‘GMİS protokol rezaleti yapmıştır’

SİYASET 03.05.2015 - 15:58, Güncelleme: 02.12.2022 - 10:19
 

‘GMİS protokol rezaleti yapmıştır’

Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Sadık Kar, 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliğine tepki gösterdi.
Türk-İş'in Zonguldak’ta kutlama kararı alması ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) tarafından organize edilmesi sonucu gerçekleşen 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliğine Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Sadık Kar’dan tepki geldi. Kar, organizasyonda büyük bir eksiklik gerçekleştiğini ve yürüyüş kortejinde protokol rezaleti yaşandığını belirtti. Kar, yaptığı yazılı açıklamada:  “1 Mayıs İşçi Bayramı’nda meydanlardan AK Parti hükümetine veryansın eden fakat yürüyüş kortejinde de AK Parti yöneticileri ile birlikte el ele kol kola yürüyen sendika yöneticilerinin söyledikleri ile eylemlerinin birbirini tutmadığını vurgulayan Kar, GMİS yöneticilerini bundan sonraki etkinliklerde tüm siyasi partilere karşı eşit mesafede durmaları gerektiği uyarısında bulundu. Yöneticiliğin ince bir terazide olduğunu ve bu teraziyi ayarlayamadığında ise bu tür sıkıntıların baş gösterdiğini ifade eden Kar yaptığı açıklamada, “1 Mayıs İşçi bayramı kutlu olsun. Bilindiği gibi Türk-İş’in aldığı karar sonrasında Zonguldak’ta 1 Mayıs kutlaması gerçekleşti. Kutlamanın buradaki ayağı ve organizasyon sorumlusu Genel Maden İşleri Sendikası yöneticileridir. Bizler siyasi erk olarak protokol ve kortejlerin nasıl hiyerarşi içerisinde olduğunu çok iyi bilmekteyiz. Göreve yeni başlayan ve henüz 1 ayları dolmayan GMİS yöneticileri tecrübesizlik yapmışlardır. Kortej yürüyüşüne bakıldığında ise, bu yürüyüşün sadece AK parti yöneticilerinin yer aldığı bir kortej yürüyüşüne dönmüştür. Sizler 1 Mayıs meydanlarından halka ve AK Parti kadrolarına seslenip veryansın ederken, yürüyüş kortejinde veryansın ettiğiniz insanlar ile el ele kol kola yürüyorsunuz. Adama derler ki, ‘Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.’ Yönetici arkadaşlarımızın söylemleri ile eylemlerinin birbirini tutması gerekmektedir. Yoksa ki, toplumdaki güvenirlilikleri sorgulanır şekle gelmekle birlikte, arkalarında bu kadar çok kalabalık bulamayabilirler. Bizlerin arkadaşlarımıza acizane tavsiyemiz daha dikkatli olmalarıdır. İşçi, işçi hakkı, emek, alın teri ve madencilerimiz bizim nezdimiz de çok değerli ve bir o kadarda kutsaldır. Bizler toplum olaraktan kutsal değerlerimize sahip çıkan ve kutsalımızı koruyan insanlarızdır. Bu nedenledir ki, GMİS yönetiminde görev yapan arkadaşlarımızın öncelikle yaptıkları görevlerin kutsal olduğunun bilincine varmalarıdır. Daha sonra toplumun her kademesindeki siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına eşit mesafede olmak zorundadırlar. Bunu da eylem ve söylemleri ile göstermek mecburiyetindedirler. Bu teraziyi dengeleyemezlerse kendileri ile çelişirler ve ellerindeki terazi kırılır. Terazisi kırılan yönetimlerin akıbetinin ne olduğu da aşikardır. Kendilerine yeni yönetim ve yeni görevlerinde başarılar dilerken, daha dikkatli duruş sergilemeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadelerini kullandı.  
Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Sadık Kar, 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliğine tepki gösterdi.

Türk-İş'in Zonguldak’ta kutlama kararı alması ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) tarafından organize edilmesi sonucu gerçekleşen 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliğine Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Sadık Kar’dan tepki geldi. Kar, organizasyonda büyük bir eksiklik gerçekleştiğini ve yürüyüş kortejinde protokol rezaleti yaşandığını belirtti.
Kar, yaptığı yazılı açıklamada: 
“1 Mayıs İşçi Bayramı’nda meydanlardan AK Parti hükümetine veryansın eden fakat yürüyüş kortejinde de AK Parti yöneticileri ile birlikte el ele kol kola yürüyen sendika yöneticilerinin söyledikleri ile eylemlerinin birbirini tutmadığını vurgulayan Kar, GMİS yöneticilerini bundan sonraki etkinliklerde tüm siyasi partilere karşı eşit mesafede durmaları gerektiği uyarısında bulundu. Yöneticiliğin ince bir terazide olduğunu ve bu teraziyi ayarlayamadığında ise bu tür sıkıntıların baş gösterdiğini ifade eden Kar yaptığı açıklamada, “1 Mayıs İşçi bayramı kutlu olsun. Bilindiği gibi Türk-İş’in aldığı karar sonrasında Zonguldak’ta 1 Mayıs kutlaması gerçekleşti. Kutlamanın buradaki ayağı ve organizasyon sorumlusu Genel Maden İşleri Sendikası yöneticileridir. Bizler siyasi erk olarak protokol ve kortejlerin nasıl hiyerarşi içerisinde olduğunu çok iyi bilmekteyiz. Göreve yeni başlayan ve henüz 1 ayları dolmayan GMİS yöneticileri tecrübesizlik yapmışlardır. Kortej yürüyüşüne bakıldığında ise, bu yürüyüşün sadece AK parti yöneticilerinin yer aldığı bir kortej yürüyüşüne dönmüştür. Sizler 1 Mayıs meydanlarından halka ve AK Parti kadrolarına seslenip veryansın ederken, yürüyüş kortejinde veryansın ettiğiniz insanlar ile el ele kol kola yürüyorsunuz. Adama derler ki, ‘Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.’ Yönetici arkadaşlarımızın söylemleri ile eylemlerinin birbirini tutması gerekmektedir. Yoksa ki, toplumdaki güvenirlilikleri sorgulanır şekle gelmekle birlikte, arkalarında bu kadar çok kalabalık bulamayabilirler. Bizlerin arkadaşlarımıza acizane tavsiyemiz daha dikkatli olmalarıdır. İşçi, işçi hakkı, emek, alın teri ve madencilerimiz bizim nezdimiz de çok değerli ve bir o kadarda kutsaldır. Bizler toplum olaraktan kutsal değerlerimize sahip çıkan ve kutsalımızı koruyan insanlarızdır. Bu nedenledir ki, GMİS yönetiminde görev yapan arkadaşlarımızın öncelikle yaptıkları görevlerin kutsal olduğunun bilincine varmalarıdır. Daha sonra toplumun her kademesindeki siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına eşit mesafede olmak zorundadırlar. Bunu da eylem ve söylemleri ile göstermek mecburiyetindedirler. Bu teraziyi dengeleyemezlerse kendileri ile çelişirler ve ellerindeki terazi kırılır. Terazisi kırılan yönetimlerin akıbetinin ne olduğu da aşikardır. Kendilerine yeni yönetim ve yeni görevlerinde başarılar dilerken, daha dikkatli duruş sergilemeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve inanisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.