Yusuf İkram TUNA ZONGULDAK MERHABA
Yazı Detayı
22 Ekim 2020 - Perşembe 00:00 Bu yazı 1438 kez okundu
 
ZONGULDAK MERHABA
Yusuf İkram TUNA
y.ikramtuna@gmail.com
 
 

Gecenin karanlığın da yok olmuşça gezenlere merhaba…

Her sabah yeni bir günde hep umut var olduğuna inanlara merhaba…

Kazanç ile gün bitirmeye çalışan esnafa, emekçiye merhaba…

Sabah 9:00 da ders ziline merhaba diyen tüm eğitimcilere, öğrencilere merhaba…

Hayata bakmayı öğrenmiş olanlara ve yaşamayı seven herkese merhaba…

Gözlerinde hep ışık olan, dünyanın tek gerçeği tüm çocuklara merhaba…

Merhaba;

Bir dünyadır yaşıyoruz ve yaşlanıyoruz. Yaşlandıkça anılar birikti yor anlatırken bazen ağlıyor bazen de gülüyoruz. Hele ki bu günlerde yaşadıklarımızı ileride anlatacağımızı düşündükçe içim parçalanıyor. Sahi ne diyordular milenyum çağı mı gelecekti? Gelmez olaydı, ben mutluydum sokaklarda koşmaktan. Şimdi sokağa çıkmaktan, sarılmaktan korkar oldum. Ben kızıma dokunamayan baba oldum. Anılarımı anlatırken ağlamaktan korkuyorum. Hayatımıza bir virüstür geldi, altımızı üste üstümüzü de alta çevirdi. Cenazelerde kimsemiz yok, düğünlerimizde salonlar boş, çay ocaklarında sohbetin tadı hep virüs. Hepinize merhaba; virüs olmayan bir günde sarılmak, gülmek ve eğlenmek dileklerimle.

Yazmayı çok seviyorum fakat yazamıyorum. Hayat telaşemiz o kadar yoğunluğa büründü ve biz vakit ayıramaz olduk sevdiklerimize. Zonguldak bu günlerde görmediklerini görüyor. Gerçekten şehir koca bir inşaat şantiyesine dönüşmüş durumda. İshale çalışmaları, yol çalışmaları, altyapı çalışmaları bekledik ve başladı. Fakat plansız gidişimiz var. Kilimli sahil yolunda hummalı bir çalışma var ve sahil yolu trafiğe kapandı. Fakat İnağzı, Kilimli arası yol pandemiden beri rezalet durumda üstüne birde alt yapı çalışması yapıyorlar ki trafik tam bir keşmekeş. Evet biz Zonguldak ailesi olarak hizmete hasretiz ama düzenli çalışma talep ediyoruz.

Sürekli denetlemelerimiz var. Maske mesafe hijyen diyoruz ve gerekli kontrolleri sağlıyoruz. Fakat benim anlamadığım bir durum söz konusu otobüslerde yan yana oturabiliyoruz! Namazlarda saf tutamıyoruz. Geçen hafta yeni camii önün de dışarda namaz kılan cemaatin görüntüsü gözümün önünden gitmiyor. Yağmurlar başladığında durum ne olur izleyerek görelim. Bunu da bence gündeme alalım ve çözümü de hep birlikte bulalım.

Yüz yüze eğitimi başlattık, tüm sorumluluk da velilerde dedik. Hasta olan çocuk okula gelmesin, okula gelemeyen çocuğun eğitim sorumluluğu ailede. Bütün çocuklarımızın tüm sorumluluğu bence tüm milletimizin sorumluluğundadır. Zira her Türk evladı aynı eğitimi almak zorundadır. Eğitimde  sorumlukları aile ye değil ülke olarak ele almak tüm gençlere borcumuzdur. Bu yaşadığımız dönemde en çok üzerine konuşmamız gereken konu eğitimli toplumun temel taşlarının sallanmasıdır. Gençlere sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.

Hoşça kalın…

Çocukları sevin….

Saygı, Sevgi, Sağlık Dileklerimle…

 

 
Etiketler: ZONGULDAK, MERHABA,
Yorumlar
Haber Yazılımı