Gurbet ALTAY YENİLENEREK GELİŞMEK…
Yazı Detayı
01 Ocak 2021 - Cuma 13:26 Bu yazı 2147 kez okundu
 
YENİLENEREK GELİŞMEK…
Gurbet ALTAY
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Son dönemde hele ki yeni yıla girerken herkes birbirine yeni şeyler olsun,güzellikler olsun,şu illet hastalıktan kurtulalım diye telkinlerde bulunmaktadırlar.

Dünya düzeni hiç alışık olmadığımız şekilde değişti.Peki ne fark etti.Sektörlerin değişimi oldu tabii ki.Bazı sektörler yerle bir olurken bazı sektörler de ön plana çıkmış oldu.

“Her şeyin başı sağlık…” söylemi ayrı bir önem kazandı.Gerçekten sağlığın ne derece önemli olduğunu gördük.Ve daha da önemlisi temizlik sadece sözde olmaması gerektiğini özde de temizliğe son derece önem verilmesi gerektiğini gördük.

Kanuni Sultan Süleyman “halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözü derinlerimize işledi.Makam,servet sahibi olabilirsiniz lakin sağlık yoksa hiçbirşeye yaramayacağını gördük.

Peki bu olaylar olmadan önce herkesin bir düzeni vardı.Herşey yerli yerinde idi.Peki hastalık başladığı zamandan sonra ne oldu bu değişim bizleri nasıl etkiledi?

Yılan bir yılda en az bir en fazla iki defam derisini değiştirir.Bunu yapmasının sebebi nedir diye düşündüğümüzde birçok sebebi olabilir lakin en önemli sebebi ise değişim ve gelişim olduğunu görmekteyiz.

Değişim ve gelişim…

Değişen bir canlı aynı zamanda gelişebilir mi?

Yılan bu deri değişimini neden yapar ki!

Malumunuz yılan derisi cansız,yılanın vücudu ise canlı yani büyümekte olup dersini gerek büyümek için gerekse de mevsimsel renklere ayak uydurmak için deşirtirmektedir.

Böylece hem değişiyor renk olarak hem de gelişmektedir.

İşte insanoğluda aynen böyledir.

Değişen ve kendini dünden faklı bir şeyler öğrenen insanlar da daima değişirler ve gelişirler.

Hz.Mevlana Celaleddini Rumi’nin dediği gibi;

“Bugün Ahmed benim,ama dünkü Akmad değil.

Bugün Anka benim ama yemle beslenen kuşcağız değil…”

Kıyas konusu daima dünkü ben ile bugün kü ben arasındadır.Olumlu yönde değişim olduğu sürece gelişim de mutlaka ve mutlaka gelecektir.

Peki bu değişimler kolay mı? Diye sorsalar tabii ki kolay değildir.İnsanlar ya da canlılar alıştıkları şeyleri pek de bırakmaya meyilli değildir.Hatta rahatlığa daha da düşkündürler.Bir düşünelim koronanın ilk çıktığı zamanlarda maske kullanımı çok kolay mı oldu?

Asla kolay olmadı.Zorluğu bulunmaması mıydı? Zor takılmasıydı? Tabii ki hiçbiri.En zor olanı sadece ve sadece alışılmış bir düzenimizin olması ve ona değişim için direnmemizdi.Peki ne oldu?

Zorluklar olunca,diretmeler olunca zor da olsa ayak uydurduk.Ayak uydurduğumuzda başta kendimize,sevdiklerimize fayda sağladığımız için de mukavemet göstermedik.

Değişim en başta demirbaşımız tabii ki.Başarılı insanlar daima değişimi benimseler.Değişimler için adeta çaba sarf ederler.Çünkü hayatta ne olursa olsun,ne yapılırsa yapılsın “değişmeyen tek şey değişimin kendisidir..” deneyimini çok bilirler.

İnsanoğlu için değişim her ne kadar zor olsa bile mutlaka olması gerektiğini iyi bilmeliler.

Başarı değişimde dolayısı ile gelişimde olduğunu iyi bilmeliler.

 
Etiketler: YENİLENEREK, , GELİŞMEK…,
Yorumlar
Haber Yazılımı