kattıklarınız kadar varsınız bu hayatta. Anılarda var oldukça ölmezsiniz. Uzun yaşamak değildir önemli olan, iz bırakabilmektedir yaşantında.

Herkes hatırlar ilkokul öğretmenini. İlk ondan öğrenir alfabeyi. Herkes hatırlar ilk İmam ı, ondan öğrenmiştir Elif’i. Herkes hatırlar ilk ustasını, amirini, ondan öğrenmiştir işinin incelikleri. Herkes hatırlar kendisinde iz bırakanı, ama iyi, ama kötü.

 

Hayat paylaştıkça güzelleşir. Yara sevildikçe iyileşir. Göz görünce gönül yakın olunca sevinir insan. Önümüz bayram ve bildiklerimizi uygulayacağız yine. Bayram paylaşmaktır değil mi?

Yok değildir bence. Hele ki Kurban Bayramı, hiç paylaşım yapılır mı? Neydi sizin dondurucunun markası, kaç litreydi o? Senin kurbanlık kaç kilo geldi? 200 mü? Kaça geldi o zaman etin kilosu? Kurban bayramı bu değildir ve olamaz.

 

Peygamber (s.a.v) efendimizin ailesi bir koyun kesmişlerdi.

Hz. Peygamber bir ara:

            “Ondan geriye ne kaldı” diye sordu.

Hz. Aişe

            “Sadece bir kürek kemiği kaldı.”cevabını verdi.

Âlemlere rahmet Hz. Muhammed bunun üzerin

         “(Desene) bir kürek kemiği hariç, hepsi duruyor!)” buyurdu.(Tirmizi,Sıfatü’l-Kıyame35)

 

Şimdi siz bu Bayram kimle neyi paylaşacaksınız?

Kestiğiniz hayvanın kilosu, büyüklüğü, ücretini aranızda sohbet malzemesi yaparak günahlarınızı arttırma yarışına girmekte elbette özgürsünüz!

Bir kürek kemiği hariç dağıtmakta özgürsünüz!

Oğlum ya da kızıma göndereyim onlar kesemediler diyerek, onlara vermekte özgürsünüz!

Şurada bir yetim var ben onunla paylaşayım demekte özgürsünüz.

Kaybettiğinizde cenaze namazına gidecek olduklarınızı ziyaret etmemekte özgürsünüz! İşiniz düştüğünüzde aradıklarınızı, bayramlaşmak için aramamakta özgürsünüz!

Küs olduğunuz ile barışmakta özgürsünüz!

Kılmadığınız Cuma namazı yerine bayram namazını kılmakta özgürsünüz!

“Senin de işlerin kötüymüş, Kurban kesememişsin bunu sana getirdim” diyerek paylaşmakta da özgürsünüz.

Sosyal dediğiz  medyada Hayırlı Bayramlar demekte de özgürsünüz!

Whatsap da herkesi bir gruba dâhil edip Bayram mesajı göndermek de özgürsünüz, arayarak Bayramımız mübarek olsun demekte de özgürsünüz!

 

Yaptıklarınız kadar iz bırakırsınız bu dünyada. Hayat asla ve asla para gücü değildir ve asla para ile kazanamayacaklarınız vardır yarım hayatınızda.  Bayramlar paylaşmak için vardır. Evine bütün sene et götüremeyenlerin gösteriş yapması için değildir Kurban Bayramı. Etrafın da olanların farkına varıp varamadığının sınavıdır Bayram. Komşunun derdine ortak olma yarışıdır Bayram. Çocukların güzel giyinme yarışıdır, en çok şekeri ben topladım, en çok harçlık bende deme sanatıdır Bayram. Dargınlıkların kalktığı, öfkenin rafa kaldırıldığı, riyanın yok olduğu, gözlerin haramdan kaçındığı, ahlakın olgunlaştığı, insanların yardımlaştığı ve gönüllerin huzura erdiği gündür Bayram sabahı. Uzakları yakın kılmaktır Bayram. Çalışmaya ara vermek, çalışana ayrı değer vermek, sebepsizce merhaba demek, haddinden fazla tatlı yemektir Bayram. Kahveyi yudumlamak, çocukları kucaklamak, yaşlıları ziyaret etmek, dostlarını aramak günüdür Bayram.

Tüm okuyanlara şimdiden hayırlı bayramlar demiyorum, Umarım Bayramda bir arada oluruz diyorum.

 

Sevgi, sağlık ve saygı dileklerimle hoşça kalın …

 

Bu arada;

 

            Ayasofya’da Bayram namazı kılmakta da özgürsünüz!

 

 

 

 
Etiketler: ÖZGÜRSÜNÜZ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı