Denizlere sözümüz devrim olacak’

GÜNDEM 07.05.2015 - 07:59, Güncelleme: 02.12.2022 - 10:19
 

Denizlere sözümüz devrim olacak’

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idamlarının 43.yıldönümünde anıldı. Dün akşam, Madenci Anıtı önünde bir araya gelen sendika temsilcileri ve siyasi partililer, sloganlar eşliğinde Valilik binası önüne yürüyerek burada bir basın açıklaması yaptı. Gurup anmanın ardından denize karanfil bıraktı.
Türk devrimci hareketinin simge isimlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idamlarının 43.yıldönümünde anıldı. Madenci Anıtı önünde bir araya gelen CHP İl ve İlçe Başkanı, Milletvekili adaylarından Ali İhsan Köktürk ve Deniz Yavuzyılmaz’ın yanı sıra sendika temsilcileri katıldı. Madenci Anıtı’ndan sloganlar ve ıslıklar eşliğinde Valilik binası önüne yürüyerek burada basın açıklaması yaptı. Gurup adına açıklama yapan Kader Önen, “Denizlerin idam edildiği gün olan 6 Mayıs 1972’den beri gençliğin emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı mücadelesi hiç durmadan sürüyor. O dönemin devrimci gençleri Denizler, Mahirler ve İbo’lar Türkiye halklarının sömürülmediği, eşit ve özgür bir ülke kurmak için mücadele ettiler. Demokratik bir üniversite için üniversitelerde boykotlar ve işgaller örgütlediler. İşçi grevlerinde, köylü mitinglerinde yoksulların yanında yer alarak en önde mücadele ettiler. Emperyalizme karşı ‘tam bağımsız Türkiye’ diye haykırdılar” dedi. “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam kararını mecliste iki kolunu havaya kaldırarak onaylayan zihniyet bugün iktidarda bulunuyor” diyen Öner, Denizleri anmanın bir suç olarak sayıldığını ve bu anmalara katılanlara dava açıldığına dikkat çekerek, “Her fırsatta Denizlerin mücadelesini karalamaya çalışan bu zihniyet Denizler gibi gençlerden korkuyor olacak ki ‘dindar nesil yetiştirmek istiyoruz’ açıklaması yapıyor. AKP’nin istediği gençlik 6.filo eyleminde 6.filoyu koruyup öğrencilere saldıran gericilerin gençliğidir. Bugünün gençliği AKP’nin istediği gibi itaatkar, dindar, düşünmeyen bir kuşak olmayacak. Deniz Gezmişlerin de parçası olduğu bu birikimin taşıyıcısı olarak, üniversitelileri gericilik eliyle teslim almaya çalışanların karşısına dikilecektir” diye konuştu. Deniz Gezmişlerin 43 yıl önce başlattıkları antiemperyalist mücadeleyi aydın yurtsever öğrenciler olarak devam ettirdiklerini vurgulayan Önen, “Bizler de bugün parasız bilimsel, nitelikli ve anadilde eğitim, demokratik ve özerk bir üniversite isteyen öğrenciler olarak bayrağı devralmış bulunuyoruz. Bugün buradan bir kez daha mücadelede yitirdiğimiz devrimci önderlerimize verdiğimiz sözü tekrarlıyor; ‘Denizlere sözümüz devrim olacak’ şiarını haykırıyor. Mücadelemiz, eşitliğin kardeşliği ve özgürlüğün ülkesi kuralına kadar sürecektir” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından gurup sahile yürüdü. Daha sonraysa saygı duruşunda bulundu ve ardından denize karanfil bıraktı.   HABER: Göksu BAYRAM
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idamlarının 43.yıldönümünde anıldı. Dün akşam, Madenci Anıtı önünde bir araya gelen sendika temsilcileri ve siyasi partililer, sloganlar eşliğinde Valilik binası önüne yürüyerek burada bir basın açıklaması yaptı. Gurup anmanın ardından denize karanfil bıraktı.

Türk devrimci hareketinin simge isimlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idamlarının 43.yıldönümünde anıldı. Madenci Anıtı önünde bir araya gelen CHP İl ve İlçe Başkanı, Milletvekili adaylarından Ali İhsan Köktürk ve Deniz Yavuzyılmaz’ın yanı sıra sendika temsilcileri katıldı. Madenci Anıtı’ndan sloganlar ve ıslıklar eşliğinde Valilik binası önüne yürüyerek burada basın açıklaması yaptı. Gurup adına açıklama yapan Kader Önen, “Denizlerin idam edildiği gün olan 6 Mayıs 1972’den beri gençliğin emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı mücadelesi hiç durmadan sürüyor. O dönemin devrimci gençleri Denizler, Mahirler ve İbo’lar Türkiye halklarının sömürülmediği, eşit ve özgür bir ülke kurmak için mücadele ettiler. Demokratik bir üniversite için üniversitelerde boykotlar ve işgaller örgütlediler. İşçi grevlerinde, köylü mitinglerinde yoksulların yanında yer alarak en önde mücadele ettiler. Emperyalizme karşı ‘tam bağımsız Türkiye’ diye haykırdılar” dedi.
“Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam kararını mecliste iki kolunu havaya kaldırarak onaylayan zihniyet bugün iktidarda bulunuyor” diyen Öner, Denizleri anmanın bir suç olarak sayıldığını ve bu anmalara katılanlara dava açıldığına dikkat çekerek, “Her fırsatta Denizlerin mücadelesini karalamaya çalışan bu zihniyet Denizler gibi gençlerden korkuyor olacak ki ‘dindar nesil yetiştirmek istiyoruz’ açıklaması yapıyor. AKP’nin istediği gençlik 6.filo eyleminde 6.filoyu koruyup öğrencilere saldıran gericilerin gençliğidir. Bugünün gençliği AKP’nin istediği gibi itaatkar, dindar, düşünmeyen bir kuşak olmayacak. Deniz Gezmişlerin de parçası olduğu bu birikimin taşıyıcısı olarak, üniversitelileri gericilik eliyle teslim almaya çalışanların karşısına dikilecektir” diye konuştu.
Deniz Gezmişlerin 43 yıl önce başlattıkları antiemperyalist mücadeleyi aydın yurtsever öğrenciler olarak devam ettirdiklerini vurgulayan Önen, “Bizler de bugün parasız bilimsel, nitelikli ve anadilde eğitim, demokratik ve özerk bir üniversite isteyen öğrenciler olarak bayrağı devralmış bulunuyoruz. Bugün buradan bir kez daha mücadelede yitirdiğimiz devrimci önderlerimize verdiğimiz sözü tekrarlıyor; ‘Denizlere sözümüz devrim olacak’ şiarını haykırıyor. Mücadelemiz, eşitliğin kardeşliği ve özgürlüğün ülkesi kuralına kadar sürecektir” ifadelerini kullandı.
Açıklamanın ardından gurup sahile yürüdü. Daha sonraysa saygı duruşunda bulundu ve ardından denize karanfil bıraktı.

 

HABER: Göksu BAYRAM

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve inanisgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.